Testis Torbası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Testis Torbası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Testis Torbası, bir diğer adı skrotum olan erkek memelilerde penis ile birleşik olan üreme organıdır. Temel amacı testislerde sıcaklık dengesini korumaktır. Testis ise testis torbası içinde penisin alt kısmında asılı olan oval biçimli iki küçük organdır. Cinsel istek olduğu zamanlarda ve soğukta testis torbalarının kasları kasılır ve büzüşür, bu haldeyken daha yukarıda dururlar. Fakat tam tersi olan sıcakta ve cinsel isteğin olmadığı durumlarda testis torbası daha sarkık olur. Sperm dediğimiz erkek üreme hücreleri normal insanın vücut ısısında barınamazlar.

Testis Torbası sperm hücrelerine gereken sıcaklığı sağlar ve sağlıklı bir şekilde yaşamalarına ev sahipliği yapar. Testis torbasındaki 1-2 derecelik bir artış spermlerin sayısının azalmasına neden olabilir. Sperm sayısının az olduğu durumlarda çocuk sahibi olmak zorlaşır. Testis torbası, sadece spermleri değil testisleri de korur. Testisler anne karnında karın boşluğunda oluşup doğumdan önce testis torbasına inerler.

Testis Torbası ve testislere bağlı sorunlar;
 • Testisin burulması
 • Testis yetersizliği
 • Epididimitler (Epididimlerin iltihaplanması)
 • Hidrosel
 • Orşit
 • Varikosel
Testis torbası sarkması; Testis torbası, erkeklerde olan ve penis ile birleşik olarak bulunan ve penis ise anüs arasında yer alan bir organdır. Temeldeki amacı ise testislerde sıcaklık dengesini korumaktır. Soğuk havalarda veya cinsel istek yaşanması durumlarında testis torbasının içerisinde bulunan cremaster kası kasılır. Böylelikle testisler vücuda göre daha yukarıda durur. Sıcak havalarda veya cinsel arzu olmadığı durumlarda ise testis torbası diğer duruma göre daha sarkık bir görünüm içermektedir. Erkeklerde yaşlanma ile ortaya çıkan sorunlardan bir tanesi de bu testis sarkmalarıdır. Özellikle yaşı ilerleyen erkeklerde bu durumun tedavisi ancak cerrahi müdahale ile yapılabilmektedir. Testis torbası sarkması, normalde olması gereken yerden daha aşağıda durmasına denir. Testisler normal olarak kas ve deri denilen iki doku tarafından oluşan bir yapı olup, kendini besleyen damarlar aracılığı ile de bedene tutunan bir organdır. Bulunduğu ortamın yapısına ve durumuna göre testisler ya kendini aşağı bırakır ya da yukarı doğru çeker. Bu iki hareketi de içerisinde bulunan cremaster kası sayesinde gerçekleştirir.

Testis torbası sarkması neden olur?

Öncelikli olarak bu sarkma normal yaşlarda belirli bir oranda iken spermleri korumak için gerçekleşir. Bunun nedeni de spermler normal vücut ısı içerisinde yaşayamamasındandır. O nedenle de spermler vücuttan ayrı bir şekilde durur. Hastalık olmayan durumlarda da testislerde sarkmalar oluşur. Bununda en birincil nedeni testislerin içerisinde spermleri koruması gerektiğindendir.

Testis torbası sarkmasına neden olan hastalıklar vardır. Bu hastalıkların başında da cremater kasının işlevini yerine getiremeyecek kadar zayıf hale gelmesi sebep olmaktadır. Bu durumda cremaster kası fonksiyonlarını yitirmesinden ötürü testis torbası sarkması meydana gelir. Testis torbalarının ilerleyen yaşlılık dönemlerinde aşırı derecede sarkması kişilere çok büyük rahatsızlıklar yaratmaktadır. Yalnız burada bilinmesi gereken bu bir hastalık değildir. Fakat ne kadarda olsa hem estetik olarak hem de bulunduğu yer itibarıyla kişilerde fiziksel ve ruhsal olumsuzluklara neden olabilmektedir. Özellikle aşırı sarkma vakıalarında kişide mantar, deri hastalığı, sürekli pişik durumları, aşırı terleme ile oluşan kötü kokular meydana getirmesi, kişilerin bu durumdan kurtulmak istemesine neden olmaktadır. Testis torbası sarkmaları estetik ve plastik cerrahlar tarafından muayene edilen ve cerrahi işlemi gerçekleştirilen bir sorundur.

Testis torbası sarkması tedavisi nasıl yapılır?

Testis torbası sarkması durumlarında bir diğer önemli sıkıntı ise testis ve penis arasında bir perde gibi görünmesidir. Yani bir nevi penisini tıpkı hindi boynu gibi bir görsel oluşturmasıdır. Bu görüntünün oluşması penisin daha kısa görünmesine neden olduğundan birçok erkek bu durumdan daha rahatsız olur. Bu ağrılı bir hastalık olmadığından sadece kişilerin görsel estetik görünüm açısından kendini eksik hissetmesine neden olur. O nedenle de birçoğu cerrahi işlem aracılığı ile bu görünümden kurtulmak ister. Bu cerrahi uygulama lokal veya genel anestezi ile yapılabilmektedir. Cerrahi işlemle beraber atılan dikişler genellikle kendiliğinden eriyip gider ancak her ameliyatta olduğu gibi birkaç gün istirahat gerektirir. Ameliyat sonrası testis torbasında sarkmadan kurtulunsa da tekrardan yenilemesi veya nüks etmesi olabilmektedir.

Testis Torbası Yorumları

soru

Boşver

02 Mayıs 2024 Perşembe

Testis torbamın aşagısında ilerde çocugum olurmu?

Cevap yaz
cevap

Admin

02 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba Boşver,

Bu konuda endişelenmen doğal, ancak kesin bir yanıt alabilmek için bir üroloji uzmanına danışmanı tavsiye ederim. Testis torbasındaki herhangi bir sorun, bazen üreme sağlığını etkileyebilir, ancak bu her zaman geçerli değildir. Doktorun yapacağı muayene ve gerekirse testlerle daha net bilgi sahibi olabilirsin.

Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Testis Ultrasonu

Testis Ultrasonu

Haber Bülteni

Güncel

Testis Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Testis Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Testis Çekilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Testis Çekilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sağ Testis Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Testis Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tek Testis Belirtileri ve Tedavisi

Tek Testis Belirtileri ve Tedavisi

Testis Nedir? ve Görevleri Nelerdir

Testis Nedir? ve Görevleri Nelerdir

Testis Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Testis Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Testislerde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Testislerde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Testis Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Testislerde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Testislerde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6