Sol Testis Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sol Testis Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sol testis şişmesi genellikle testislerin etrafını kaplayan zarlar arasındaki sıvı miktarının artmasından dolayı meydana gelmektedir. Genel nedeni bu olan şişmeler tıbbi olarak aslında bir hastalık niteliği taşımaktadır. Genellikle sol olmak üzere testislerde görülen bu tür şişmelerin tıbbi ismi "hidrosel" olarak bilinmektedir. Aslında bu tür sorunların çözümü bu durumdan daha farklı bir şekilde yapılmaktadır. Tedavisi estetik olarak yapılan bu sorun en çok kişinin otururken bacak üst üste atması durumunda birçok problem haline gelmektedir. Birçok kişide görülen sol testis şişmesi genellikle doğuştan meydana gelmektedir. Fakat bu sorun birçok zaman bebeğin gelişimi sürecinde kendiliğinden iyileşme göstererek ortadan kalkmaktadır. Sol testis şişmesinde birçok insan bu sorunu ilk zamanlar çok önemsemez. Fakat şişme eğer fazla ise bu durumda kişi çekinerek doktora gitmek durumunda kalır. Bu hastalıkta kişide herhangi bir ağrı ya da sancı gibi durumlar gözlemlenmez. Bu nedenle birçok insan hastalığın varlığını oldukça geç anlar. Bu durumda yapılması gereken en doğru şey hiç zaman kaybetmeden bir üroloji uzmanına görünmektir. Çok basit görülen bir sorun bile çok kısa sürelerde çok büyük problemlere yol açacaktır. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhir son derece önemlidir.

Sol testis şişmesi genel olarak şekil bozukluğu ile kişinin bu durumu fark edip rahatsızlık duyması ile ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında en büyük diğer bir belirti aşırı şişlik durumudur. Bu durum doktora gitmeniz için yeterli bir neden olacaktır. Sol testis şişmesinin bir nedeni tabi ki testislerde görülen tümörler olarak bilinmektedir. Testis tümörü, bu tür testislerde şişliklere neden olarak kişilerde birçok probleme neden olmaktadır. Bu durumda da yine hastalarda herhangi bir belirti görülmemektedir. Tabi ki bazı küçük belirtiler olsa da bu belirtiler kişilerde çok büyük problemlere neden olmadığı için kişiler bu durumlara pek kulak asmazlar. Genellikle testislerde doluluk hissine neden olarak kişilerde az da olsa belirtiye neden olan bu durumlar tabi ki testislerde şişlik durumuna neden olan şeylerdir. Bunun yanında bir diğer sol testis şişmesi sorunun nedeni ise testis üzerinde görülen iltihaplanma durumudur. Bu durumda testiste ele gelebilen bir iltihaplanma sorunu ortaya çıkmaktadır. Testislerde meydana gelen bu iltihaplanmalar direk olarak testislerde şişme sorunlarına neden olarak kendisini belli etmektedir. Bu durumda hasta tekrar bu sorundan rahatsızlık duyacaktır.

Yani bu konu hakkında genellikle meydana gelen şişliklerin nedeni tabi ki testislerde toplanan su sorununun yani hidrosel probleminin kişilerde meydana gelmesidir. Her şişlik şikâyeti ile doktora giden hastanın 10/7'sinde hidrosel sorunu meydana gelebilmektedir. Bu durumda sol testis şişmesi en çok görülen şikâyetlerden biridir. Testislerde görülen bu tür hastalıklardan birçoğu sol testis üzerinde meydana gelerek problemlere neden olmaktadır. Bu tür sorunların çözümü sonrasında da kişinin sık sık doktor muayenesine ihtiyacı vardır. Daha farklı problemlerin meydana gelmemesi için gerekli önlemleri kişi bu şekilde alabilecektir.

Sol Testis Şişmesi Yorumları

soru

Nadire

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Esimin sol testisti 15 gun once atesle basladi serumlar vuruldu igneler vuruldu 15 gun antibiyotik kullanmasina ragmen gecmedi..tasgibi sert vekocaman doktor.gecmeyince gel dedi.gitmiyor gecer.deyipduruyor

Cevap yaz
cevap

İsmail

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Nadire hanim son durumu nedir esinizin acaba ciddi bi sorun olustumu gectimi

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Testis Ağrısı Nasıl Geçer?

Testis Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

3 Testis Nedenleri ve Sonuçları

3 Testis Nedenleri ve Sonuçları

İnmemiş Testis Ameliyatı ve Sonrası

İnmemiş Testis Ameliyatı ve Sonrası

Böbrek Taşı Testis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Taşı Testis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Testis Nedir? ve Görevleri Nelerdir

Testis Nedir? ve Görevleri Nelerdir

Tek Testis Belirtileri ve Tedavisi

Tek Testis Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Testis Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Testis Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Atrofik Testis Belirtileri ve Tedavisi

Atrofik Testis Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6