Testis Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Testis Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Testis üşütmesi, testislerden birinde ya da aynı anda ikisinde meydana gelen hastalıktır. Ağrı bazen karın bölgesinin altına kadar hissedilebilmektedir.

Bildiğimiz üzere testisler skrotum (Testis torbası) içerisinde yer almaktadır. Skrotum içerisindeki testislerin biri aşağıya doğru ve diğeri yukarıya doğru yönelmiş olup, ortalama olarak her bir tesis 21 gram civarındadır. Birçok okuyucumuz bu bilgiyi bilmediğinden testis üşütmesi sorulmuş bir yakınmadır.

Erkeklerde yumurtalık ağrısı ve testis üşütmesi neden olur, testisler dış ortamdan fazlasıyla etkilenir. Ufak bir yaralanma veya darbe bile testislerde ve testis bölgesinde sancıya ve rahatsızlığa neden olabilir. Genç bir erkek bireyin karın bölgesinde ağrı varsa, skrotumun dikkatlice incelenmesi gerekir. Çünkü karın ağrısı testis ve testis bölgesinden daha önce ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Testis torsiyonu diye adlandırılan bazı durumlar testislerde ağrıya sebep olmadan doğrudan karın bölgesinde ağrıya sebep olabilir. Bu rahatsızlık sonucunda tesislerde kan akımı meydana gelebilir. Bu kan akımı bir bükülme sonucunda testis bölgesindeki ölmesi ile meydana çıkan bir durumdur. Acilen tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Testis kanseri belirtileri nelerdir?

Testis kanseri ise çoğunlukla ağrısızdır. Fakat herhangi bir testiste küme oluşturma, topak veya şekilsiz bir parça görülmüşse sızı olsun ya da olmasın doktorunuz tarafınca değerlendirilmesi gerekir. Testis üşütmesi ve ağrısının birden çok sebebi olduğu için bu hastalığı tamamen önlemek ve tedavi olmak mümkün değildir. Fakat bazı önlemler almak mümkündür.

Testis üşütmesi öncesi alınacak önlemler nelerdir?
  • Spor aktivitelerinde testiküler travmanın önüne geçmek için yapılan spor faliyetine uygun koruyucu kıyafet giyilebilir.
  • Cinsel birliktelik sonucu bulaşan hastalıkların neden olduğu epididimit gibi şartlar için prezervatif kullanarak sağlıklı cinsel birliktelikte bulunmak büyük ölçüde cinsel yolla bulaşan hastalıklara kapılma riskini önlemiş olur.
  • Kabakulak aşısı viral orşit sıklığını fazlasıyla önler ve bunu azaltabilir. Bunlara bağlı olarak da testis sancılarına sebep olan bir sebep daha ortadan kaldırılmış oluruz.
  • Testis tümörleride erken muayene ile erken teşhis konularak, uygun tedavi kontrolü ile testis sancıları ve olabilecek hastalıklar durdurulabilir.
Genel olarak testis ağrınız ve testis üşütmesi sorununuz olduğu zaman en kısa sürede tıbbi destek almalısınız. Çünkü testis ağrılarına tek bir faktör sebep olmaz. Bu ağrıların birden fazla sebebi olabilir. Öncelikle ağrının nedenin tespit edilmesi gerekir. Tedavi işlemi hastalığının sebebini tespit ettikten sonra başlar. Testis ağrılarını bir nebze de olsa azaltmak için geçici olarak Ibuprofen (Motrin, Advil) ve asetaminofen (Tylenol) gibi ağrı kesiciler (Doktor kontrolünde) kullanılması sizin için faydalı olabilir.

Testis Üşütmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Testis Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Testis Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

İnmemiş Testis Belirtileri ve Tedavisi

İnmemiş Testis Belirtileri ve Tedavisi

Tek Testis Alınması ve Yükselen Östrojen Etkisi

Tek Testis Alınması ve Yükselen Östrojen Etkisi

Testis Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Testis Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Testis Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Testis Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Testis Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Testis Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Testis Boyutu Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Testis Boyutu Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Güncel

Testis Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6