Testis Çürümesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Testis Çürümesi Belirtileri ve Tedavisi

Testis çürümesi; Testis çürümesi, Testis torsiyonu hastalığı ile gelişen bir durumdur. O nedenle de testis çürümesini anlatırken torsiyon sorununu açıklamamız gerekmektedir. Her ne kadar her hastalık bir diğeri ile ilintili olsa da burada torsiyondan kaynaklı bir çürüme meydana gelmesi aslında testise gelen damarların tıkanmasından ötürüdür. Yani torsiyonun tedavi edilmediği veya fark edilmediği durumlardaki son halidir. Testis torsiyonu, testisin kendi etrafında bir döngü yapması ile damarların testise ulaşmasına engel olmasından ötürü bir süre sonra testise kan gitmemesinden kaynaklı olarak testislerde çürüme meydana gelmeye başlamaktadır. Bu duruma testis torsiyonu denir.

Halk arasındaki tabiri ile testis dönmesi veya testis burulması olarak da bilinmektedir. Bu rahatsızlıkta kan ulaşmayan testislerin sadece 16 saat dayanabildiği tıbbi olarak da kanıtlanmıştır. O nedenle de testis dönmelerinin en birincil etkisi testislerin çürümesine yol açmasıdır. Bu testis çürümesi sorunu genellikle 12-14 yaşlarında ya da yeni doğanlarda görülen bir erkek hastalığıdır. Aslında dönme işlemi bir hastalık değildir. Döndükten sonra testislerin yaşam kaynağı olan kanı alamamasından sonra gelişen testis torsiyonu yani çürümesi bir hastalıktır.

Testis torsiyonu tedavisi olmadığında oluşan riskler

Özellikle bu tür bir testis dönmesi işleminden sonraki ilk sekiz saat çok önemlidir. Erken teşhis edilmediğinde hastanın testislerinin çürümesine ve kaybetmesine neden olur. Bu durumda bu olgunun olduğu erkeklerin üreme sisteminin yok olması anlamına gelir. O yüzdende ilk sekiz saatte tanı konması ve cerrahi işlemin yapılması gerekmektedir. Yapılmadığı takdirde yeterli miktarda kan akışı sağlamayan testisler nekroza uğrayarak çürüme gerçekleştirmektedir. Tanısı için gereken fiziksel muayene yapılırken dikkati çekecek birincil görsel bulgular arasında ani şişlikler, ağrı, testis torba şişliği, hassasiyet duygusu ve ilerleyen zaman içerisinde gözle görülür kızarıklıklar bu tanının konulmasında önemlidir.

Testis torsiyonu ve çürüme belirtileri nelerdir?

Tek veya iki testiste birden şiddetli ağrı kızarıklık morarma, skrotum içerisinde bulunan testislerden bir veya ikisinin birden yukarı çıkması, testisteki yumurtalıkların bulunduğu bölgede kızarma ve renk değiştirime, kusma, bulantı, şişme, ateş, ani ve şiddetli sancılar testiste yaşanan torsiyonun belirtileridir. Bu belirtiler şiddetlenerek artış gösterdiğinde ise çürümenin gerçekleşmesi meydana gelmiş demektir.

Testis çürümesi tanısı ve tedavisi nasıl yapılır?

Öncelikli olarak hastalığın tanısı fiziksel muayene, dopler ultrasonografi ile konuşmaktadır. Fark edilmeyen ve geç gidilen vakıalarda ise hastaya testis senigrafisi yapılmalıdır. Aksi takdirde tanı konulması sırasında zorluklar yaşanabilmektedir. Testis çürümesi hastalığının tedavisinde tek bir işlem vardır. Oda cerrahi işlemdir. Erken fark edilen durumlarda testis çürümesi başlamış olsa da ilk sekiz saat içerisinde acil cerrahi işlem yapılmasıyla çürüme riski içerisine giren testise yeniden kanın ulaşması sağlanarak çürümenin önüne geçilmiş olur. Aksi takdirde testis canlılığını kaybetmiş durumda olur, her ne kadar cerrahi işlem uygulanıp bu dönme işlemi tedavi edilse de testisin yeniden kanla buluşması bile ölen bir uzvun canlanmasına yetmez. O nedenle testis çürümesi vakıalarının önüne geçilebilmesinin tek yolu erken teşhistir.

Testis çürümesi, testis torsiyonundan kaynaklanan bir vakıadır. O nedenle testiste yaşanan sıkıntıların mutlaka oluşan kişi tarafından dikkate alınması çok önemlidir. Çok kısa bir sürede çürümeye başlayan testisi yeniden canlandırma şansınız sıfırdır. O nedenle üreme sisteminin erkekte ana parçası olan testislerde yaşanan sıkıntıların hemen fark edilmesi ve müdahalenin yapılması gerekir. Aksi takdirde testis çürümesi olduğunda cerrahi işlemde çürüme gerçekleşen testisler alınır ve yumurtalıkları alınan kişilerin çocukları olmaz.

Testis Çürümesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Testis Ağrısı Nasıl Geçer?

Testis Ağrısı Nasıl Geçer?

İlginizi Çekebilir

Testis Ultrasonu

Testis Ultrasonu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Testis Varisi (Varikosel) Belirtileri ve Tedavisi

Testis Varisi (Varikosel) Belirtileri ve Tedavisi

Testis Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Testis Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Testislerde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Testislerde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Testis İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Testis İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Küçük Testis Türleri ve Özellikleri

Küçük Testis Türleri ve Özellikleri

Güncel

Testis Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Testis Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6