Sağ Testis Sarkması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sağ Testis Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ testis sarkması, insanlarda sık sık karşılaşılan bir durumdur. Gerekli önlemler alındığında çok daha ciddi problemler ortaya çıkmadan önce engellenebilmektedir. Bu nedenle tıbbi olarak bu durum çok büyük bir sorun edilmez. Fakat bazı insanlar yapılması gereken birçok önlemi almadıkları için sorun çok daha ciddileşerek sağ testis sarkması, sol testise de geçebilir. İnsanlarda sağ testis sarkması farklı nedenlere bağlı olarak görülmektedir. Bu durum bazen kısa bir süreliğine ortaya çıkarak yaklaşık iki üç saat içerisinde ortadan kalkar. Fakat bazı insanlarda sağ testis biraz daha sarkık olur ve bu durum sürekli bir hal alır. Bu nedenle sağ testis sarkması eğer sürekliyse gerekli olan önlemler alınmalıdır. Normal koşullarda testislerin her ikisi de spermatik kordon adı verilen kaslarla ve bağlarla tutulmaktadır. Bu kordon üzerinde bulunan testisler vücuda bu şekilde yaklaştırılır. Bu kasların herhangi bir nedene bağlı olarak yayılması ve testisleri vücuda yakın tutamaması durumunda testis sarkması meydana gelir. Bu durum birçok zaman sağ ya da sol testis üzerinde meydana gelerek problemlere neden olur. Aslında normal koşullarda herhangi bir hastalık olmasa bile sağ testis sol testise göre biraz daha sarkık durmaktadır. Bu nedenle birçok kişi sağ testisin sorunlu olduğunu düşünmektedir. Bu durumun nedeni ise her iki testisin aynı bölgede sıkışmamasıdır.

Sağ testis sarkması neden ortaya çıkar?
 • Sağ testiste meydana gelen sarkma sorunlarında en büyük nedenlerden bir tanesi ortamın sıcaklığıdır. Genellikle herhangi bir probleme neden olmadan kendiliğinden ortadan kalkan sarkma sorunları genellikle ortamın sıcaklığının fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Kişi için herhangi bir sorun teşkil etmeyeceği için direk olarak herhangi bir müdahaleye gerek duyurmaz.
 • Bu duruma neden olan etkenlerden biri de epididimit problemidir. Spermlerin olgunlaştığı bölgelerde depolanan ve testislerin arkasında kalan bölgelerde oluşan bu durum direk olarak bir kisttir. Sıvı birikmesine bağlı olarak ortaya çıkan bu durum direk olarak sağ testis sarkması sorunlarına neden olur.
 • Vücudun hemen hemen her yerinde ortaya çıkan varikosel problemi testislerde de meydana gelebilmektedir. Bu urum her ne kadar dolaşım problemi olsa bile sağ testis sarkması sorununda bu durum etkili olabilmektedir.
 • Testise alınan darbelerde bazen sağ testis sarkması problemine neden olur. Oldukça yaygın olarak meydana gelen bu durum özellikle çocuklarda çok görülmektedir. Çünkü çocuklar biraz daha hareketlidir ve bu nedenle direk olarak testisler zarar görür.
 • Bunların haricinde orşit adındaki hastalık, hidrosel, şişlikler ve daha birçok problem bu duruma neden olur.
Sağ testis sarkması nasıl tedavi edilir?

Bu durumda meydana gelen sarkma probleminde direk olarak sarkma sorununun nedeni ortaya çıkartılmaldır. Ortaya çıkan problemin net olarak tedavi edilmesi durumunda direk olarak sarkma ortadan kalkar. Eğer sorun kaslardan kaynaklanıyorsa bu durumlarda bol bol egzersiz yapılması sadece testis kasları için değil diğer vücut kasları için de olumlu sonuçlara neden olacaktır. Eğer kişide meydana gelmiş olan sağ testis sarkması ciddi bir sorun teşkil etmiyorsa bu durumlarda herhangi bir tedavi yapılmasa bile kişi rahatsızlık duymaz.

Sağ Testis Sarkması Yorumları

soru

Turaç

03 Mayıs 2024 Cuma

Benim sağ testisim sol testise göre biraz daha sarkık ve biraz daha büyük. Bu oldu bitti aynı şekilde. Ancak bir orun mu değil mi tam emin değilim. Kimisi bunun bir sorun olabileceğini kimisi ise normal olduğunu söylüyor. Bir öneriniz var mıdır?

Cevap yaz
cevap

Admin

03 Mayıs 2024 Cuma

Bir testisin diğerinden daha büyük veya daha sarkık olması genellikle normaldir ve birçok kişide rastlanan bir durumdur. Ancak, eğer bu durum size rahatsızlık veriyorsa veya ani bir değişiklik fark ettiyseniz, bir üroloğa danışmanız en iyisi olacaktır. Sağlığınızı riske atmamak için profesyonel bir görüş almak her zaman önemlidir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İnmemiş Testis Ameliyatı ve Sonrası

İnmemiş Testis Ameliyatı ve Sonrası

Sağ Testis Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Testis Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Testis Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Testis Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Testis Damar Genişlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Testis Damar Genişlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Testis Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Testis Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Testiste Sivilce Belirtileri ve Tedavisi

Testiste Sivilce Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Testis Hidrosel Belirtileri ve Tedavisi

Testis Hidrosel Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Testis Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Testis Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6