Testislere Darbe Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Testislere Darbe Belirtileri ve Tedavisi

Testislere darbe; Testislere gelen darbeler damarlarınız da ve sinirleriniz de şiddetli ağrılar sonucu travmaya bağlı olarak şiddetli acıya ve fonksiyonlarda kayıplara neden olmaktadır. Nefes alıp vermede sıkıntılar yaratır. Bilinç kaybına ve idrar yollarınız da hasarlara bağlı olarak kanama oluşabilirler. Buda sizin yaşam standartlarınızı büyük oranda etkiler. Acı çekmeniz kaçınılmaz bir durumdur.

Erkeklerin yumurtalıklarına darbe gelmesi

Kavga zamanlarında, futbol oyunlarında, bacaklarınız açık bir şekilde yüksek bir yerden atlamanız testislere darbe gelmesine yani yumurtalıklarınızın zarar görmesine neden olur. Testislere gelen bir darbenin acısını küçük yaştaki çocuklar bile bundan korkarlar. Testislere gelecek darbe hakkında hiçbir tereddütleri olmaz. Testisler süngerimsi bir yapıya sahiptirler. Yerlerindeki hareket ve esneklikleri önemli şokları kalıcı bir hasara uğramadan atlatabilmelerini sağlar. Testislere darbe alması ya da düşerken darbe almasına karşın acı ve testislerde şişlik yarım saat içinde geçer ise hiçbir olasılıkla korkulacak bir şeyin olmadığı anlaşılır. Ancak acı ve şiddetli ağrı ya da testisler de şişlikler geçmiyor ise mutlaka doktor tarafından yardım almanız gereklidir. Yardım almadığınız taktirde sonuçlar sizin için ağır olabilir. Buda sizin iyi bir yaşam sürmenize engeldir. Testislerde darbe; Genç bir erkek bu darbeyi almışsa yaralanma sırasında cinsel olgunluğa erişmemiş olsa bile mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmediği taktirde kısırlığa kadar yol açabilmektedir. Bu yüzden bu gibi darbeleri ciddiye alıp doktor yardımı ile atlatmanız daha iyi bir olasılıktır.

Testislere yani yumurtalıklara darbe alınması

Futbol maçlarında çok daha fazla karşılanmaktadır. Topun çarpması gibi şiddetli değilse baktığınızda yumurtanın bütünlüğü bozulmamış ise dışarıya kan sızması ya da morarma gibi belirtileriniz yok ise bazen ağrılar şoku yaratacak şekilde ciddi ağrılara yol açabilir. Ağrılarınız er ya da geç geçecektir mutlaka. Zıplamak ya da lavaboya gitmek ağrılarınıza bir çözüm değildir. Ağrı kesiciler alabilir ya da sırt üstü uzanabilirsiniz. Yatarak bir süre dinlenebilirsiniz. Bunların sonucunda eğer ki dışarıdan bir şey görülmüyor ise bu genellikle geçici bir durumdur. Bu size herhangi bir zarar vermez.

Testislere darbenin korkutucu özelliği

Yumurtanın içinde ya da yumurta zarının yırtılması sonucu ile torbanın içine kadar yayılan cilt altında da kanamaların meydana gelmesidir. Bu durumlar ancak testisinizin hassasiyeti ve fonksiyonlarını etkiler ve zarar verir. Bu nedenden kaynaklı testislerinizde böyle durumlar görüldüğünde ya da darbe sonucu bunları gördüğünüzde mutlaka bir üroloji doktoruna baş vurmalısınız. Acil müdahale gerekli olabilir. Erken teşhis edilmesi sizi doğuracak kötü sonuçlardan kurtarabilir. Bu yüzden bu durumlarda kendinizi ihmal etmeyiniz.

Testislere Darbe Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Testiste Yağ Bezesi Nedenleri ve Tedavisi

Testiste Yağ Bezesi Nedenleri ve Tedavisi

Testis Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Testis Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Testis Küçülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sol Testis Küçülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Testis Yapısı Nedir?

Testis Yapısı Nedir?

Güncel

Testis Torsiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Testis Torsiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Testis Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Testis Patlaması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Patlaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6