Bebeklerde Testis Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Testis Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde testis şişmesi, bebeklerde testis torbalarının şişmesine tıp dilinde hidrosel denilmektedir. Bebeklerde testis şişmesinin halk arasındaki adı ise su fıtığı olarak bilinir. Hidrosel testisleri çevreleyen zarlarda normalin üzerinde su birikimi ve buna bağlı olarak da testis torbalarının şişmesidir. Testis şişmesi bebek anne karnında iken, karın zarının balonlaşarak kasık kanalı içine doğru kapanmaması sebebi ile oluşmaktadır. Bundan dolayı da kanalın karın ile olan bağlantısı kesilmektedir. Bazen de bu kanalın kapanmamasından dolayı oluşan küçük açıklıktan karın içi sıvısı geçerek torbalar ve testis çevresinde şişlik oluşmasına neden olmaktadır. Bu durum genel olarak yeni doğan bebeklerde çok daha sık görülmektedir.

Bebeklerde testis şişmesi nedir? Nasıl oluşur?

Bebeklerde oluşan testis şişmesi (Hidrosel) çocuk için bir tehlike oluşturmamaktadır, ancak balonlaşan karın zarının giriş kısmı geniş olur ise buradan içeriye karın içi organlar bağırsak ve kız bebeklerde yumurtalık girer ve kasık fıtığını oluşturur. Balonlaşan karın zarının giriş kısmı dar kalırsa bu durumda da sadece karnın içinde salgılanan sıvılar girebilir bu durumda da testis şişmesi meydana gelir.

Erkek bebeklerde testis şişmesi 3 tiptir
  • Kasık kanalına doğru, balonlaşan karın zarının boşluğu ile ilişkisi kapanmamış ise suyun sürekli içeri girip çıkma durumuna bağlı olarak oluşan şişlik kaybolur ve bir süre sonra yeniden oluşabilmektedir.
  • Balonlaşan karın zarının giriş kısmı kapanıp, içinde biriken sıvı sadece testis çevresinde toplanıp kalmış ise testis hidroselidir.
  • Karın sıvısı kanal içinde ya da hemen kanal dışında kalmışsa kordon kisti adı verilir. Bu durum kız bebeklerde kasık şişliği plarak kendini belli eder. Bu saydığımız durumlar doğuştan oluşan durumlardır.
Bebeklerde testis şişmesi, doğumdan birkaç ay içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Kaybolmadığı durumlarda bebeklerde 2-3 yaşlarından önce cerrahi herhangi bir müdahale yapılmamaktadır.

Testislerinde şişme olan bebeklerde genelde hidrosel ile kasık fıtığı karıştırılabilmektedir. Loş bir ortamda testislerde oluşan şişliğe ışık tutularak bakıldığı zaman şiş olan yer arkadan ışığı geçiriyor ise içinde sıvı olmasındandır. Bu durum hidroseldir.

Bebeklerdeki testis şişmesi nasıl tedavi edilir?

Hidrosel tanısı bebek doğduğun da yapılan rutin muayene ve kontroller sırasında koyulur. Bebeklerdeki testis şişmesi kendiliğinden geçmediği durumlarda tedavi cerrahi yol ile yapılmaktadır. Tabi bu da ancak 3 yaşından sonra olabilmektedir. Hidrosel kesesi cerrahi işlemle boşaltılıp çıkarılır. Tabi ki karın içi basınç artarsa doktorunuz beklemeden de müdahale edebilecektir.

Bebeklerde Testis Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Testis Kaşıntısı

Testis Kaşıntısı

Testis Ultrasonu

Testis Ultrasonu

İnmemiş Testis Nasıl Anlaşılır?

İnmemiş Testis Nasıl Anlaşılır?

Testis Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Testis Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Taşı Testis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Taşı Testis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6