İnmemiş Testis Ameliyatı ve Sonrası
15 Mayıs 2024

İnmemiş Testis Ameliyatı ve Sonrası

İnmemiş testis ameliyatı, hakkında bilgi vermeden önce bu sorunun kısaca tanımlaması gerekmektedir. Erkek bebekler doğmadan öncesinde her iki testis bebeğin karındaki boşluğundadır. Bebek anne karnında gelişimine devam ederken testisler de torbaya inmeye başlarlar. Karındaki içi boşluğundan sonra kasık bölgesini geçerek doğuma uzak olmayan torbaya yerleşirler. Seyrek bu torbaya iniş doğumdan sonraki ilk 1 yıl içerisinde de sürdürür. Yepyeni doğan bir adam çocuk doğduğunda testisler eğer torbada değilse, bu hale hakikat inmemiş testis ismi verilir. Birçok vakit tek tarafta, ara sıra de çift tarafta birden olabilir. Hakikat inmemiş testiste mühim nitelik, bir ya da iki testisin hiçbir vakit torbada olmamasıdır.

Gerçek inmemiş testis spontane düzelir mi?

İstatistiklere göre inmemiş testis erken doğan bebeklerde normal vaktiyle görülen bebeklere nispeten 3 kat daha sık sık görülür. 1 yıl sonuna denli inmemiş testislerin bir bölümü daha iner. Fakat bundan sonra çoğalış inmez. Çocukların cinsel organlarına ait en sık sık rastlanan anormalliktir. Her 100 sağlıklı erkek bebekten birisinde kalıcı bir sağlık sorunu bulunur. İlk 1 yıl geçtikten sonra kesinlikle bir an öncesinde iyileştirme edilmelidir. Testis, anne karnındaki seyahat hattı süresince rastgele bir yerde takılabilir ve inmez.

İnmemiş testis neden iyileştirme edilmelidir?

İleride çocuk sahibi olmayı önler: Çok fazla malum bir kısırlık sebebidir. Testisler ne denli erken torbaya indirilirse bu riziko o denli azalır. Kanser gelişebilir: İnmemiş testisli hasta olanların testislerinde ileride kanser gelişme riski normal erkeklere nispeten 15 kat denli daha fazladır. Beraberinde kasık fıtığı da olabilir: Her vakit emare vermese de inmemiş testisli hasta olanların %65 kadarında operasyonda fıtık da saptama edilir ve cerrahi rehabilitasyonu yapılır. Psikolojik ve estetik sorun oluşturur. Mahaline inişini tamamlamamış testis dışarıdan iştirak eden travmalara daha açıktır.

Tedavi yaşı

En ideali çocuk bir yaşını doldurduktan sonradır. Fakat en geç 2 yaş bitimine denli iyileştirme tamamlanmalıdır. Hangi sebeple olursa olsun inmemiş testis rehabilitasyonu 2 yaşın sonrasına bırakılmamalıdır. Eğer bilmeden 2 yaşın ötesine sarktıysa bir an öncesinde iyileştirme yapılmalıdır. İnmemiş testisin olduğu tarafta fıtık da varsa o vakit hiç beklenmeden gerekirse 1 aylık bebekte de cerrahi iyileştirme uygulanmalıdır. Detaylı bilgi amaçlı doktorunuza başvurunuz.

Hastanede yatılır mı? Ameliyat sonrası kolay değil midir?

İnmemiş testis operasyonu meydana gelen çocuklar hastanede tutulmaz aynı günde hastaneden taburcu edilir ve ameliyat sonrası ilk birkaç saatten sonrasını evde geçirirler. Böylesi hem bir tıbbi açıdan hem bir de psikolojik açıdan çocuk ve ailesi amaçlı çok fazla daha avantajlıdır. Ağrı kesici-ateş düşürücü özelliği meydana gelen ilaçlarla ameliyat sonrası rahatsızlıklar rahatça muayene altına alınır. Çocuklar ne denli küçükse ameliyat sonrası dönemleri o denli rahat geçer. Daha minik çocuklar daima daha hızlı iyileşirler. İki gün içerisinde bütün çocuklar ayağa kalkar ve oyuna başlarlar. 3-4 gün sonra bir defa pansuman ve yara kontrolü amaçlı ameliyat eden çocuk cerrahisi uzmanına gidilir. Birkaç ay sonra geç muayene yapılır.

Ameliyattan 4 gün denli sonra banyo yapılabilir. Güreş, futbol, yüzme ve jimnastik benzeri sporlar 20 gün amaçlı yasaklanır. Ameliyat ardından torbada ve kasıkta hafif şişkinlik ve morluklar olabilmektedir. Bunlar birkaç gün ve hafta içerisinde spontane geçer. Ameliyat bölgesinde ekstrem şişkinlik, kızarıklık varsa; yaradan kan ve inflamasyon geliyorsa; ateş, bulantı, öğürme benzeri belirtiler varsa doktorunuza başvurmalısınız.

İnmemiş Testis Ameliyatı Yorumları

soru

lale

27 Nisan 2024 Cumartesi

oğlum testisameliyatı oldu 4 yaşında ama olduğu taraf hala yukarda acaba başarılı olmadımı

Cevap yaz
cevap

Cenk Suvay

27 Nisan 2024 Cumartesi

Lale hanım testis ameliyatı sonrası şişlik kısa sürede devam edebilir. Bu rahatsızlık ameliyat sonrasında zamanla geçecektir. Size tavsiyem hemen evham yapmayın. Şayet oğlunuzun ağrılarında artma durumu söz konusu olursa konuyu uzman hekime bildirin. Geçmiş olsun dileklerimle.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Testis Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Testis Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Erkek Testisi Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Erkek Testisi Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Testis Protezi Çeşitleri ve Ameliyatı

Testis Protezi Çeşitleri ve Ameliyatı

Sağlıklı Testis Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Testis Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Retraktil Testis Belirtileri ve Tedavisi

Retraktil Testis Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Testis Kaşıntısı

Testis Kaşıntısı

Güncel

Testiste Sivilce Belirtileri ve Tedavisi

Testiste Sivilce Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Testis Küçülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sol Testis Küçülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6