Sağ Testis Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sağ Testis Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Testis Şişmesi, Testis şişmesi diğer adıyla hidrosel olarak adlandırılmaktadır. Sağ testis şişmesi testisi çevreleyen zarların arasında bulunan sıvının miktarının artması anlamına gelmektedir. Sağ testis şişmesi testis torbaların şişmesi ya da testislerin su toplaması anlamına gelir. Sağ testis şişmesi bir hastalıktan ziyade estetik bir hastalık grubunda olmaktadır. Erkeklerde pantolon giyerken, otururken, bacak bacak üstüne açıldığında rahatsız edici bir durum olarak belirir. Doğum sırasında erkek çocukların %10'u hidroselli olarak doğar fakat hayatın ilk yılı içerisinde tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşme gösterir. Sağ testis şişmesi normal şartlar altında hem testisin doğal anatomik yapısı içinde kendi içinde bir zar bulunmaktadır hem de testis torbalarının arasında bir zar vardır. Bu zarın arasında 5-10 cc. Kadar sıvı bulunur. Bu sıvının görevi, testisin darbelere karşı korunma sağlamasıdır. Farklı nedenlerden dolayı bu zarlar arasındaki sıvının artması veya sıvının geri emiliminin azalması nedeniyle sağ tesiste şişme meydana gelir.

Sağ testis şişmesi belirtileri genel olarak torbaların su toplaması ve en önemli olarak da ağrısız şişmelerin meydana gelmesidir. Sağ testis ne kadar şişerse şişsin üstüne basıldığı zaman, testise vurulduğunda ya da kişinin kendini muayene ettiği zaman torbaları sıktığında hiçbir ağrı anlamaz. Yalnızca kişi sıkışmadan dolayı huzursuzlukhisseder ama normal olarak hiçbir ağrı anlamaz. Sağ testis şişmesi meydana geldiğindedikkat edilecek husus %10 vakalarda testis tümörlerinin, testis kanserinin yan bulgusu olarak testis şişmesi olabilir. Orta yaşlı erkeklerde kısa dönemli olan testis şişmelerinde altında %10 vakalarda testis tümörü çıkabileceği unutulmaması gereken bir durum olmaktadır. Bundan dolayı kişide çok kısa zamanda su toplaması gerçekleşirse ve kişi torbasının üstüne hiçbir darbe hatırlamıyorsa eğer mutlaka en kısa zamanda Uzman bir doktora başvurulması gerekir. Sağ testis şişmesi neden meydana gelir dersek eğer, %10 olarak testis tümörünün yan etkisiyle ortaya çıkar demektir. Bunların dışında skrotum içerisinde iltihap veya torbalara alınan bir darbeden dolayı testisler su toplayıp şişer.

Sağ testis şişmesi tedavisi gerçek anlamda tek tedavi yöntemi olarak cerrahi işlem uygulanır. Hastaların ameliyatı kabul etmemesi durumunda geçici tedaviler uygulanır. Yani iğneyle aspirasyon yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntemde testise iğneyle girilerek ultrason eşliğinde testis içerisinde bulunan sıvının boşaltılması ve testis içerisindeki sıvı madde alındıktan sonra iğnenin içerisinde birtakım nedbe oluşturan özellikle tentürdiyot gibi maddelerin testis torbasının içerisine geri verilmesi geçici zaman kazanma anlamına gelir. Günümüz şartlarında böyle bir tedavi uygulaması gerçekleşmez. Gerçek tedavi de testis zarlarının yapısının değiştirilmesi ve tekrar etmemesi için özel tekniklerle ameliyat uygulanması gerekir. Yumurta boyutlarında bir torbadan kişi rahatsızsa eğer tedavisi gerekir veya kişi yumurta boyutundaki bir şişmeden dolayı rahatsız olmuyorsa tedavi edilmemelidir. Testis şişmesi belirtisinin altında kanserle alakalı bir durum söz konusu değilse eğer iyi huylu bir hastalıktır. Açık ve basit ameliyat bir ameliyat uygulanır, yaklaşık bir saat kadar sürer. Hastada, skrotal şişlik varsa eğer testis kanseri yok etmek anlamında bir doktora görünmek gerekir.

Sağ Testis Şişmesi Yorumları

soru

Mustafa

21 Mayıs 2024 Salı

Sağ testisim soldan çok büyük hocam yaklaşık 4-5 kat daha büyük ne yapmalıyım.arasıra ağrıda yapıyor ayak ayak üstüne attığımda ağrıyor.

Cevap yaz
cevap

Gurbet

21 Mayıs 2024 Salı

Merhaba Mustafa Bey, normal koşullarda sol testis biraz daha büyük olabilmektedir. Bu tamamen normaldir. Ancak bu durum çok aşırı bir şekilde olmaması gerekmektedir. Bunun için testislerinizi parmaklarınızla ovuşturun ve herhangi bir extra oluşum var mı yok mu bunu gözlemleyin. Bunun yanında çekinmeden bir üroloğa da gidebilirsiniz.

cevap

İrmegân

21 Mayıs 2024 Salı

Merhabalar Mustafa bey, iki testis arasındaki büyüklük farklılıkları için bir üroloji uzmanına muayene olup şikayetlerinizi anlatmanız gerekir. Daha sonra alınacak kan ve idrar tahlili ile ultrason sonucu kıyaslanıp izlenmesi gereken tedavi için doktorunuz karar verecektir. Geçmiş olsun.

soru

ali

15 Mayıs 2024 Çarşamba

sağ testisim küçük bi şişiklik var cok acıyo. masturbasyonda yapmadım sadece anlık oldu.ne yapmalıyım cok mağdurum

Cevap yaz
cevap

Admin

15 Mayıs 2024 Çarşamba

En kısa zamanda bir üroloğa görünmelisin. Testislerdeki şişlik ve ağrı ciddi bir durumun belirtisi olabilir ve profesyonel bir muayene gerektirir. Geçmiş olsun.

soru

Erdal

14 Mayıs 2024 Salı

Sağ testisimbide küçük bir şiş parça var arada ağrıyor

Cevap yaz
cevap

Admin

14 Mayıs 2024 Salı

Merhaba, yaşadığınız bu durumu ihmal etmemelisiniz. Testislerde şişlik ve ağrı bazen ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Bir üroloji uzmanına başvurarak detaylı bir kontrol yaptırmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

soru

Mustafa

09 Mayıs 2024 Perşembe

Sağ testisimde küçük bir şişlik var acı yapmıyor .kafama takılıyor ne acaba doktora gitmektende utanıyorum ne yapmalıyım ?

Cevap yaz
cevap

Tanaydın

09 Mayıs 2024 Perşembe

Geçmiş olsun Mustafa Bey. Bahsettiğiniz şişlik kötüye işaret değil gibi görünüyor. Korkmanıza ve utanmanıza hiç gerek yok. Sonuçta hepimiz bu tür problemlerle karşılaşıyoruz ve bu uzmanlara başvuruyoruz. Bence kısa zamanda bir üroloğa başvurmalısınız. Hem içiniz rahat olur hem de utanç duygusunu yenebilirsiniz.

soru

serhat

07 Mayıs 2024 Salı

Ben 17 yaşındayım. Sağ testisim soldakine oranla tahmini 3 kat daha büyük bir tavuk yumurtasından daha büyük ve bu beni rahatsız ediyor zaman zaman ağrı yapıyor ve küçükken darbe yemiştim ne yapmalıyım.

Cevap yaz
cevap

Tapık

07 Mayıs 2024 Salı

Merhaba Serhat Bey, normal koşullarda zaten sağ testis sola göre hafif biraz daha büyük olur ancak 3 katı kadar büyük olması kesinlikle bir sorun olduğunun göstergesidir. Bunun için zaman kaybetmeden bir üroloji uzmanına giderek gerekli tedavileri olmanız gerekmektedir. Bu şekilde çok daha olumlu sonuçlara ulaşabilirsiniz.

soru

Niyazi kurnaz

28 Nisan 2024 Pazar

Sağ testimde aşırı ağrım var.diğerindende büyük ne yapmam gerekiyo

Cevap yaz
cevap

Galip

28 Nisan 2024 Pazar

Taşak vârisi olabilirsiniz. Ben yaşadım ameliyat neticesinde büyümeyi durdurdular. Şu an ikisinin boyutları birbirinden farklı ama sağlık sorunum yok. Mutlaka uzman bir hekime başvurun.

soru

mehmet

25 Nisan 2024 Perşembe

hocam ben 56 yaşındayım ve ilk defa sağ testis imde zaman zaman hafif ağrılı bir şişme var . ve elimle bile kontrol etmek amaçlı da olsa elleyemiyorum çünkü biraz acı veriyor, ne yapmalıyım ve hangi doktor a görünmeliyim ?. ilginize teşekkürler .

Cevap yaz
cevap

Admin

25 Nisan 2024 Perşembe

Merhaba, yaşadığınız bu durum mutlaka dikkate alınmalıdır. Üroloji uzmanına başvurmanızı tavsiye ederim. Bu tip şikayetler farklı nedenlerden kaynaklanabilir ve kesin tanı ancak doktor muayenesi ile konulabilir. Geçmiş olsun.

soru

Hasan acar

05 Nisan 2024 Cuma

Ağırlık kaldırırken zorlandım.akşam sağ testisimde şişlik gördüm .ağrı hissetmiyorum.aile doktorum antibiyotik ve ağrı kesici önerdi .şişlikte bı değişiklik olmadı .neyapmalıyım.

Cevap yaz
cevap

Şehalem

05 Nisan 2024 Cuma

Merhaba. Ağırlıklı kaldırmak testislere zarar vermektedir. Testis şişmesi tedavisi gerçek anlamda tek tedavi yöntemi olarak cerrahi işlem uygulanır. Hastaların ameliyatı kabul etmemesi durumunda geçici tedaviler uygulanır. Yani iğneyle aspirasyon yöntemi uygulanmaktadır. Gerçek tedavi de testis zarlarının yapısının değiştirilmesi ve tekrar etmemesi için özel tekniklerle ameliyat uygulanması gerekir. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Testis Protezi Çeşitleri ve Ameliyatı

Testis Protezi Çeşitleri ve Ameliyatı

Tek Testis Belirtileri ve Tedavisi

Tek Testis Belirtileri ve Tedavisi

Küçük Testis Türleri ve Özellikleri

Küçük Testis Türleri ve Özellikleri

Testis Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Testis Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

İnmemiş Testis Belirtileri ve Tedavisi

İnmemiş Testis Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Testis Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sol Testis Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Testis Torsiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Testis Torsiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Testis Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Testis Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Testis Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Testis Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Testis Kaşıntısı

Testis Kaşıntısı

Utangaç Testis Belirtileri ve Tedavisi

Utangaç Testis Belirtileri ve Tedavisi

Testis Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Testis Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Testis Ağrısı Nasıl Geçer?

Testis Ağrısı Nasıl Geçer?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6