testis.gen.tr https://www.testis.gen.tr Testis, Testis Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, testis.gen.tr Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Fri, 06 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Testis Derisinde Şişlik https://www.testis.gen.tr/testis-derisinde-sislik.html Fri, 02 Nov 2018 03:10:45 +0000 Testis derisinde şişlik, erkeklerde görülen testis derisinde şişlik dokunulduğu zaman bezelye büyüklüğü kadar olan sert bir yumru olarak dikkat çeker. Dokunma sırasında acı hissi oluşmaz. Ve birçok erkek kendi e Testis derisinde şişlik, erkeklerde görülen testis derisinde şişlik dokunulduğu zaman bezelye büyüklüğü kadar olan sert bir yumru olarak dikkat çeker. Dokunma sırasında acı hissi oluşmaz. Ve birçok erkek kendi eliyle yaptığı muayenede bu durumu saptayabilmektedir. Erken fark edilmesi tedavi sürecinin daha çabuk başlatılmasını sağlar. Testis derisinde oluşan şişlik kendi haline bırakılıp geçer diye beklememek gerekir.

Testis derisinde şişlik nedir, neler yapılmalıdır

Testiste oluşan kanserler genellikle 15-35 yaş aralığındaki erkeklerde çok daha fazla görülmektedir. Kişinin kendini elle muayene etmesi sonucunda böyle bir şişlik yada sertlik ile karşılaşır ise mutlaka doktora başvurması gerekir. Testis derisinde oluşan şişliğin diğer semptomlar ile birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir. Eğer erken bir dönemde teşhis edilirse kolay bir tedavi süreci ile iyileşme sağlanabilmektedir. Testis derisindeki şişliğe kitlenin ağrılı olması, scrotumda ağırlık hissi ve ani sıvı yada kan toplanması, kasıkta yada alt karında ağrı, elle yapılan muayenede testislerde farklılık hissedilmesi gibi etkenler eşlik eder. 

Testis derisinde oluşan bir şişlik durumunda kişinin elle muayene yapabileceği en uygun durum sıcak bir banyo yapıldıktan sonra scrotumun sıcaklıkla birlikte yumuşayıp gevşediği andır. Banyo sonrasında aynanın karşısına ayakta durma ve dik bir pozisyon şekli ile geçerek testis derisinde herhangi bir şişlik veya farklılık olup olmadığına bakın. Testislerinizi ayrı ayrı elle muayene edin. Orta parmaklar testisin altında, baş parmaklar testisin üzerinde olacak şekilde nazik hareketler ile testisi çevirin. Kanserli kitleler bazen testisin ön yüzünde bazen de sperm taşıyan epididymisi de bulunur. Yaptığınız el muayenesinde dikkatinizi çeken bir kitle bir şişlik durumu söz konusu ise vakit kaybetmeksizin derhal doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Elinize gelen testis derisindeki bu şişlik kanserli bir hücre olsun yada olmasın mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Tedavi yapılmadığı durumlarda yayılma riski vardır.

Testis derisinde şişlik yağ bezesinden de kaynaklanıyor olabilir. Pek çok erkekte de bu durum ile karşılaşılmaktadır. Testis derisinde şişliğe neden olan yağ bezelerine ağrı eşlik etmemektedir. Tıbbi anlamda bu yağ bezeleri iyi huylu kist olarak nitelendirildiklerinden dolayı herhangi bir zararları da bulunmamaktadır. Yağ bezesi olarak kaldıkları sürece zararsızdırlar. Fakat bazen yağ bezeleri farklılaşarak testislerde iltihap yapabilmektedir. Bu durumda bir üroloji doktoru ile görüşmeniz şarttır. Ardından cildiye servisine yönlendirilerek cildiye uzmanı bunun iyi huylu bir yağ bezesi olup olmadığı ve başkaca ciddi sorunlara yol açabilecek bir durum olup olmadığı hakkında sizi bilgilendirecektir. Tabi ki testiste şişliğe neden olan bu yağ bezelerini kişi kendisi de gözlemlemelidir. Herhangi bir büyüme yada ağrılı bir durum ortaya çıkarsa doktoruna başvurmalıdır. Bu yağ bezeleri ister iyi huylu olsun, ister kötü huylu olsun cerrahi yöntemle ve bölgesel anestezi ile kısa bir süre içinde alınabilmektedir.

]]>
Testis Sancısı https://www.testis.gen.tr/testis-sancisi.html Fri, 02 Nov 2018 22:01:28 +0000 Testis sancısı, testis ve torbası oldukça hassas bir alanda yer alır ve hassas bir yapıya sahiptir. En ufak darbeler bile testis sancısın ayol açabilir. Testis sancısı bazen basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi ba Testis sancısı, testis ve torbası oldukça hassas bir alanda yer alır ve hassas bir yapıya sahiptir. En ufak darbeler bile testis sancısın ayol açabilir. Testis sancısı bazen basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi bazen ciddi sorunların habercisi olabilir. Testis sancısı problemleri tedavi edilmediği takdirde bazı durumlarda kısırlık problemine yol açabilir.

Testis sancısı nedenleri nelerdir

Testis iltihabı: testislerde sancıya yol açabilecek bir sorundur. Prostat ve benzeri bazı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabileceği gibi kabakulak hastalığında hastalığa yol açan virüslerin kan yoluyla testise ulaşması sonucunda da ortaya çıkabilir. Tek testiste ya da her iki testiste birden görülebilir.

Hidrosel: Testislerin etrafını kaplayan yaprak aralarında sıvı birikimi sonucu erbezi torbalarında şişme oluşur. Bu durum testis sancısına yol açar. Anne rahminde olan erkek bebeklerde testislerin içinde bulunduğu boşlukla karın boşluğu arasında olan bağlantılı kapalıdır. Eğer bağlantı herhangi bir nedene bağlı olarak devam ederse hidrosel görülür.

Testis toplardamar ağı genişlemesi: Genelde sol testiste etkili olur. Halka arasında varikosel olarak bilinen hastalık testis sancısına yol açabilir. Genç kesimde daha fazla görülen varikosel, ileri yaşlarda ve sağ testiste tespite dilmişse tümör olasılığı fazladır.

Testis torsiyonu: Daha çok 12-18 yaş arasında görülür. Sağ testis saat yönünde, sol testis ise tam tersi yönde dönmüştür. Genetik nedenlerden dolayı kaynaklanabileceği düşünüşen testis torsiyonunda, testisleri kaplayan doku yeterince güçlü ve destekleyici değildir. Testislerde şişme, ağrı, sancının yanı sıra, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, menide kan gibi belirtilere de sebep olur.7

Diğer nedenler: Testis sancısı için diğer nedenler, prostat, böbrek taşı düşürme, cinsel birliktelikle bulaşan epididimit hastalığı, boşalmanın olamaması olarak sıralanabilir.

Testis sancısı beraberinde yaşanabilecek diğer sorunlar nelerdir

 • Yüksek ateş
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Testiste şişlik, hassasiyet ve kızarıklık
 • İdrar yaparken ağrı ya da akıntı
 • Cinsel birliktelik anında ağrı
 • Meni ya da idrarda kan
 • Boşalma anında şiddetli sancı

Testis sancısı tedavisi

 • Testis sancısında tedavi sancıya yol açan etkene bağlı olarak değişir. Bu nedenle ağrısının saptanması ve tedaviye başlanması için doktora başvurulmalıdır.
 • Testis sancısı testis iltihabından kaynaklanıyorsa, hastaya öncelikli olarak yatak istirahati verilir. Beraberinde antibiyotik, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar reçete edilir. Aynı zamanda tedavide testislerin alttan desteklenmesi de öneli bir ayrıntıdır.
 • Testis sancısı varikosel yani damar ağı genişlemesi sebebiyle oluşmuşsa, tedavide cerrahi yönteme başvurulabilir. Cerrahiyle toplardamarla bağlanır. Eğer tedavi edilmezse hasta kısırlık problemine maruz kalabilir.
 • Testis sancısı testis torsiyonu sebebiyle oluşmuşsa, vakit kaybedilmeden tedavi olunmalıdır. Testis torsiyonu tekrarlayıcı bir rahatsızlıktır. Eğer ağrı hissi zaman zaman azalıyorsa bile tedavi ihmal edilmemelidir. Tedavi hafif bir anestezi yardımıyla cerrahi yöntem kullanılarak yapılır. Bölgeden ufak bir kesi açılır ve bu keşiden testisin bir daha dönmesi engellenir.

Testis sancısı için öneriler

 • Testislerde oluşan sancıyı hafifletmek için rahat iç çamaşırları tercih edilmelidir. Tercih edilen iç çamaşırı testisleri desteklemelidir.
 • Hasta yatar pozisyondayken erbezi torbası altını desteklemek amacıyla havlu koyabilir.
 • Sıcak duş sancının hafiflemesini sağlar.
 • Bölgede sancıyla birlikte şişlikte varsa buz kompresi uygulanabilir.
 • Testis sancısı uzun süreli cinsel uyarılma sonucu oluşmuşsa bu durum zararlı değildir. Birkaç saat içinde sancı kendiliğinden ortadan kaybolur.
 • Testis Enfeksiyonu https://www.testis.gen.tr/testis-enfeksiyonu.html Sat, 03 Nov 2018 04:17:50 +0000 Testis Enfeksiyonu, bir veya iki testiste de meydana gelebilen kabakulak hastalığı sonucu oluşan enfeksiyondur. Ergenlik döneminde kabakulak hastalığına yakalanan kişilerin bazılarında testis enfeksiyonu görülebilmektedir. Bir di Testis Enfeksiyonu, bir veya iki testiste de meydana gelebilen kabakulak hastalığı sonucu oluşan enfeksiyondur. Ergenlik döneminde kabakulak hastalığına yakalanan kişilerin bazılarında testis enfeksiyonu görülebilmektedir. Bir diğer oluşma sebebi ise cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur. Testis enfeksiyonun en belirgin belirtisi ve en çok rastlanan belirtisi testis de ağrı ve şişliktir. Testis iltihabı bakteri veya viral enfeksiyondan meydana gelebilmektedir. 

  Testis Enfeksiyonu Belirtileri
  • Kusma
  • Bulantı
  • Peniste akıntı oluşması
  • Ani görülen testiste ağrı
  • Yüksek ateş
  • İki yada bir testiste şişlik
  • Otururken testiste ağrı bulunması
  • Testiste hassasiyet 
  Aniden çıkan ağrı ve şişlik gibi durumlarda, yukarıda yazılan belirtiler gibi durumlarda hemen bir doktora başvurulmalıdır. Doktor muayenesi sonucu tedaviye başlanır ve en kısa sürede tedavi edilir. 

  Viral orşit. genellikle kabakulak rahatsızlığından meydana gelen enfeksiyon ürüdür. Kabakulak rahatsızlığı geçiren ergenlik dönemindeki erkeğin 4.  gününden sonra bu rahatsızlık başlar.

  Bakteriyel orşit, Epidimitten kaynaklanan bir rahatsızlık türüdür. Sperm kanalını testise bağlayan sarmal tüpünün enfeksiyon kapması sonucu oluşur. Bu hastalık genellikle cinsel yol ile ortaya çıkmaktadır. 

  Risk Faktörleri
  • Çok eşlilik
  • Bulaşıcı bir hastalığı olan kişi ile korunmasız şekilde seks yapılması
  • Ganore ve klamidya enfeksiyonunu daha önceden geçirme
  • İdrar yollarında anormal bir durum
  • Genital bölgede ameliyat sırasında veya sonrasın da enfeksiyon oluşması
  • Kabakulak aşısı olmama
  • Çok sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu 

  Testis Enfeksiyonu Teşhisi ve Tedavi Yöntemi,

  Testis enfeksiyonunun teşhisinin konulabilmesi için bazı testler yapılmaktadır. İlk olarak fiziksel muayene yapılır. Daha sonra CYBE taraması, idrar tahlili, ultrason çekimi ve testislerin nükleer prosedürle taranması yapılır. Bunu sonucunda teşhis konulur ve tedavi şekline başlanır. Testis enfeksiyonu bakteriyel enfeksiyona bağlı ise, buz kompresi yapılır ve hasta dinlendirilir. Bu şekilde kişinin ağrısı azalır. Buna ek olarak antibiyotik tedavisi gerekir. Bu rahatsızlık partnerden geçmiş ise bu tedaviye partnerde katılmalı ve tedavi edilmelidir. Bu tedavi de kullanılan antibiyotik ilaçlar azitromisin, siprofloksasin, doksisiklin, seftriakson ve trimetoprimdir. Kişinin bir rahatsızlığı var ve ilaç kullanıyorsa bunu doktoruma söylemelidir. Doktorun tavsiyesine göre ilaçlar kullanılmalıdır. Tedavi sürecinin tam olarak bitmesi  ya da haftayı bulabilmektedir. Diğer tedavi yöntemi ise viral orşit tedavisidir. Bu tedavi yönteminde antibiyotik ilaçların kullanılmasına gerek kalmamaktadır. Bu tedavi yönteminde ilk olarak ağrıların ve acıların hafifletilmesi gerekmektedir. Bunun için ağrı kesiciler ve belli ilaçlar kullanılmaktadır. Kişi bu süreç içinde dinlenmelidir. Kişinin belirtileri  ile  gün arasında ortadan kalkmaktadır. Tedavi sürecindeki kişileri dinlenmeli, ağır bir şeyler kaldırmamalı, sürekli buz kompresleri yapmalıdır. 
  ]]>
  Bebeklerde Testis Şişmesi https://www.testis.gen.tr/bebeklerde-testis-sismesi.html Sun, 04 Nov 2018 02:02:05 +0000 Bebeklerde testis şişmesi, bebeklerde testis torbalarının şişmesine tıp dilinde hidrosel denilmektedir. Bebeklerde testis şişmesinin halk arasındaki adı ise, su fıtığı olarak bilinir. Hidrosel testisleri çevreleyen Bebeklerde testis şişmesi, bebeklerde testis torbalarının şişmesine tıp dilinde hidrosel denilmektedir. Bebeklerde testis şişmesinin halk arasındaki adı ise, su fıtığı olarak bilinir. Hidrosel testisleri çevreleyen zarlarda normalin üzerinde su birikimi ve buna bağlı olarak ta testis torbalarının şişmesidir. Testis şişmesi bebek anne karnında iken, karın zarının balonlaşarak kasık kanalı içine doğru kapanmaması sebebi ile oluşmaktadır. Bundan dolayı da kanalın karın ile olan bağlantısı kesilmektedir. Bazen de bu kanalın kapanmamasından dolayı oluşan küçük açıklıktan karın içi sıvısı geçerek torbalar ve testis çevresinde şişlik oluşmasına neden olmaktadır. Bu durum genel olarak yeni doğan bebeklerde çok daha sık görülmektedir.  

  Bebeklerde testis şişmesi nedir Nasıl oluşur

  Bebeklerde oluşan testis şişmesi(hidrosel) çocuk için bir tehlike oluşturmamaktadır, ancak balonlaşan karın zarının giriş kısmı geniş olur ise buradan içeriye karın içi organlar bağırsak ve kız bebeklerde yumurtalık girer ve kasık fıtığını oluşturur. Balonlaşan karın zarının giriş kısmı dar kalırsa bu durumda da sadece karnın içinde salgılanan sıvılar girebilir bu durumda da testis şişmesi meydana gelir.

  Erkek bebeklerde testis şişmesi 3 tiptir;

  • Kasık kanalına doğru, balonlaşan karın zarının boşluğu ile ilişkisi kapanmamış ise suyun sürekli içeri girip çıkma durumuna bağlı olarak oluşan şişlik kaybolur ve bir süre sonra yeniden oluşabilmektedir.
  • Balonlaşan karın zarının giriş kısmı kapanıp, içinde biriken sıvı sadece testis çevresinde toplanıp kalmış ise testis hidroselidir.
  • Karın sıvısı kanal içinde yada hemen kanal dışında kalmışsa kordon kisti adı verilir. Bu durum kız bebeklerde kasık şişliği plarak kendini belli eder. Bu saydığımız durumlar doğuştan oluşan durumlardır. 

  Bebeklerde testis şişmesi, doğumdan birkaç ay içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Kaybolmadığı durumlarda bebeklerde 2-3 yaşlarından önce cerrahi herhangi bir müdahale yapılmamaktadır.

  Testislerinde şişme olan bebeklerde genelde hidrosel ile kasık fıtığı karıştırılabilmektedir. Loş bir ortamda testislerde oluşan şişliğe ışık tutularak bakıldığı zaman şiş olan yer arkadan ışığı geçiriyor ise içinde sıvı olmasındandır. Bu durum hidroseldir.

  Bebeklerde ki testis şişmesi nasıl tedavi edilir

  Hidrosel tanısı bebek doğduğun da yapılan rutin muayene ve kontroller sırasında koyulur. Bebeklerde ki testis şişmesi kendiliğinden geçmediği durumlarda tedavi cerrahi yol ile yapılmaktadır. Tabi bu da ancak 3 yaşından sonra olabilmektedir. Hidrosel kesesi cerrahi işlemle boşaltılıp çıkarılır. Tabi ki karın içi basınç artarsa doktorunuz beklemeden de müdahale edebilecektir.

  ]]>
  Testislerde Yanma https://www.testis.gen.tr/testislerde-yanma.html Sun, 04 Nov 2018 13:01:34 +0000 Testislerde yanma, direk olarak organın erkeklerde bulunmasına bağlı olarak erkeklerde karşılaşılan bir durumdur. Birçok erkekte meydana gelen bu durum genellikle kendiliğinden çok kısa bir süre sonra ortadan kalkar. Fakat bazı k Testislerde yanma, direk olarak organın erkeklerde bulunmasına bağlı olarak erkeklerde karşılaşılan bir durumdur. Birçok erkekte meydana gelen bu durum genellikle kendiliğinden çok kısa bir süre sonra ortadan kalkar. Fakat bazı kişilerde belli bir süre geçmesine rağmen bu durum tam olarak ortadan kalkmamaktadır. Maksimum üç günü geçen testislerde yanma problemi, çok ciddi durumlardan dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle testislerde yanma probleminin en geç ikinci günü gerekli olarak tedavilerin yapılması amacıyla doktora gidilmesi gerekir. Testislerde yanma rahatsızlığı, birçok farklı nedene bağlı olarak meydana gelebilen bir durumdur. Kimi zaman çok basit nedenlerden dolayı ortaya çıkan bu durum bazende çok ciddi nedenlerden dolayı oluşabilir. Bu nedenle testislerde oluşan yanmanın önemsenmemesi gibi durumlar olmamalıdır. Genel olarak testislerde yanma problemine neden olan en önemli durum testisleri çevreleyen ve herkes için eşit olan erbezi olarak adlandırılan katmanda meydana gelmektedir. Özellikle testislerde meydana gelen bu yanmalar, kasıklarda derinin arkaya doğru katlanması ile artış gösterebilir. Bunun yanında birçok durum teşhisi her ne kadar zor olsa bile ortaya sık sık çıkmaktadır. Fakat bilinmelidir ki testislerde yanma problemi genellikle meydana gelen tahriş problemlerinden dolayı ortaya çıkmaktadır. 

  Testislerde yanma neden dolayı ortaya çıkar
  • Vücudun birçok yerinde meydana gelme ihtimali olan bazı cilt hastalıkları direk olarak testislerde yanma problemine neden olur. Özellikle sedef hastalığı ve mantar enfeksiyonları kasık bölgesinde bu şekilde yan etkilerin oluşmasına neden olmaktadır. Genellikle bu şikayetle doktora giden hastalarda sorunun mantar enfeksiyonu ve benzeri bir durumun oluştuğu ortaya çıkmaktadır.
  • Kasık biti, yine testislerde yanma problemine neden olan önemli etkenlerden biridir. Özellikle hijyen eksikliklerine bağlı olarak ortaya çıkan ve birçok zaman insanlarda sorunlara neden olan bu rahatsızlık müdahale edilmedikçe daha da artarak yanma sorununu arttıracaktır. 
  • Başta uyuz olmak üzere diğer birçok hastalık kasıklarda ve testislerde yanma sorununa neden olur. Erkenden müdahale edildiğinde çok rahat bir şekilde atlatılabilecek olan bu hastalıklar, genellikle zamanında müdahale edilmediği için ilerleyerek sorun haline gelir. 
  • Bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olan durumlardan biri de maya enfeksiyonlarıdır. Maya enfeksiyonları genellikle duş amaçlı kullanılan şampuanlar ya da diğer zamanlarda kullanılan kremler gibi maddelerden dolayı ortaya çıkmaktadır. 
  Yukarıda belirtmiş olduğumuz birçok hastalık ve bunların haricinde daha belirtemediğimiz birçok hastalık testislerde yanma problemine neden olmaktadır. Bu durumun engellenmesinin iki farklı yolu bulunmaktadır. Tabi ki bu yollardan bir tanesi tıbbi destektir. Tıbbi olarak gerekli olan desteğin alınması ve teşhisin konulması sonrasında testislerde yanma problemine ikinci bir yöntem olan alternatif tedavi yani bitkisel tedavi uygulanabilir. Bu şekilde çok kısa bir süre sonra testislerde yanma ortadan kaldırılabilir. 
  ]]>
  Testis İnmemesi https://www.testis.gen.tr/testis-inmemesi.html Sun, 04 Nov 2018 14:57:47 +0000 Testis inmemesi, bebek henüz anne karnında gelişim aşamasındayken ileriki dönemlerde testise dönüşecek dokular böbreklerin alt kısmında yerleşir. Bebeğin gelişmesiyle birlikte testislerde gelişip büyümeye, yerle Testis inmemesi, bebek henüz anne karnında gelişim aşamasındayken ileriki dönemlerde testise dönüşecek dokular böbreklerin alt kısmında yerleşir. Bebeğin gelişmesiyle birlikte testislerde gelişip büyümeye, yerleşecekleri yere yani skrotuma doğru ilerler. Bu olay gebelik tamamlanana kadar devam eder. Testisler doğumdan hemen önce torbasına yerleşir. Bazı durumlarda tek ya da her iki testiste birden bu iniş tamamlanamaz ve tıpta testis inmemesi ya da inmemiş testis olarak tanımlanır.

  Testis inmemesi ne sıklıkta görülür

  Ayını tamamlayan bebeklerin %3-5'inde testis inmemesi görülebilir. Testis inmesi erken doğum sebebiyle tamamlanamayacağı için prematüre bebeklerde testis inmemesi oranı %30'dur. Testislerde inme işlemi doğum sonrası bir süre daha devam eder ve %30'luk oran bir yaş tamamlanana kadar %0.8'e kadar düşebilir. Bazen tek taraflı bazen her iki tarafı aynı anda etkileyebilir. Tek taraf inmemiş testis sorunu genelde sağ testislerde görülür.

  Testis inmemesi neden olur

  Testis inmemesi testis inişini sağlayan hormonlarda yaşanan yetersizlik, testis yapısında bozukluk gibi farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Testis inmemesi tanısı konan bebeklerin bir bölümünde testis hiç gelişmemiş olabilir. Bu vakalarda testis yoktur. Testisi besleyen kan damarlarda oluşan ve kan akımını olumsuz etkileyen bir durumda testislerin gelişimine engel olabilir. Testis gelişim mekanizması tüm bebeklerde aynı değildir. Bu nedenle durumu takip eden hekim gerekli açıklamalarda bulanabilir.

  Testis inmemesi önemi

  Testis inmemesinde erken tanı ve tedavideki amaç ileride gelişebilecek ve kalıcı hasarlara yol açabilecek sorunların önüne geçmektir. Üreme fonksiyonunda azalma ya da kayıp, testis kanseri, testis torsiyonu, psikolojik sorunlar, kasık fıtığı yaşanabilecek problemelr arasındadır. Tek taraflı inmemiş testis sorunu olan ve tedavi edilmeyen bebekler büyüdüğünde %15 oranında kısırlık problemi yaşayabilir. Eğer testis inmemesi iki taraflı ise kısırlık oranı %35'e kadar çıkabilir. Testis inmemesinde ortaya çıkabilecek farklı bir problemde testis kanseridir. İnmemiş testis vakalarının 500'de birinde testis kanseri görülebilmektedir. Tek taraflı inmemiş testis tedavi edilmediğinde sağlıklı testisi de olumsuz yönde etkileyebilir.

  Testis inmemesi nasıl anlaşılır

  Dünyaya gelen bebeklerin alt temizliği yapılırken her iki testisin de torbada görülmesi gerekir. Eğer testisler de anormal bir durum gözlenmişse mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Testis inmemesinde fiziksel muayene uzman bir hekim tarafından dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Bebek 6 aylık olduğunda tanıyı kesinleştirmek ve tedaviye başlamak amacıyla üroloji uzmanına danışılmalıdır.

  Testis inmemesi tedavisi nasıl yapılır

  Testis inmemesi tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Her iki tarafta inmemiş testis sorunu, genital, üriner anomali bulunan bebekler haricinde, diğer bebeklerde ilk 6 ay herhangi bir girişim yapmaya ihtiyaç duyulmaz. 6 aylık dönemi geride bırakan bebeklerde uygun bir tedavi planı yapılarak en geç 1 yaşına kadar tedavi yapılmalıdır. Tedavide erken davranmak bebekte ileride kalıcı hasar oluşumunun önüne geçmektir. 1 yaşından sonraya bırakılan tedavilerde sıcak ortamdan etkilenerek ilerideki üreme hücreleri olumsuz etkilenir. Hasta yetişkin olduğunda hala tedavi yapılmamışsa kısırlık problemiyle karşı karşıya kalabilir. Tedavide öncelikle testisin varlığı, yeri ve yapısı belirlenir. Eğer fiziksel muayene sonucu testis bulunmuşsa başka tetkik yapmaya gerek kalmaz. Ancak fiziki muayenede testis bulunamamışsa bazı tetkikler yapılarak testis yeri ve yapısı belirlenir. Tedavide cerrahi girişimle inmemiş testis torba içine alınır. Bazı durumlarda hormon tedavisi uygulanabilir. Testis inmemesi uzman bir üroloji doktoru tarafından ameliyathane ortamında anestezi yardımıyla yapılır.

  ]]>
  Testis Morarması https://www.testis.gen.tr/testis-morarmasi.html Mon, 05 Nov 2018 04:57:50 +0000 Testis morarması, insanlarda erkekler arasında meydana gelen bir durumdur. Meydana gelen testis morarması, her ne kadar yaygın olarak görülse bile aslında bu durum çok tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle testis morarması i Testis morarması, insanlarda erkekler arasında meydana gelen bir durumdur. Meydana gelen testis morarması, her ne kadar yaygın olarak görülse bile aslında bu durum çok tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle testis morarması için gerekli olan önlemler çok kısa bir süre içerisinde alınmalıdır. İlk zamanlarda çok küçük bir şekilde ortaya çıkan morarma durumları, müdahale edilmediği zamanlarda çok hızlı bir şekilde yayılabilir ve çok daha ciddi problemlere neden olabilir. Testis morarması, genellikle testislere alınan darbelere  bağlı olarak ortaya çıksa bile daha birçok durum bu problemin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Kimi zaman insanlarda meydana gelen bu durum hiç tahmin bile edilmeyen durumlardan kaynaklanabilir. Testis morarması hemen hemen her yaşta ortaya çıkabilecek bir durumdur. Fakat genellikle insanların çok daha hareketli olduğu çocukluk ve ergenlik dönemlerinde testis morarması ciddi sorunlar oluşturur. Bu nedenle en çok testis morarması gençlerde meydana gelir. Bunun için bu şikayetle doktorlar en çok gençleri almaktadır. Meydana gelen testis morarması problemlerinde kişinin ilk olarak bu bölgeyi dikkatli takibe alması gerekmektedir. Özellikle morarmayla birlikte testislerde sızlama, ağrı, kasılma, şişme ve buna benzer durumların var olup olmadığı izlenmelidir. Eğer morarmayla birlikte bu gibi problemler görülüyorsa sorunun ciddi olduğunu anlayabilirsiniz. 

  Testis morarması nedenleri

  Alınan darbeler: Testis morarması sorunlarından en önemlisi farkında olarak ya da farkında olmadan testis bölümüne alınan darbelerdir. Bu darbeler her ne kadar şiddetsiz olursa olsun kesinlikle dikkate alınmalıdır. Çünkü en yavaş darbeler bile bu şekilde morarma problemlerine neden olabilmektedir. Meydana gelen darbe durumları bazen bacağa bile gelse yine de testiste etkiler gösterebilir.

  Testiste kist: İyi huylu ya da kötü huylu olan bazı kistler testisleri bulundukları bölgede sıkıştırarak şiddetli olmasa bile morluklara neden olurlar. Bu nedenle testis morarmasında testislerde dahili ya da harici olarak oluşmuş olan kistler dikkate alınmalıdır. Eğer böyle bir durumun varlığından emin değilseniz emin olmak için doktorunuzla görüşebilirsiniz. 

  Kullanılan iç çamaşırları: Bazı insanlar daha rahat ettiklerini ön görerek çok daha dar iç çamaşırları giyinmektedir. Bu durumda testisler çok daha fazla sıkışacak ve bu şekilde morarmalara neden olacaktır. Bu nedenle kullanılan iç çamaşırlarına çok daha özen gösterilmelidir. 

  Testiste meydana gelen hastalıklar: Bazen birçok cilt hastalıkları direk olarak testislerde morarmaya neden olur. Özellikle egzama, sedef, mantar ve buna benzer birçok hastalık testis morarması problemleri ortaya çıkabilir. Bu durumlarda herhangi bir hastalık olduğu diğer belirtilerle ortaya çıkar ve birçok aman detaylı teşhis testlerine ihtiyaç duyulmaz. 

  Testis Morarması İçin Neler Yapılabilir
  • Bu durumda yapılması gereken en önemli şey tabi ki uzman bir doktora giderek sorunların erkenden teşhis edilmesini sağlamaktır. Bu işlemi yaptıktan sonra doktorunuzun vermiş olduğu tavsiyeleri dikkate almanız gerekmektedir. Bu şekilde çok daha sağlam bir şekilde önlem almış olursunuz. 
  • Bunun haricinde doktorunuzun bilgisi dahilinde testis morarması problemlerinde bitkisel tedaviler uygulayarak morarmanın azalmasını sağlayabilirsiniz. 
  • Bu durumlarda yapılması gereken en önemli şeylerden biri de eğer testis kısımlarında herhangi bir cilt hastalığı varsa bu hastalığın ortadan kaldırılması amacıyla tedaviler uygulanabilir. 
  ]]>
  Testis Ultrasonu https://www.testis.gen.tr/testis-ultrasonu.html Mon, 05 Nov 2018 09:25:41 +0000 Testis ultrasonu, testis ultrasonu testisler ve skrotumda çevre bölgenin görüntülerini elde etmek amacıyla kullanılan bir yöntem biçimidir. Ultrasona sonografi veya ultrason taraması adı verilir. Testis ultrasonuna testis sonogram Testis ultrasonu, testis ultrasonu testisler ve skrotumda çevre bölgenin görüntülerini elde etmek amacıyla kullanılan bir yöntem biçimidir. Ultrasona sonografi veya ultrason taraması adı verilir. Testis ultrasonuna testis sonogramı ya da skrotal ultrason denilmektedir. İki testis erkek üreme organıdır. Sperm ve erkek seks hormonu olan testosteronu üretmektedirler. Testisleriniz skrotumda yani penisin altında asılı olan doku kesesinde bulunmaktadırlar. Ultrason ağrısız, güvenli ve noninvazif bir işlevdir. Bu işlev vücudunuz içindeki organların görüntülerini oluşturmak üzere yüksek frekanslı ses dalgaları kullanmaktadır. Ultrason anında kullanılan alet bir prob ya da transdüserdir. Bu elde tutulan cihaz enerjiyi bir şekilden diğerine dönüştürmektedir. Vücudunuzun hedeflenen kısmı üzerine tarayıcı hareketlerle itiliyor. Transdüser vücudunuz üzerinde hareket ederken ses dalgaları çıkarma işlemi yapıyor. Ses dalgaları organlardan yankılar halinde geri dönerken transdüser tarafından alınmaktadırlar. Yankılar bir bilgisayar tarafından bir video monitöründe görüntülere dönüştürülebilir. Normal ve anormal doku değişik yankı tipleri iletmektedirler. Bir radyolog yankıları benign ve malign tümör tipleri arasında ayrım yapmak için değerlendirilebilir. 

  Testis ultrasonu kullanımı

  Bir testis ultrasonu testislerde normal olmayan durumlarını gözlemek ve tanı koymak için kullanılan temel görüntüleme biçimidir. Doktor şunlar için bir testis ultrasonu tavsiye edebilir;

  • Skrotumda veya testislerdeki bir kitlenin katı mı (ur) yoksa sıvıyla mı dolu (bir kist) olduğunu kanıtlamak
  • Skrotum travmasının sonucunu neticelendirmek
  • Testislerde şişme ve ağrıya kaynaklarını tanımlamak
  • Kısırlık sebeplerini değerlendirmek
  • İnmemiş bir testisin yerini bulmak 

  Testis ultrasonu yapım aşamaları

  • Uygulama: Testis ultrasonu  çoğu zaman ayaktan bir işlem olarak doktorun ofisinde ya da hastanenin radyoloji bölümünde yapılmaktadır. Tipik olarak bir testis ultrasonu yaklaşık 30 dakika sürmektedir.
  • Hazırlanma: Hastane önlüğü giymek gerekir. Tipik olarak sakinleştiriciler, anestezi ya da topikal uyuşturucu ajanlar uygulanmıyor.
  • Pozisyon Verme: Bacaklar açık olarak sırt üstü yatacak şekilde pozisyon verilir. Uygun inceleme için skrotum hafif yükseltilir. Doktor yüksekte tutmak için skrotumun altına bir havlu koyup ya da skrotumun altına, bacaklar üst kısmı üzerine geniş bant şeritleri yerleştirir.
  • Görüntüleme Tekniği: Teknisyen testislerinize ılık, su bazlı bir jel uygulanır. Bu jel transdüserin vücudun üzerinde kaymasını sağlar. Ayrıca ses dalgalarının iletilmesini kolaylaştırmaktadır.
  • Temizleme: İşlem bitince jel vücuttan silinir.
  • İyileşme: Testis ultrasonu tamamlandığında normal aktivitelere ve diyete dönülebilir. Herhangi bir iyileşme süresi gerektirmez.
  • Riskler: Testis ultrasonu sağlık sorunları bakımından herhangi bir risk altına sokmaz. İşlem anında radyasyona maruz kalınırsa ve sperm böylece etkilenmiş olmaz.

  ]]>
  Testis Kisti Ameliyatı https://www.testis.gen.tr/testis-kisti-ameliyati.html Mon, 05 Nov 2018 14:24:34 +0000 Testis kisti ameliyatı, erkeklerde oluşan yumurtalık kisti, testislerde gelişen bir durumdur. Testilerde oluşan kistler iyi yada kötü huylu olabilmektedir. Yumurtalık kisti  testislerin üst kısmında yer alan "epididem Testis kisti ameliyatı, erkeklerde oluşan yumurtalık kisti, testislerde gelişen bir durumdur. Testilerde oluşan kistler iyi yada kötü huylu olabilmektedir. Yumurtalık kisti  testislerin üst kısmında yer alan "epididem" denilen bölgede meydana gelmektedir. Bu bölge testislerde üretilen spermlerin deposudur. Bu bölgede oluşan kistler erkeklerin sperm üretimine yada cinsel hayatına herhangi bir etki etmez. Beyaz ve berrak yapıda olan bu kistler herhangi bir ağrı durumu meydana getirmemektedir. Testislerde oluşan bu ka istin neden oluştuğuna dair kesin bir bilgi de bulunmamaktadır. Sperm yolu tıkanıklığından oluştuğu tahmin edilmektedir. Testis kisti en fazla 40-60 yaş arası erkeklerde görülmektedir. Bir erkekte yumurtalık kisti saptanmış ve ağrılı bir durumda söz konusu ise altında yatan başka bir nedenden dolayı detaylı araştırma yapılması gerekmektedir.

  Testis kisti yumurtalıklardan birinin şişmesi ile belirti vermektedir. Ve oluşan şişlikler ele gelecek büyüklüktedir. Bu kistler aynı boyutta kalıp herhangi bir büyüme göstermezler. Yumurtalık kistinin bulunduğu testis diğerine oranla biraz daha ağırdır.

  Testis kisti ameliyatına nasıl yapılır

  Testislerde oluşan yumurtalık kisti kendiliğinden geçen bir durum değildir. Kişide herhangi bir ağrı yada sızıya sebebiyet vermediğinden dolayı genel olarak bir sıkıntı oluşturmaz. Doktor yaptığı muayene sonucunda gerekli görür ise ameliyata karar vermektedir.

  Testis kisti ameliyatı genel anestezi yada spinal anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Kasık bölgesinden açılan 2-3 cm' lik bir kesi ile testis damarlarına ulaşılarak yapılır. Mikroskop altında yapılan testis kisti ameliyatında toplar damarlar diğer damarlardan ayrılmak sureti ile bağlanmaktadır. Mikroskop kullanılmadan yapılan testis kisti ameliyatlarında ise, lenf damarları ve atardamarlar bağlanmaktadır. Bu damarların bağlanması ile hidrosel  yani testisleri çevreleyen zarlar içerisinde normalden fazla sıvı birikmesi sonucu testis torbasında şişlik meydana gelmesi, ve testislerde küçülme gibi olması istenmeyen sıkıntılar yaşanabilmektedir. Yada oluşabilecek ir diğer sorun ise toplardamarların yetersiz bağlanmasıyla bazı sorunlar yaşanabilmektedir. Testis kisti ameliyatı çok hassas bir ameliyat olup dikkatli bir şekilde konunun uzmanları tarafından yapılmalıdır. Ve testis kisti ameliyatı yapan doktorun mutlaka mikro cerrahi eğitimi almış uzman bir kişi olması çok önemlidir. Testis kisti ameliyatı ancak bu şekilde yapıldığı takdirde sperm parametreleri düzelmekte ve gebelik oranları artmaktadır.

  ]]>
  Testis Küçülmesi https://www.testis.gen.tr/testis-kuculmesi.html Tue, 06 Nov 2018 05:36:21 +0000 Testis küçülmesi, Bir testisin normal boyutu en az 4 cm olmalıdır. Testisin iki görevi vardır. Bu görevler sperm meydana getirmek ve erkeklik hormonu salgılamaktır. Uyku sorunu yaşayan erkeklerde testis küçülmesinin meydana geld Testis küçülmesi, Bir testisin normal boyutu en az 4 cm olmalıdır. Testisin iki görevi vardır. Bu görevler sperm meydana getirmek ve erkeklik hormonu salgılamaktır. Uyku sorunu yaşayan erkeklerde testis küçülmesinin meydana geldiği görülmektedir. Geceleri geç uyuyan, belirli bir uyku düzeni olmayan, sık sık uykudan uyanan erkeklerin testisleri küçülmektedir. Bununla birlikte testislerin üretmiş oldukları sperm sayısı yaklaşık olarak % 30 azalma göstermektedir. Aşırı şekilde alkol tüketiminin de testisleri küçültebileceği düşünülmektedir. Cinsiyet hormanlarındaki kontrolsüz dalgalanmalar da testis küçülmesine sebep olabilmektedir. Radyoterapi ve kemoterapi tedavileri gören erkeklerin testisleri de küçülme gösterir. Bunun yanında kas güçlendirmek adına alınan hazır testosteron depoları da testisleri tembelleştirdiği gibi aynı zamanda da testisleri küçültür. Erkeklerin östrojen ve testosteron gibi benzer cinsiyet hormonları içeren ilaç kullanımı da testislerin küçülmesini sağlar. Çok yüksek miktarda alüminyuma maruz kalmak testislerde oksidatif strese sebep olur iken testis hücrelerinin de ölmesine yol açmaktadır. Bundan dolayı testislerde küçülme meydana gelme söz konusu olmaktadır. Alüminyum folyaya sarılmış besinlerde, alkol ve tütünde, kirli havalarda alüminyum bulunur. Ayrıca bireyin geçirmiş olduğu bazı hastalıklar da testis küçülmesine sebep olabilir. Kabakulak, prostat kanseri, siroz, testis kanseri, böbrek yetmezliği, HIV bu hastalıklardan bazılarıdır. Testislere alınan darbe ile de testislerde küçülme meydana gelebilir. Testislere darbe alma hususunda özellikle sporcular bir risk altındadır. Uyuşturucu madde kullanan erkeklerde de testis küçülmesi meydana gelebilmektedir. Yine erkeğin yaşının ilerlemesi ile de yani yaşlanması ile de testislerde küçülme görülür. 

  Testis Küçülmesini Engellemek İçin Neler Yapılmalı 

  İlk olarak birey uykusunu bir düzene sokarak kaliteli bir uykuya önem vermelidir. Eğer alkol kullanıyor ise bu alkole bir sınırlandırma getirmelidir. Aktif bir cinsel yaşamı olmalıdır. Spora önem vermeli ve düzenli egzersiz yapmalıdır. Alüminyum folyaya sarılı olan besinleri tüketmemeye dikkat etmeli, steroidlerden de uzak durmalıdır. Erkeğin testislerinin küçülmesinin başka sebepleri de olabilir. Eğer bu sebepler arasında iltihaplı hastalıklar gibi başka problemler var ise ilk olarak onlar tedavi edilmelidir. Testis küçülmesine bir başka etken hormon dengesizliği ise damar içi ve başka yollar ile hormon tedavileri uygulanabilmektedir.
  ]]>
  Sağ Testis Sarkması https://www.testis.gen.tr/sag-testis-sarkmasi.html Tue, 06 Nov 2018 13:26:05 +0000 Sağ testis sarkması, insanlarda sık sık karşılaşılan bir durumdur. Gerekli önlemler alındığında çok daha ciddi problemler ortaya çıkmadan önce engellenebilmektedir. Bu nedenle tıbbi olarak bu durum çok büyük bir sorun edil Sağ testis sarkması, insanlarda sık sık karşılaşılan bir durumdur. Gerekli önlemler alındığında çok daha ciddi problemler ortaya çıkmadan önce engellenebilmektedir. Bu nedenle tıbbi olarak bu durum çok büyük bir sorun edilmez. Fakat bazı insanlar yapılması gereken birçok önlemi almadıkları için sorun çok daha ciddileşerek sağ testis sarkması, sol testise de geçebilir. İnsanlarda sağ testis sarkması farklı nedenlere bağlı olarak görülmektedir. Bu durum bazen kısa bir süreliğine ortaya çıkarak yaklaşık iki üç saat içerisinde ortadan kalkar. Fakat bazı insanlarda sağ testis biraz daha sarkık olur ve bu durum sürekli bir hal alır. Bu nedenle sağ testis sarkması eğer sürekliyse gerekli olan önlemler alınmalıdır. Normal koşullarda testislerin her ikisi de spermatik kordon adı verilen kaslarla ve bağlarla tutulmaktadır. Bu kordon üzerinde bulunan testisler vücuda bu şekilde yaklaştırılır. Bu kasların herhangi bir nedene bağlı olarak yayılması ve testisleri vücuda yakın tutamaması durumunda testis sarkması meydana gelir. Bu durum birçok zaman sağ ya da sol testis üzerinde meydana gelerek problemlere neden olur. Aslında normal koşullarda herhangi bir hastalık olmasa bile sağ testis sol testise göre biraz daha sarkık durmaktadır. Bu nedenle birçok kişi sağ testisin sorunlu olduğunu düşünmektedir. Bu durumun nedeni ise her iki testisin aynı bölgede sıkışmamasıdır. 

  Sağ testis sarkması neden ortaya çıkar
  • Sağ testiste meydana gelen sarkma sorunlarında en büyük nedenlerden bir tanesi ortamın sıcaklığıdır. Genellikle herhangi bir probleme neden olmadan kendiliğinden ortadan kalkan sarkma sorunları genellikle ortamın sıcaklığının fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Kişi için herhangi bir sorun teşkil etmeyeceği için direk olarak herhangi bir müdahaleye gerek duyurmaz. 
  • Bu duruma neden olan etkenlerden biri de epididimit problemidir. Spermlerin olgunlaştığı bölgelerde depolanan ve testislerin arkasında kalan bölgelerde  oluşan bu durum direk olarak bir kisttir. Sıvı birikmesine bağlı olarak ortaya çıkan bu durum direk olarak sağ testis sarkması sorunlarına neden olur. 
  • Vücudun hemen hemen her yerinde ortaya çıkan varikosel problemi testislerde de meydana gelebilmektedir. Bu urum her ne kadar dolaşım problemi olsa bile sağ testis sarkması sorununda bu durum etkili olabilmektedir. 
  • Testise alınan darbelerde bazen sağ testis sarkması problemine neden olur. Oldukça yaygın olarak meydana gelen bu durum özellikle çocuklarda çok görülmektedir. Çünkü çocuklar biraz daha hareketlidir ve bu nedenle direk olarak testisler zarar görür. 
  • Bunların haricinde orşit adındaki hastalık, hidrosel, şişlikler ve daha birçok problem bu duruma neden olur.
  Sağ testis sarkması nasıl tedavi edilir

  Bu durumda meydana gelen sarkma probleminde direk olarak sarkma sorununun nedeni ortaya çıkartılmaldır. Ortaya çıkan problemin net olarak tedavi edilmesi durumunda direk olarak sarkma ortadan kalkar. Eğer sorun kaslardan kaynaklanıyorsa bu durumlarda bol bol egzersiz yapılması sadece testis kasları için değil diğer vücut kasları için de olumlu sonuçlara neden olacaktır. Eğer kişide meydana gelmiş olan sağ testis sarkması ciddi bir sorun teşkil etmiyorsa bu durumlarda herhangi bir tedavi yapılmasa bile kişi rahatsızlık duymaz. 
  ]]>
  Testis Sızlaması https://www.testis.gen.tr/testis-sizlamasi.html Wed, 07 Nov 2018 06:32:25 +0000 Testis sızlaması, testisler ve testis torbası çok hassas bir alan olduğu için ufak darbeler sonucunda bile sızlanmasına sebep olabilir. Fakat darbe sonucu olmayan testis sızısı ciddi bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. Bu sorun Testis sızlaması, testisler ve testis torbası çok hassas bir alan olduğu için ufak darbeler sonucunda bile sızlanmasına sebep olabilir. Fakat darbe sonucu olmayan testis sızısı ciddi bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. Bu sorunların bazıları tedavi edilmediği sürece kısırlığa varan ciddi problemlerle karşı karşıya bırakabilir.

  Testis sızlaması nedenleri

  Testis iltihabı: Testis iltihabı testis sızısına sebep olabilmektedir. Prostat gibi bazı hastalıkların yan etkisi olarak ortaya çıkabilse de, çoğu zaman kabakulak hastalığında kabakulak virüslerinin kan yolu ile testise taşınması sonucunda oluşmaktadır. Sağ ya da sol testiste veya ikisinde birden hissedilebilir.

  Hidrosel: Hidrosel, testisleri saran yaprakların arasına sıvı birikmesi sonucunda erbezi torbasının şişmesi olayıdır. Normal şartlarda anne rahmindeki bebekte testislerin içinde bulunduğu boşlukla karın boşluğu arasındaki bağlantı kapanmaktadır. Bu bağlantının devam ettiği çocuklarda hidrosel hastalığı görülmekte, testis sızısına sebep olmaktadır.

  Testis toplardamar ağının genişlemesi: En çok sol testiste görülen toplardamar ağı genişlemesi (varikosel)testis sızısına sebep olmaktadır. Gençlerde daha sık görülüyor. Genişleme yaşlılarda ya da sağ testiste görülürse ur olasılığı üzerinde durulmaktadır.

  Testis torsiyonu: En sık 12-18 yaş arasında görülen testis torsiyonu rahatsızlığı sağ testisin saat yönünde, sol testisin saatin tersi yönünde dönmesi sonucunda oluşmaktadır. Sebebi, genetik olarak bazı erkeklerde testisleri çevreleyen dokunun yeterince kuvvetli ve destekleyici olmamasından kaynaklanmaktadır. Testis torsiyonu olduğu zaman testisler şişer ve çok sızılı olmaktadırlar. Bu rahatsızlık şu belirtileri de gösterebilir:

  • Menide kan
  • Bulantı, kusma
  • Baş dönmesi 

  Testis sızlaması tedavisi

  Genel anlamda testis ağrınız olduğu zaman hemen tıbbi yardım alınmalıdır. Çünkü testis ağrılarını bir tek sebebe bağlı değildir. Öncelikle sebebin belirlenmesi gerekir. Tedavi bu süreç dikkate alınarak yapılması gerekir. Testis ağrılarını dindirmede geçici olarak Ibuprofen (Motrin, Advil) ve asetaminofen (Tylenol) gibi ağrı kesici ilaçları kullanılması yardımcı olabilir. Testiste sızı altta yatan sebebi teşhis etmekle başlamaktadır. Bu yüzden mutlaka bir doktora muayenesi gerekir. Tıbbi olarak yardım gerektirmeyen ağrı şu şekilde evde tedavi edilebilmektedir.

  • Ağrıyı azaltmak için asetaminofen veya ibuprofen gibi reçetesiz ağrı ilaçları kullanmak
  • Ilık banyo yapmak
  • Skrotumu desteklemek için bir spor süspansuarı kullanmak
  • Skrotumda şişmeyi azaltmak için buz kullanmak
  • Yatarken skrotum altına rulo halinde bir havlu yerleştirerek testisleri desteklemek

  Diğer yöntemler

  Testis sızlamasını hafifletmek için ayrıca aşağıdaki yöntemleri uygulanabilir;

  • Mastürbasyon sızıyı dindirmede yardımcı olabilir.
  • Sıcak duş alınmalı
  • Testisleri destekleyecek esnek iç çamaşırı kullanılmalıdır.
  • Uzanırken erbezi torbasının altına destekleyecek şekilde havlu koyulmalı
  • Erbezi torbasındaki şişliği azaltmak için buz uygulanmalı

  ]]>
  İlişki Sonrası Testis Ağrısı https://www.testis.gen.tr/iliski-sonrasi-testis-agrisi.html Wed, 07 Nov 2018 16:26:48 +0000 İlişki sonrası testis ağrısı, spermi kanallara taşıyan kıvrımlı boruya epididim adı verilmektedir. Her bir testisin geri tarafında spermleri sperm kanalına taşıyan kıvrımlı birer boru bulunmaktadır. Cinsel ili İlişki sonrası testis ağrısı, spermi kanallara taşıyan kıvrımlı boruya epididim adı verilmektedir. Her bir testisin geri tarafında spermleri sperm kanalına taşıyan kıvrımlı birer boru bulunmaktadır. Cinsel ilişki sonrası ağrıya neden olan sorun epididimitin iltihaplanmasıdır. Dokunulduğu zaman şiş olan bölge, sıcak ve gergin hale gelir.

  İlişki sonrası testis ağrısı neden oluşur

  Epididimin iltihaplanması sonucu epididimit adı verilen rahatsızlık ortaya çıkar. Cinsel ilişkide ve sonrasında ağrıya neden olan Epididimit, gonore ve klamidya gibi cinsel yollar ile bulaşan enfeksiyonlardan oluşur. Tedavi edilmediğinde ise epididimit kronik hale gelerek, vücudun başka bölgelerine de yayılım gösterebilmektedir.  Testisler üzerinde yer alan epididimin görevi, testislerde üretilen spermlerin depolanması, spermlerin olgunlaşması, ve boşaltım kanallarına taşınmasını sağlamaktır.

  Epididim iltihaplanmasına genellikle 19-35 yaş aralığındaki erkeklerde çok daha sık rastlanılmaktadır. Ve rahatsızlığın en önemli bulaşma gerekçesi cinselliktir. Epididimin ağrışı bir şekilde şişmesine akut epididimit adı verilir. Oluşan bu şişlik ve ağrı süreci 6 haftadan fazla ise, epididimit artık kronik hale gelmiş demektir.

  İlişki sonrası testilerde ağrıya neden olan epididimit, idrar yolları enfeksiyonlarından, bel soğukluğu ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklardan, böbrek ve mesane ile alakalı sıkıntılardan, prostatitlerden, korunmasız çok eşli cinsel ilişkiler sebebi ile, yada travma, yaralanma gibi nedenlerden ötürü meydana gelmektedir.   

  Epididimit rahatsızlığı ağrılı cinsel ilişki ve ağrılı boşalmaya neden olmaktadır. Bunun yanı sıra, menide kan, anormal ve kötü kokulu akıntılar, testislerde şişlik ve ağrı, hafif ateş, titreme, testislerde kızarıklık ve ısı gibi durumlarda eşlik eder. 

  Cinsel ilişki sonrası testis ağrısına neden olan epididimit  uzun süre hareketsiz kalma, hıv, sünnetsiz olmak, önlemsiz seks hayatı, kasık yaralanmaları, ve kullanılan bir takım ilaçlara bağlı olarak gelişir.

  İlişki sonrası testis ağrısı nedeni ile üroloji doktoruna başvurduğunuzda fiziksel muayeneden sonra idrar ve kan tetkiki, idrar kültürü ve cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklar için bir takım testler isteyecektir. Değerlendirmeler ve test sonuçları neticesinde  antibiyotik, ağrı kesici ilaçlar, yatak istirahati, cinsel ilişki yasağı gibi tedaviler önerecektir. Tabi daha ilerlemiş durumlar için ameliyat da söz konusu olabilmektedir.

  ]]>
  Sol Testis Küçülmesi https://www.testis.gen.tr/sol-testis-kuculmesi.html Thu, 08 Nov 2018 02:17:19 +0000 Sol testis küçülmesi: Testis erkeklerde üremeyi sağlayan bir yapıdır.sağ ve sol testis olmak üzere iki tanedir. Sağ testise göre biraz daha aşağıda yer alan sol testis bazı durumlarda küçülme oluşabilir. Sol testis küç Sol testis küçülmesi: Testis erkeklerde üremeyi sağlayan bir yapıdır.sağ ve sol testis olmak üzere iki tanedir. Sağ testise göre biraz daha aşağıda yer alan sol testis bazı durumlarda küçülme oluşabilir. Sol testis küçülmesi yaşandığı durumlarda çoğu zaman kişiler telaşlanır ve ciddi hastalıklardan en çok da kısırlıktan şüphe duyarlar. Sol testis küçülmesi kişide var ise veya her iki testiste de küçülme gözlemleniyor ise kişinin ihmal etmeden doktora gitmesi gerekmektedir. Sol testis küçülmesi çok ileri boyutta değil ise başka bir belirti eşliğinde değil ise çoğu zaman geçici bir durum olarak bilinmektedir. Fakat yinede her şeye rağmen sol testis küçülmesi hissediliyor ise doktora giderek nedenini gerekli muayene ve gerek görülen tahliller sonucunda öğrenmek gerekmektedir.

  Sol testis küçülme sebepleri:
  • Kişide var olan uyku sorunları: Yapılan araştırmalar sonucunda erkeklerden alınan kan ve sperm örnekleri ile uyku problemi yaşayan kişilerde testis küçülmesi problemine rastlandığı açıklanmıştır. Genellikle insomnia hastalarının ve gece geç saatlerde yatan erkeklerin özellikle sol testis küçülmesi yaşadıkları belirtilmiştir. Ayrıca gece uykusu sık sık bölünen erkeklerde sol testisin küçülmesi yanı sıra sperm sayısı da düşmektedir ve bu oran %30 oranındadır.
  • Kişinin alkol kullanıyor olması: Erklerde testislerin sperm kanalları yakınında bulunan yapılar ve testosteron hormonu salgılayan yapılar alkol tüketiminde zarara uğramaktadır. Alkol tüketmeyen insanlara oranla alkol tüketen erkeklerin testislerinde küçülme oranının daha fazla olduğu ve sperm sayısının daha düşük olduğu bilinmektedir. Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda bu sonucu kanıtlamıştır. Fareler üzerinde yapılan deneyde testislerdeki sperm kanalları ve testosteron üreten leyding hücreleri alkol yüzünden şekil ve fonksiyon kaybına uğramıştır. Ayrıca enerji metabolizması değişen mitokondriler sperm hücrelerini öldürdü. Bu nedenlerle farede oluşan testis küçülmesi bazı bilir kişilere göre insanlar içinde geçerli olduğu söylenmektedir.
  • Vücutta var olan hormon dengesizlikleri: Kişinin hormon dengesizlikleri yaşaması ve özellikle cinsiyet hormonlarındaki kontrolsüz dalgalanmalar sol testiste küçülmelere neden olmaktadır. Östrojen veya testosteron hormonu içeren ilaçların kullanılması sol testiste küçülme yaşamasına neden olmaktadır. Steroid kullanımı kişide kas güçlendirmek için alınan testosteron depoları erkeklerde testislerin küçülmesine neden olan diğer bir faktördür. Kişinin radyoterapi ve kemoterapi tedavilerini alması da sol testiste veya her iki testiste küçülme olmasına neden olmaktadır.
  • Kişinin aleminyuma maruz kalması: Kişinin yüksek oranda aleminyuma maruz kalması testisler üzerinde çok büyük olumsuzluklara neden olmaktadır.testislerde oksidatif strese ve testis hücrelerinin ölmesine yol açarak testislerin küçülmesine neden olmaktadır.
  • Bazı hastalıkların vücutta var olması: Kişide yaşanan kabakulak, HIV, prostat kanseri, siroz, böbrek yetmezliği ve testis kanseri yaşayan kişilerde sol testis küçülmesi de gözlemlenmektedir.
  ]]>
  Testislere Darbe https://www.testis.gen.tr/testislere-darbe.html Thu, 08 Nov 2018 17:48:24 +0000 Testislere darbe; Testislere gelen darbeler damarlarınız da ve sinirleriniz de şiddetli ağrılar sonucu travmaya bağlı olarak şiddetli acıya ve fonksiyonlarda  kayıplara neden olmaktadır. Nefes alıp vermede sıkıntılar yaratır. Testislere darbe; Testislere gelen darbeler damarlarınız da ve sinirleriniz de şiddetli ağrılar sonucu travmaya bağlı olarak şiddetli acıya ve fonksiyonlarda  kayıplara neden olmaktadır. Nefes alıp vermede sıkıntılar yaratır. Bilinç kaybına ve idrar yollarınız da hasarlara bağlı olarak kanama oluşabilirler. Buda sizin yaşam standartlarınızı büyük oranda etkiler. Acı çekmeniz kaçınılmaz bir durumdur. 

  Erkeklerin yumurtalıklarına darbe gelmesi,

  Kavga zamanlarında, futbol oyunlarında, bacaklarınız açık bir şekilde yüksek bir yerden atlamanız testislere darbe gelmesine yani yumurtalıklarınızın zarar görmesine neden olur. Testislere gelen bir darbenin acısını küçük yaştaki çocuklar bile bundan korkarlar. Testislere gelecek darbe hakkında hiçbir tereddütleri olmaz. Testisler süngerimsi bir yapıya sahiptirler. Yerlerinde ki hareket ve esneklikleri önemli şokları kalıcı bir hasara uğramadan atlatabilmelerini sağlar. Testislere darbe alması ya da düşerken darbe almasına karşın acı ve testislerde şişlik yarım saat içinde geçer ise hiçbir olasılıkla korkulacak bir şeyin olmadığı anlaşılır. Ancak acı ve şiddetli ağrı ya da testisler de şişlikler geçmiyor ise mutlaka doktor tarafından yardım almanız gereklidir. Yardım almadığınız taktirde sonuçlar sizin için ağır olabilir. Buda sizin iyi bir yaşam sürmenize engeldir. Testislerde darbe; Genç bir erkek bu darbeyi almışsa yaralanma sırasında cinsel olgunluğa erişmemiş  olsa bile  mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmediği taktirde kısırlığa kadar  yol açabilmektedir. Bu yüzden bu gibi darbeleri ciddiye alıp doktor yardımı ile atlatmanız daha iyi bir olasılıktır. 

  Testislere yani yumurtalıklara darbe alınması; 

  Futbol maçlarında çok daha fazla karşılanmaktadır. Topun çarpması gibi şiddetli değilse baktığınızda yumurtanın bütünlüğü bozulmamış ise dışarıya kan sızması ya da morarma gibi belirtileriniz yok ise bazen ağrılar şoku yaratacak şekilde ciddi ağrılara yol açabilir.  Ağrılarınız er ya da geç geçecektir mutlaka. Zıplamak yada lavaboya gitmek ağrılarınıza bir çözüm değildir. Ağrı kesiciler alabilir ya da sırt üstü uzanabilirsiniz. Yatarak bir süre  dinlenebilirsiniz. Bunların sonucunda eğer ki dışarıdan bir şey görülmüyor ise bu genellikle geçici bir  durumdur. Bu size herhangi bir zarar vermez. 

  Testislere darbenin korkutucu özelliği; 

  Yumurtanın içinde  yada yumurta zarının yırtılması sonucu ile torbanın içine kadar yayılan cilt altında da kanamaların meydana gelmesidir. Bu durumlar ancak testisinizin hassasiyeti ve fonksiyonlarını etkiler ve zarar verir. Bu nedenden kaynaklı testislerinizde böyle durumlar görüldüğünde ya da darbe sonucu bunları gördüğünüzde  mutlaka bir üroloji doktoruna baş vurmalısınız. Acil müdahale gerekli olabilir. Erken teşhis edilmesi sizi  doğuracak kötü sonuçlardan kurtarabilir.   Bu yüzden bu durumlarda kendinizi ihmal etmeyiniz. 
  ]]>
  Küçük Testis https://www.testis.gen.tr/kucuk-testis.html Thu, 08 Nov 2018 21:42:52 +0000 Küçük Testis Nedir; Erkek cinsiyet hücrelerinin meydana getirdiği ve ismine spermium ismi verilen, erkeklerde çift olarak yer alan organa küçük testis adı verilmektedir. Skrotum denilen deri kas tarafından meydana gelen torba şekli Küçük Testis Nedir; Erkek cinsiyet hücrelerinin meydana getirdiği ve ismine spermium ismi verilen, erkeklerde çift olarak yer alan organa küçük testis adı verilmektedir. Skrotum denilen deri kas tarafından meydana gelen torba şeklinde olan bir yapının iç tarafında bulunan, gövdenin iç tarafında yer alan küçük testislerin boyu 4-5 santim, en tarafı 2.5 santim civarı olup kalınlığı ise 3 santimdir. Yumurtaya benzeyen bu küçük testislerin sol tarafında yer alan birbirlerine baskılı bir şekilde davranıp ezilmeyi önlemesinden dolayı sağda olana göre biraz daha aşağı tarafta yer almaktadır. 200-300 lobinden meydana gelen bu küçük testisler erkeğin üreme organıdır. Bütün lobinlerde 1-3 tane kanalcık mevcuttur. Uzunluğu ise 60-70 santim olan bu kanalcıklara seminifer tüp denilmektedir ve erkeğin üreme mekanizmasının başını bunlar meydana getirmektedir. 

  Küçük Testis Hastalıkları Nelerdir; Küçük testis hastalıkları aşağıdaki gibidir.
  • Küçük Testis Kanseri; Küçük testis kanseri genellikle genç olan erkeklerde meydana gelmektedir. Ve çok nadir meydana gelen bir kanser çeşididir. Küçük testis kanserine erken tanı yapıldığı zaman %95 civarında tedavisi olmaktadır. Bu kanser çeşidinde belirtinin ilki testis torbalarında meydana gelen şişkinliktir. Bundan dolayı da bireyin küçük testislerinde veya herhangi bir tanesinde ağrı olmayan ya da sert bir şişkinlik olması halinde bir üroloji cerrahına başvurulması gerekmektedir. Bu gibi şikayetlerde uzman doktor vasıtasıyla hasta olan kişiden genelde muayenenin yanında kesin teşhis için bir de ultrasonografi istenilmektedir. Hastalığın iyileşme zamanlarında tedaviye erken başlanılması da önem arz etmektedir. Bundan dolayı da, erkeklerin belirli zamanlar içerisinde uzman doktor kontrolüne gitmesinde büyük bir yarar vardır. 
  • Küçük Testis İltihabı; Genelde genç erkekleri etkileyen küçük testis iltihabı, çeşitli bakterilerin sperm kanalına ondan sonra da testise varması halinde iltihap meydana gelmesi durumudur. Bu olay küçük testisin büyümesine ve ağrıya neden olmaktadır. Çocuklarda genelde idrar yolunda bakteri meydana gelmesi veya kabakulak rahatsızlığının hemen sonrasında meydan gelen küçük testis iltihabı rastlanmaktadır. Kabakulaktan sonra meydana gelen küçük testis iltihabında yalnızca ağrı geçirilmekte ve bunun haricinde hiçbir tedavi yapılmamaktadır. Aynı zamanda, tüberküloz rahatsızlığı da küçük testis iltihabına meydana getirmekte ve kısırlığa neden olmaktadır.
  • Küçük Testisin Burkulması; Küçük testisin sperm kanalı çevresinde dönmesi sonunda testise kan gidişinin engellenmesi ile küçük testis burkulması meydana gelmektedir. Bu olay nadir meydana gelen bir olaydır ve acil müdahale lazımdır. Genel olarak 10-20 yaşlarda rastlanan küçük testis burkulması son derece acılı bir olaydır. Ve ortaya çıkmasının belli bir sebebi bile yoktur. Ağır fiziksel çalışmalar sonucunda da rastlanabilir.
  ]]>
  Tek Testis Kısırlık https://www.testis.gen.tr/tek-testis-kisirlik.html Fri, 09 Nov 2018 01:33:54 +0000 Tek Testis Kısırlık; Tek testis genel olarak nadiren gelişen yapısal testis sorunlarından biridir. Bu sorunlar genellikle çocukluk dönemlerinde rastlanan sorunlar arasında da yer almaktadır. Doğumlardan önce kasık kanalı içerisi Tek Testis Kısırlık; Tek testis genel olarak nadiren gelişen yapısal testis sorunlarından biridir. Bu sorunlar genellikle çocukluk dönemlerinde rastlanan sorunlar arasında da yer almaktadır. Doğumlardan önce kasık kanalı içerisinde bulunan testisler doğumda olması gereken yere yerleşirler. Eğer ki tek testis iniyor ise erkeklerin üreme yeteneklerini fazla etkilemezler. Testislerin görevlerini yapabilmesi için sıcaklık çok önemli bir faktördür. Tek testis olsa bile eğer ki sıcaklık 34 derece ise tek testis sperm üretebilir ve  işlevini yerine getirebilir. Kasık kanallarında testis kalırsa bu bölgenin ısısı otuz dörtten yukarı olursa bu nedenden kaynaklı işlevini tam olarak yerine getiremez. Bu neden ile torbalara inmesi için tek testisin 34 derece ısıda olması gereklidir. 

  Gebeliğin elde edilmesi için, bir mil meni içinde yirmi milyon sperm olması gerekmektedir. Tek testisli olmak bu sayıyla da sağlanabilir. Ancak bazen gebeliğin elde edilebilmesi için  bu sayıda yeterli olmayabilir. Spermin kaliteli olması da çok önemli bir faktördür. Bunun yanı sıra spermlerin hareketli olması da çok önemli yer tutmaktadır. Bu neden ile tek testis sorunun tedavi edilmesi gerekli olabilir. Eğer ki tek testis olup spermleriniz hareketli ve kaliteliyse tek testisli olmanız çok fazla önemli değildir. 

  Tek testis kısırlık sorunları, genel olarak testislerin inişini sağlayan hormonlarınızın yetersiz olduğu ya da testislerinizin oluşumunu sağlayan dokunuzda ki yapısal bozuklukla ilgili olarak tek testis sorununuz oluşmaktadır. Testislerinizi besleyen kan damaları üzerinde kan akımlarınızın bozulması yüzünden anomaliler oluşur ise testisleriniz gelişmez. Bu nedenle her bir kişide farklı mekanizma ile gelişebileceğinden sorunun neden olduğunu doktorunuza başvurarak öğrenebilirsiniz. Her ne kadar tek testisle gebelikler elde edilse ile spermlerin hareketliliği ya da spermlerin kalitesi kısırlık sorunu yaşatabilir. Bu gibi hastalarda testis kanseri görülme sıklığı daha fazladır.  

  Tek testisli olmak, kısırlık ya da erkeklik fonksiyonlarınız da bir etken teşkil etmez. Diğer testisinizin yokluğun da genel olarak hafif bir büyüme gösterebilir. Bu büyüme diğer testisinizin yokluğun da diğerinin işlevini de üstlenir. Yani tek testisiniz var ise yeterli fonksiyonları gösteriyor ise ne cinsel yaşamınız da nede çocuk sahibi olmanızda etken bir şey değildir. Kendinizi bu durumdan ötürü tek testisiniz olduğu için eksik görmeyiniz. Tek olan testisinizin bir kaza ya da hastalık sonucu etkilenir  iseniz o zaman diğer testisin olmaması size sorunlar yaşatabilir. Bu sorunlarla birlikte kısırlık yaşayabilirsiniz. Cinsel hayatınız da böylelikle bitmiş olabilir. Bu durumlar sizi büyük oranda etkileyecektir. Tek testisli olmanız bir şey kaybettirmez ama tek testisinizi de hastalıktan ya da kavga anında tekmelerden koruyamazsanız işlevini yitirebilir.
  ]]>
  Tek Testis Alınması https://www.testis.gen.tr/tek-testis-alinmasi.html Fri, 09 Nov 2018 08:14:37 +0000 Tek testisin alınması: Testisler (ameliyat sırasında protez takılabilir yumurtalıklar veya erbezleri), erkeğin bir erkeklik organı olup, meni (sperm-ersuyu) ve seks hormonunun üremesini sağlarlar. Penisin a

  Tek testisin alınması: Testisler (ameliyat sırasında protez takılabilir yumurtalıklar veya erbezleri), erkeğin bir erkeklik organı olup, meni (sperm-ersuyu) ve seks hormonunun üremesini sağlarlar. Penisin altında skrotum adı verilen bir torba içindedirler. Testisler daha bebek anne karnındayken bebeğin karnında oluşur ve doğumdan gerçekleşmeden öncede normal bir şekilde torbaya inerler. Testisler iki adet olarak bulunurlar. Çift olmasının nedeni eğer birine bir şey olur ve çalışamaz hale gelirse diğeri ile kişinin bollaşma ve hormonsal faaliyetinin sürdürmesi içindir. Yumurta şeklinde ve çok hafifçe basıktırlar. Büyüklükleri kişiden kişiye değişiklik gösterirler, her biri ortalama 20-30 gr olurlar ve 4-5 cm uzunluğundadır. Ve 2-2,5 cm kalınlıktadırlar. İkisi de genelde aynı büyüklüğe sahiptir ama sol taraftaki testis biraz daha aşağıdadır. Testislerin alınmasından sonra kişi hayatını sürdürmeye devam eder. Hayati sorunlara pek neden olmaz ancak kişi artık spermi üretecek organ kalmayacağı için çocuk sahibi olamayacaktır, testosteron seviyesi konsantrasyon seviyesine indiğinden kişi cinsel isteksizlik ve sertleşme sıkıntısı yaşayacaktır, ayrıca belli bir süre sıcak basmaları yaşayacaktır. Psikolojik etkileri de olabilir elbette, bu durumu engellemek oldukça zor olacaktır.

  Yükselen testosteron hormonu,

  Hem erkekte hem de kadında erkeklik hormonu (testosteron) hem de kadınlık hormonu olan  (östrojen) vardır. Testosteron testislerde çoğalır. Testislerini aldıran erkekte testosteron kalmadığından östrojen etkisi görülmeye başlar. Yanı kişinin sesi incelir. Kıllanma azalır,  memeler büyür, yağlanma artar penisi küçülür, cilt kadın teni gibi yumuşar, saç dökülmesi olmaz.  Günümüz teknolojisinde dışarıdan testosteron hormonu veriliyor böyle hastalara ama orijinali gibi kesinlikle olmuyor. Testisin alınması genellikle vücuttaki hormonsal aktiviteyi olumsuz yönde etkiler. Erkeklerde testislerden salgılanan testosteron hormonunun çeşitli görevi vardır. Testislerin alınması ile bu hormonun salgılanması olmayacağından, vücuda sağladığı pozitif özellikleri de ortadan kalkmış olacaktır. Bu salgılanan hormon erkeklerde kadınlara oranla 30 kat daha çoktur. Bağışıklık sistemine önemli katkılarının olduğu bile düşünülmektedir. Testislerin alınmasının fiziksel yönden bazı sorunlara neden olduğu da düşünülmektedir. Ancak bundan da önemlisi testislerin alınmasının kişi psikolojisinde ne tür sorunlara yol açtığıdır. Sonuç olarak geri dönüşü olmayan cerrahi bir operasyon ile alınacaktır. Birey erkek olma duygusunu, yitirecektir. Bir müddet sonra vücudundaki fiziksel değişimlerin farkında olacak ve testisi olduğunda daha mutlu olduğu hissine kapılabilecektir. Bu konuda çok hassas davranmanızı ve böyle bir ameliyatta sizi neyin götürdüğünü ve sonuçlarını ne olacağını da hesaba katmalısınız. Testosteron bir erkeği erkek yapan hormondur yani kısacası testosteron=erkekliktir. Testosteron hormonunuda testislerin ürettiği için testislerin birinin alınması bu hormonun sağlanmamasına neden olur. Geçmiş olsun  

  ]]>
  Sağ Testis Büyümesi https://www.testis.gen.tr/sag-testis-buyumesi.html Fri, 09 Nov 2018 17:52:36 +0000 Sağ Testis Büyümesi, testis büyümesi bir diğer ismiyle hidroles diye de bilinmektedir. Sağ testis büyümesi, testisi saran zarların arasında bulunan sıvı oranın artması anlamına gelir. Sağ testis büyümesi, testi Sağ Testis Büyümesi, testis büyümesi bir diğer ismiyle hidroles diye de bilinmektedir. Sağ testis büyümesi, testisi saran zarların arasında bulunan sıvı oranın artması anlamına gelir. Sağ testis büyümesi, testislerin su toplaması veya testis torbalarının şişmesi anlamına da gelmektedir. Sağ testis şişmesi bir rahatsızlıktan ziyade estetik bir rahatsızlık grubunda bulunur. Erkeklerin hareket ettikleri anlarda kendini belli eder. Mesela erkek otururken, bacak bacak üstüne atıldığında, pantolon giyerken rahatsız edici bir hal olarak kendini gösterir. 

  Doğum esnasında erkek bebeklerin %10'u hidroselli olarak doğuyor, ama yaşamın ilk yılı içinde tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçer. Sağ testis büyümesi normal şartlar altında hem testisin doğal anatomik yapısı içinde kendi içinde bir zar vardır, hem de testis torbalarının arasında bir zar bulunur. Bu zarın arasında 5-10 cc. kadar sıvı bulunmaktadır. Bu sıvının görevi ise, testisi darbelere karşı korumasıdır. Farklı sebeplerden dolayı bu zarlar arasındaki sıvının artması yada sıvının geri emiliminin azalması sebebiyle sağ testiste büyüme ortaya çıkar. 

  Sağ Testis Büyümesi Belirtileri 

  Genel olarak torbaların su toplaması ve en ciddi olarak da ağrısız şişmelerin ortaya çıkmasıdır. Sağ testis ne kadar şişerse şişsin üzerine basıldığı zaman, testise vurulduğu zaman veya kişinin kendini muayene ederken torbaları sıktığı zaman hiç bir ağrı hissetmez. Sadece kişi sıkışmadan dolayı huzursuzluk hisseder, fakat normal olarak hiç bir şekilde ağrı hissetmez. Sağ testis büyümesi ortaya çıktığında dikkat edilmesi gereken husus %10 vakalarda testis tümörlerinin, testis kanserinin yan bulgusu olarak testis büyümesi olabilmektedir. 

  Orta yaştaki erkeklerde kısa dönemli olan testis şişmelerinde altında %10 vakalarda testis tümörü meydana gelebileceği unutulmaması gereken bir haldir. Bu yüzden kişide çok kısa sürede su toplaması gerçekleşirse ve eğer kişi torbasının üstünde hiçbir şekilde darbe hatırlamazsa en kısa sürede bu konuda uzman bir doktora gitmenizi tavsiye ederiz. Sağ testis büyümesinin ortaya çıkma sebebini araştıracak olursak eğer, %10 olarak testis tümörünün yan etkisi sebebi ile meydana gelir diyebiliriz. Ayrıca skrotum içinde iltihap yada torbalara alınan darbeden ötürü testisler su toplayıp şişebilir. 

  Sağ Testis Büyümesi Tedavisi 

  Doğru anlamda tek tedavi yöntemi olarak cerrahi işlem uygulanmaktadır. Hastalar eğer ameliyatı kabul etmezlerse o zaman da geçici tedavi yöntemleri uygulanabilir. Yani buda hastaya iğne ile aspirasyon yöntemi tedavisi uygulanmasıdır. Bu yöntemde, testise iğneyle girilerek ultrason eşliğinde testis içinde bulunan sıvının boşaltılması sağlanır. Testis içindeki sıvı madde boşaltıldıktan sonra iğnenin içerisinde bir takım nedbe oluşturan, özellikle tentürdiyot gibi maddelerin testis torbasının içine geri verilmesi yöntemi, geçici vakit kazanma anlamına gelmektedir. Günümüz şartlarında böyle bir geçici iyileştirme tedavisi uygulanmaz. Gerçek tedavi de testis zarlarının yapısının değiştirilmesi ve tekrarlamaması için özel teknikler ile ameliyat uygulanması gerekmektedir. Yumurta boyutunda bir torbadan kişi rahatsız oluyorsa, uzman doktor kontrolünde tedavi olması gerekir. Kişi eğer yumurta boyutunda olan bir şişmeden dolayı rahatsızlık duymuyorsa tedavi olmamalıdır. Testis büyümesi belirtisinin altında eğer kanserle alakalı bir durum söz konusu değilse iyi huylu bir hastalıktır denilebilir. Açık ve basit bir ameliyat yöntemi uygulanabilir, yaklaşık bir saat kadar sürebilir. Eğer hastada, skrotal büyüme varsa testis kanserini yok etmek amacı ile uzman bir hekime muayene olmanız gerekir. 
  ]]>
  Testis Hidrosel https://www.testis.gen.tr/testis-hidrosel.html Sat, 10 Nov 2018 17:23:33 +0000 Testis Hidrosel: Erkek üreme organı, testis çift tabakalı zar yapısında koruyucu bir kılıf ile sarılı olarak bulunmaktadır. Bu iki tabaka arasında bir miktar sıvı bulunmaktadır. Bu sıvı tabakalardan bir tanesi tarafından sal Testis Hidrosel: Erkek üreme organı, testis çift tabakalı zar yapısında koruyucu bir kılıf ile sarılı olarak bulunmaktadır. Bu iki tabaka arasında bir miktar sıvı bulunmaktadır. Bu sıvı tabakalardan bir tanesi tarafından salgılanır, testisin torbalar içerisinde kolay hareket edebilmesini ve bu sayede dış etkilere karşı kendini rahatlıkla koruyabilmesini sağlamaktadır. Bu iki tabakanın birinden salgılanan sıvı diğeri tarafından emilmekte ve bu süreç bir denge halinde olmaktadır. Bu dengenin emilme aleyhine bozulması ve iki tabaka arasındaki sıvı miktarının artmasına ve torbanın şişmesi ile kendini gösteren içi sıvı dolu bir kesenin oluşmasına neden olması durumuna “hidrosel” denilir.

  Testis Hidroselin nedenleri arasında; 

  Hem erişkin yaşta hem de çocukluk döneminde görülebilir. Çocuklarda görülme sebebi, çoğunlukla karın iç zarı ile testisi saran yapraklar arasında bulunan ve doğumdan sonra kendiliğinden kapanan kanalın processus vaginalis kapanmaması durumudur. Erişkinlerde ise neden ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Bununla beraber; testisin kendi etrafında dönmesi ile kanlanmasının ve lenfatik drenajının bozulması testis versiyonu, testis travması, testis iltihabı, ve testis tümörleri gibi hastalıkların bir belirtisi olarak da ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklarda hidrosel hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir. Ayrıca inguinal varikoselektomi ve kasık fıtığı operasyonları sonrasında testis lenfatik drenajının bozulmasına bağlı da nadiren hidrosel gelişebilmektedir.

  Hastalığın Belirtileri Nelerdir; 

  Testis Hidrosel, torbalarda şişlik şeklinde belirti vermektedir. Bu şişlik, genellik ile ağrısız ve zaman içerisinde yavaş bir şekilde büyüme eğilimi gösterir. Hidrosel, iyi huyludur, kansere dönüşme riski yoktur ve yaşla birlikte görülme sıklığı artmaktadır. Hastanın isteğine, şişliğin büyüklüğüne, ağrı veya kozmetik sorun yapıp yapmamasına göre takip veya tedavi edilmelidir. Çocuklarda ise, doğum sonrası torbalarda şişlik bulunmakta, bu şişlik karın içi basıncının artması ile daha da belirginleşmektedir. Çocuk hidroseli, fıtık ile birlikte veya ayrı olarak görülmektedir. Fıtık ile birlikte görülenlerde cerrahi tedavi hemen yapılmakta, ayrı görülenlerde ise zamanla kendiliğinden düzelme olabileceğinden tedavi için genellikle 2 yaşına kadar beklenmektedir.

  Hidrosel Tedavisi; 

  Çocukluk çağında görülen fıtıksız hidrosellerde tedavi için 2 yaşına kadar beklenmelidir. Bu sürede düzelme olmaz ise cerrahi olarak düzeltilmelidir. Fıtık ile birlikte görülen hidrosel de ise, tanı konulduğu anda cerrahi olarak düzeltilmesi gerekir. Erişkin hidrosellerinde ise, tedavi hastanın isteğine ve altta yatan başka bir hastalığın olup olmadığına göre değişmektedir. Ağrı, kozmetik sorunlar ve günlük hareketleri engelleyen büyüklükte olan hidrosel durumlarında tedavi uygulanması önerilmelidir. Tedavi, cerrahi dışı ve cerrahi yöntem olmak üzere 2 farklı şekilde uygulanmaktadır.
  ]]>
  Testislerde Kaşıntı https://www.testis.gen.tr/testislerde-kasinti.html Sun, 11 Nov 2018 16:09:30 +0000 Testislerde kaşıntı testislerin erkeklerde bulunmasından dolayı sadece erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Genellikle testisin alt kısmında görülen bu kaşıntılar bazı durumlarda başka bölgelerde de görülmektedir. Bu ra Testislerde kaşıntı testislerin erkeklerde bulunmasından dolayı sadece erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Genellikle testisin alt kısmında görülen bu kaşıntılar bazı durumlarda başka bölgelerde de görülmektedir. Bu rahatsızlığın başlıca nedenlerinden biri hijyendir. Hijyen'den uzak olan kişilerde daha çok görülen bu rahatsızlık Hijyenine dikkat eden kişilerde de görülme ihtimalı vardır. Bu rahatsızlıkla karşı karşıya gelmemek için başlıca korunma yolu hijyendir. Hijyen konusunda ne kadar hassas olursanız kaşıntıya yakalanma ihtimaliniz o kadar azdır. Bunun yanında giydiğiniz iç çamaşırın kaliteli ve ipekten yapılmış olmasına dikkat etmeniz gerekir.

  Testislerde kaşıntı nedenleri

  Bu nedenlerin en önemlisi olan mantar enfeksiyonları kişiyi oldukça zor durumlarda bırakabilir.
  Mantar enfeksiyonları arasında en yaygın mantar türü kasık mantarıdır. Kasık mantarı kırmızı pullu döküntüler ile birlikte şiddetli kasık ağrılarına neden olur. Bu şiddetli ağrı kişinin hareket etmesini zorlaştırır. Kasık mantarının en önemli tedavi yolu krem ve spreyle uygulanan tedavi yollarından biridir. Eğer bu tedavi yolları işe yaramıyor ise kişi maya enfeksiyonu kapmış olabilir bu enfeksiyona neden olan mantarın adı Candida Albicans'dır. Maya enfeksiyonun en belirgin özelliği şiddetli ağrının yanında tahriş ve yanma olmasıdır. Ağız yolu ile alınan ilaçlar bu hastalığın tedavisinde kullanılır. Testis kaşıntısının nedenleri bunlarla sınırlı değildir. Kasık bitleri diye adlandırdığımız parazitler genital bölgeden kan içerek beslenirler. Bu parazitler cinsel ilişki ile yada aynı havluyu,yatağı,kıyafeti paylaşan kişilerde görülebilir. Bu böceğin ısırığı ile birden şiddetli bir ağrı hissedilebilir. Bu parazitlerden kurtulmanın en iyi yolu reçetesiz satılan krem ve spreylerdir fakat bunlar işe yaramazsa doktor eşliğinde bir tedaviye ihtiyaç vardır.

  Testislerde kaşıntı tedavi yöntemleri

  Bunların en başında elma sirkesi yer alır. Elma sirkesi doğal bir antibakteriyeldir. Elma sirkesi bir çok deri hastalığının tedavisinde önemli bir rol oynar.  Halk arasında çay çiçeği yağı denilen yağ'da testis kaşıntısının tedavisinde kullanılır. Çay çiceği yağı doğal bir anti mantar'dır. Bu yağ bakterileri öldürmede kesin sonuç verir. Tedavi yöntemleri arasında en ilginç olanı ağız gargarasıdır. Ağız gargarası ağız içinde bakterilerin ve mikroorganizmaların ölmesini sağlayan bir sıvıdır. Bu tedavi yöntemleri genital bölgeye sürülerek bakterilerin ölmesini sağlayan ve sonuca ulaşmaya yardımcı olan yöntemlerdir. Bu yöntemler ile uğraşmak istemiyorsanız yapacağınız en iyi şey kasık bölgenizi her gün temizlemek. Çamaşırlarınızı günlük giymek.Deterjan ve Yumuşatıcı gibi kimyasal ürünlerden kaçınmak sizi testislerde kaşıntı rahatsızlığından kurtarabilir.
  ]]>
  Testis Çürümesi https://www.testis.gen.tr/testis-curumesi.html Sun, 11 Nov 2018 23:22:54 +0000 Testis çürümesi; Testis çürümesi, Testis torsiyonu hastalığı ile gelişen bir durumdur. O nedenle de testis çürümesini anlatırken torsiyon sorununu açıklamamız gerekmektedir. Her ne kadar her hastalık bir diğeri ile ilin Testis çürümesi; Testis çürümesi, Testis torsiyonu hastalığı ile gelişen bir durumdur. O nedenle de testis çürümesini anlatırken torsiyon sorununu açıklamamız gerekmektedir. Her ne kadar her hastalık bir diğeri ile ilintili olsa da burada torsiyondan kaynaklı bir çürüme meydana gelmesi aslında testise gelen damarların tıkanmasından ötürüdür. Yani torsiyonun tedavi edilmediği veya fark edilmediği durumlardaki son halidir. Testis torsiyonu, testisin kendi etrafında bir döngü yapması ile damarların testise ulaşmasına engel olmasından ötürü bir süre sonra testise kan gitmemesinden kaynaklı olarak testislerde çürüme meydana gelmeye başlamaktadır. Bu duruma testis torsiyonu denir.

  Halk arasındaki tabiri ile testis dönmesi veya testis burulması olarak da bilinmektedir. Bu rahatsızlıkta kan ulaşmayan testislerin sadece 16 saat dayanabildiği tıbbi olarak ta kanıtlanmıştır. O nedenle de testis dönmelerinin en birincil etkisi testislerin çürümesine yol açmasıdır. Bu testis çürümesi sorunu genellikle 12-14 yaşlarında yada yeni doğanlarda görülen bir erkek hastalığıdır. Aslında dönme işlemi bir hastalık değildir. Döndükten sonra testislerin yaşam kaynağı olan kanı alamamasından sonra gelişen testis torsiyonu yani çürümesi bir hastalıktır. 

  Testis torsiyonu tedavisi olmadığında oluşan riskler; 

  Özellikle bu tür bir testis dönmesi işleminden sonraki ilk sekiz saat çok önemlidir. Erken teşhis edilmediğinde hastanın testislerinin çürümesine ve kaybetmesine neden olur. Bu durumda bu olgunun olduğu erkeklerin üreme sisteminin yok olması anlamına gelir. O yüzdende ilk sekiz saatte tanı konması ve cerrahi işlemin yapılması gerekmektedir. Yapılmadığı takdirde yeterli miktarda kan akışı sağlamayan testisler nekroza uğrayarak çürüme gerçekleştirmektedir. Tanısı için gereken fiziksel muayene yapılırken dikkati çekecek birincil görsel bulgular arasında ani şişlikler, ağrı, testis torba şişliği, hassasiyet duygusu ve ilerleyen zaman içerisinde gözle görülür kızarıklıklar bu tanının konulmasında önemlidir. 

  Testis torsiyonu ve çürüme belirtileri; 

  Tek veya iki testiste birden şiddetli ağrı kızarıklık morarma, skrotum içerisinde bulunan testislerden bir veya ikisinin birden yukarı çıkması, testisteki yumurtalıkların bulunduğu bölgede kızarma ve renk değiştirime, kusma, bulantı, şişme, ateş, ani ve şiddetli sancılar testiste yaşanan torsiyonun belirtileridir. Bu belirtiler şiddetlenerek artış gösterdiğinde ise çürümenin gerçekleşmesi meydana gelmiş demektir. 

  Testis çürümesi tanısı ve tedavisi; 

  Öncelikli olarak hastalığın tanısı fiziksel muayene, dopler ultrasonografi ile konuşmaktadır. Fark edilmeyen ve geç gidilen vakıalarda ise hastaya testis senigrafisi yapılmalıdır. Aksi takdirde tanı konulması sırasında zorluklar yaşanabilmektedir. Testis çürümesi hastalığının tedavisinde tek bir işlem vardır. Oda cerrahi işlemdir. Erken fark edilen durumlarda testis çürümesi başlamış olsa da ilk sekiz saat içerisinde acil cerrahi işlem yapılmasıyla çürüme riski içerisine giren testise yeniden kanın ulaşması sağlanarak çürümenin önüne geçilmiş olur. Aksi takdirde testis canlılığını kaybetmiş durumda olur, her ne kadar cerrahi işlem uygulanıp bu dönme işlemi tedavi edilse de testisin yeniden kanla buluşması bile ölen bir uzvun canlanmasına yetmez. O nedenle testis çürümesi vakıalarının önüne geçilebilmesinin tek yolu erken teşhistir. 

  Testis çürümesi, testis torsiyonundan kaynaklanan bir vakıadır. O nedenle testiste yaşanan sıkıntıların mutlaka oluşan kişi tarafından dikkate alınması çok önemlidir. Çok kısa bir sürede çürümeye başlayan testisi yeniden canlandırma şansınız sıfırdır. O nedenle üreme sisteminin erkekte ana parçası olan testislerde yaşanan sıkıntıların hemen fark edilmesi ve müdahalenin yapılması gerekir. Aksi takdirde testis çürümesi olduğunda cerrahi işlemde]]> Yetişkinlerde İnmemiş Testis https://www.testis.gen.tr/yetiskinlerde-inmemis-testis.html Mon, 12 Nov 2018 08:32:59 +0000 Yetişkinlerde inmemiş testis, aslında çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Çünkü bu durum genellikle insanlarda çocukluk çağlarında fark edilerek ortadan kaldırılan bir durumdur. Çünkü inmemiş testis problemi ister Yetişkinlerde inmemiş testis, aslında çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Çünkü bu durum genellikle insanlarda çocukluk çağlarında fark edilerek ortadan kaldırılan bir durumdur. Çünkü inmemiş testis problemi ister çocukluk dönemlerinde olsun ister yetişkinlik dönemlerinde olsun gerekli olan tedavilerden mahrum bırakıldığında ileride başta kısırlık olmak üzere çok ciddi problemlerle kendisini gösterir. Bu nedenle insanlar yetişkin bir hale gelene kadar varsa böyle bir durum ortadan kaldırılır ve bu şekilde birçok sorun erkenden çözülmüş olur. Normal koşullarda tüm erkeklerde doğuma yakın zamanlarda testisler karın bölgesinden aşağı doğru inerek direk kasık kanalına ulaşır buradan da testis torbalarına inerek yerlerini alır. Fakat bazı durumlarda testisler kasık bölgesinde kalarak torbalara yerleşmez. Bu durum genellikle bebeklik dönemlerinde tedavi edilir. Fakat istisnai bir durum olsa bile bazen yetişkinlerde bu sorun tedavi edilmemiş bir şekilde devam eder. Bu durumda her ne kadar tedavilerde geç kalınmışlık durumu olsa bile gerekli olan tedaviler yapılmalıdır. Yapılan bazı araştırmalara göre yetişkinlerde inmemiş testis görülme oranı yaklaşık olarak %0.5 kadardır.  Bu kadar düşük bir ihtimal bile olsa günümüzde bu durum ülkemizde de görülen problemlerden biridir. Aslında bu rakamın bu kadar az olması durumu direk olarak sorununu daha çok bebeklerde görülmesinden kaynaklanmaktadır.  

  Yetişkinlerde inmemiş testis ne gibi sorunlara neden olur
  • Bu konu hakkında uzman kişilere göre yetişkinlerde inmemiş testis yaşamı tehdit edecek problemlere bile neden olabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle gerekli olan tedaviler yapılmaktadır. Özellikle farklı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilecek bu durum daha çok kist olarak etkiler gösterir. 
  • İnmemiş testis durumları direk olarak kısırlığa neden olabilir. Çünkü normal şartlarda testislerin vücut sıcaklığından iki derece daha soğuk olması gerekir. Böylece daha sağlıklı sperm üretimi gerçekleşir. Fakat yetişkinlerde inmemiş testis durumunda bu sıcaklık derecesi ayarlanamaz ve verimli spermler üretilemez.
  • Bu durum herhangi bir soruna neden olabileceği ihtimali nedeniyle insanlarda psikolojik olarak sorunlara da neden olabilmektedir. Özellikle çocuk sahibi olmamış olan yetişkinlerde bu psikolojik durum daha da fazla olabilmektedir.
  • Yetişkinlerde inmemiş testis son olarak ise darbelere daha açık bir halde olduğu için çok riskli bir hale gelir. Bu durumda çok ciddi problemler yaşanması durumu çok yüksektir. Tüm bu nedenlerden dolayı gerekli olan muayeneler ve tedaviler yapılarak sorunun düzeltilmesi gerekmektedir. 
  Yetişkinlerde inmemiş testis tedavisi,

  Yetişkinlerde inmemiş testis problemleri direk olarak hormon tedavileriyle sağlanabilmektedir. Bu tedaviler eski zamanlarda beri yapılan uygulamalardandır. Fakat gelişen teknolojiyle birlikte gelişen yöntemler bu tedavi yöntemini ortadan kaldırarak direk olarak ameliyat yöntemlerini ortaya çıkarmaktadır. Ameliyat yöntemleri sayesinde insanlar çok daha rahat bir şekilde bu sorunlarından kurtulabilecektir. Bu gibi durumlarda en büyük problem ameliyat sonrası zorluklar ve ameliyatın yan etkileridir. Bu durumların haricinde tedavi aşamasında ciddi problemler bulunmaz.
  ]]>
  Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Testis Şişmesi https://www.testis.gen.tr/kasik-fitigi-ameliyati-sonrasi-testis-sismesi.html Mon, 12 Nov 2018 15:38:54 +0000 Kasık fıtığı ameliyatı sonrası testis şişmesi, herhangi bir iç organın karın duvarını yırtılarak deride oluşturdukları şişkinliğe kasık fıtığı denilmektedir. Bu şişlik zaman zaman oluşup zaman zamanda kaybolabilme Kasık fıtığı ameliyatı sonrası testis şişmesi, herhangi bir iç organın karın duvarını yırtılarak deride oluşturdukları şişkinliğe kasık fıtığı denilmektedir. Bu şişlik zaman zaman oluşup zaman zamanda kaybolabilmektedir. Yattığımızda, öksürdüğümüzde, hapşırınca fıtık kendini belli ederken, sırt üstü uzandığınızda da fıtık kaybolabilmektedir. Genelde şişliğe neden olan organlar bağırsaklar, İlerleyen dönemlerde şişlik artmaktadır ve hasta olan kişiler rahatlamak için şişliği içine itmektedir. Tüm karın duvarı yırtıkları doğum ve sonradan oluşmuş zayıflığa bağlı olarak belirtir.

  Kasık fıtığı ameliyatı sonrası testis şişmesi, kasık fıtığı ameliyatlarının amacı, karın duvarında oluşan yırtıklarından dışarı çıkan organların tekrar yırtıkların dikilmek ve eski haline getirmek suretiyle karın duvarının onarılmasıdır, eğer ki ameliyat sonrası hasta olan bölgede şişlik aynı şekilde mevcut ise ameliyatın başarısız geçmiş olabileceği için, yırtığın onarılamadığı varsayılabilmektedir. Ameliyat sonrası yaralı bölgede deri üzerinde şişlikler de oluşabiliyor, bunlar ameliyat sonrası iltihaplanma olarak da belirtilebilir. Oluşabilecek şişlikler bunlar olup, kasık ameliyatı sonrası dikkat etmeniz gereken bu hususlar vardır. Ayrıca ameliyat sonrası fiziksel aktivitelerinizi kısıtlayacak bir neden olmadığından kendinizi kısıtlamamalısınız. Ameliyattan çıktıktan 72 saat süreyle araba kullanmamanızda yarar vardır. Ameliyattan sonra rahat edebileceğiniz giysiler giymenizi öneririz (eşofman, etek v.s.), işe dönme sürenizde ise hafif işlerle uğraşıyorsanız 1-2 hafta yeterli olur, orta derece işlerle uğraşıyorsanız 2-3 hafta, ağır işlerle uğraşıyorsanız 3-4 hafta istirahat yeterli olur. 
  ]]>
  Böbrek Taşı Testis Ağrısı https://www.testis.gen.tr/bobrek-tasi-testis-agrisi.html Mon, 12 Nov 2018 16:44:38 +0000 Böbrek taşı testis ağrısı: Normalde, idrarla beraber vücuttan atılması gereken bazı maddeler koyulaşarak böbreklerde birikmeye başladığında, önce billur zerreciklerine benzer bir şekil alır, daha sonra oluşan bu zerre Böbrek taşı testis ağrısı: Normalde, idrarla beraber vücuttan atılması gereken bazı maddeler koyulaşarak böbreklerde birikmeye başladığında, önce billur zerreciklerine benzer bir şekil alır, daha sonra oluşan bu zerrecikler birleşerek büyür ve çok sert “böbrek taşına” dönüşür. Ancak her zerrecik birleşip büyüyecek diye bir durum yoktur küçük böbrek taşları böbreklerde, mesanede ve idrar yolunda çok ciddi bir soruna yol açmadan idrarla birlikte dışarı atılabilir. İdrarla atılamayacak kadar büyüyen, böbrek taşları böbrekte, mesanede testiste idrar yolunda şiddetli ağrılara sebep olur. Yeteri kadar su içmemek böbrek taşı oluşumunu önemli ölçüde artırır.  En az günde 1 litreden az idrar yapıyorsanız, böbrek taşı sıkıntısını yaşama olasılığınız oldukça yüksek olarak kabul edilmektedir. Böbrek taşına sebep olan maddeler böbrek taşının sınıfına göre değişmektedir.

  Kalsiyum Taşları: Kalsiyum birikmesine bağlı olarak görülen böbrek taşları en sık rastlanan böbrek taşı çeşididir. Genellikle 20-30 yaş arasındaki erkeklerde görülmektedir. Taşı oluşturan kalsiyum, oksalat, karbonat, fosfat gibi maddelerle birleşerek oluşurlar. Kalsiyumla en fazla birleşen ve böbrek taşı oluşumunda önemli bir görevi olan oksalat, ıspanak gibi bazı sebzelerde ve C vitamini desteklerinin çoğunda bulunur. İnce bağırsak rahatsızlıkları, kalsiyum çoğalmasıyla oluşan böbrek taşı oluşumunu yükseltmektedir. Ayrıca çok yüksek düzeylerde D vitamini, paratiroit bezinin aşırı çalışması, böbrek rahatsızlıkları ve bazı kanser çeşitleri böbreklerde kalsiyum çoğalmasına neden olabilir.

  Böbrek taşı testis ağrısı: Testislerde yaşanan sancılar her erkek için çok  kaygı vericidir. Ancak çoğu an sancılar şiddetle nene kadar hekime gitmek pek tercih edilmez. Testis ağrısı, pek çok farklı sağlık sorununun habercisi olarak ortaya çıkabilir. Testis sancısı sebepleri arasında ilk sıralarda; Böbrek taşı kasık fıtığı, travmaları ve kistler gelmekle birlikte testis kanseri, ağrının daha çok nedenleri olabilir. Düzenli olarak testis ağrısı yaşıyorsanız ve bu ağrılar şiddetini arttırıyorsa, Ağrı belde, iki yanda veya mide bölgesi ve kasıkta başlayabilir. Bu ağrı böbreklerdeki taşın testislere doğru sancıma yapmaktadır. Bu durum Erkeklerde testislere veya penise doğruda yayılabilir. Ağrı ile birlikte mide bulantısı, kusma, titreme, ateş oluşabilir. Hasta huzursuzdur. Bir oturup, bir kalkmaktadır. Aşırı idrar yapma isteği ve idrar yaparken şiddetli yanma oluşur. 

  ]]>
  Testis Uyuşması https://www.testis.gen.tr/testis-uyusmasi.html Mon, 12 Nov 2018 23:34:17 +0000 Testis uyuşması,tıpta bilinen ismi varikoseldir. Varikosel yani testis uyuşması erkek hastalarda meydana gelen bir damar hastalığıdır. Testis kısmındaki toplardamarlarının çeşitli nedenlerle genişlemesi veya uzamas Testis uyuşması,tıpta bilinen ismi varikoseldir. Varikosel yani testis uyuşması erkek hastalarda meydana gelen bir damar hastalığıdır. Testis kısmındaki toplardamarlarının çeşitli nedenlerle genişlemesi veya uzaması sorunun meydana gelmesidir. Sonucunda ise kan akışı hastanın günlük hayatını etkileyecek derecede bozulur. Kan akışının normalden yavaş olmasına bağlı olarak hastanın testislerinde olağan dışı kan birikimi gözlemlenir ve sonucunda ise kısırlık veya cinsel isteksizlik sorunlarına sebep olur.

  Testis Uyuşması Belirtileri:

  Genel belirtileri testis bölgesinde meydana gelen terlemeler, ağrılar ve olağan dışı sıcaklık hissi. Testis uyuşmasının ilk evrelerinde hastalar belirtileri net olarak algılamakta sorun yaşayabilmektedirler. Çünkü bu hastalık zamanla ilerleyen ve belirtileri netleşen sinsi bir hastalıktır ve günümüzde de oldukça sık görülen bir hastalıktır.

  İlerleyen aşamalarda ise testis bölgesinde meydana gelen şiddetli ağrılar en büyük habercisidir. Ağrılar genellikle erkek hastaların sürekli oturması veya sürekli ayakta durmasına bağlı olarak meydana gelmektedir hastalar uzandığında ise ağrıların hafiflediği görülmektedir. Yani ağrı gece yatmadan önce oldukça şiddetli iken sabah saatlerinde daha hafif seyredebilir.

  Testis damarlarında meydana gelen genişlemeler hastalığın ileri derecesinde çıplak gözle dahi oldukça net görülebilir ve kimi zaman bacak varislerine biçim açısından benzetilebilir bir hal alabilir. Bu nedenle hastalığın teşhisi genellikle doktor tarafından fiziksel muayene ile yapıldığı gibi doktorun gerekli gördüğü durumlarda testis torbası röntgenini istenebilir. Aynı zamanda testis uyuşması hastanın testisinde küçülmeye sebep olabilir ancak bu durum her hastada gözlemlenmemektedir.

  Erkeklerde kısırlığın önemli nedenleri arasında sayılmaktadır.  Nedeni ise spermlerin sayısında ve kalitesinde olumsuzluk yaratmasıdır bu nedenle testis uyuşması görülen hastanın ameliyat sonrasında sperm sayısı ve kalite artışına bağlı olarak hastanın baba olma ihtimalinin arttığı gözlemlenmiştir. Ancak iyileşme süreci ortalama 3 ay sürmektedir. 

  ]]>
  Testis Üşütmesi https://www.testis.gen.tr/testis-usutmesi.html Tue, 13 Nov 2018 18:44:41 +0000 Testis üşütmesi, testislerden birinde ya da aynı anda ikisinde meydana gelen hastalıktır. Ağrı bazen karın bölgesinin altına kadar hissedilebilmektedir.Bildiğimiz üzere testisler skrotum(testis torbası) içerisin Testis üşütmesi, testislerden birinde ya da aynı anda ikisinde meydana gelen hastalıktır. Ağrı bazen karın bölgesinin altına kadar hissedilebilmektedir.
  Bildiğimiz üzere testisler skrotum(testis torbası) içerisinde yer almaktadır. Skrotum  içerisindeki testislerin biri aşağıya doğru ve diğeri yukarıya doğru yönelmiş olup, ortalama olarak her bir tesis 21 gram civarındadır. Birçok okuyucumuz bu bilgiyi bilmediğinden testis üşütmesi sorulmuş bir yakınmadır.
  Erkeklerde yumurtalık ağrısı ve testis üşütmesi neden olur, testisler dış ortamdan fazlasıyla etkilenir. Ufak bir yaralanma veya darbe bile testislerde ve testis bölgesinde sancıya ve rahatsızlığa neden olabilir. Genç bir erkek bireyin karın bölgesinde ağrı varsa, skrotumun dikkatlice incelenmesi gerekir. Çünkü karın ağrısı testis ve testis bölgesinden daha önce ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Testis torsiyonu diye adlandırılan bazı durumlar testislerde ağrıya sebep olmadan doğrudan karın bölgesinde ağrıya sebep olabilir. Bu rahatsızlık sonucunda tesislerde kan akımı meydana gelebilir. Bu kan akımı bir bükülme sonucunda testis bölgesindeki ölmesi ile meydana çıkan bir durumdur. Acilen tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

  Testis kanseri belirtileri,

  Testis kanseri ise çoğunlukla ağrısızdır. Fakat herhangi bir testiste küme oluşturma, topak veya şekilsiz bir parça görülmüşse sızı olsun ya da olmasın doktorunuz tarafınca değerlendirilmesi gerekir.Testis üşütmesi ve ağrısının birden çok sebebi olduğu için bu hastalığı tamamen önlemek ve tedavi olmak mümkün değildir. Fakat bazı önlemler almak mümkündür. 

  Testis üşütmesi öncesi alınacak önlemler,
  •  Spor  aktivitelerinde testiküler travmanın önüne geçmek için  yapılan spor faliyetine uygun koruyucu kıyafet giyilebilir.
  •  Cinsel birliktelik sonucu bulaşan hastalıkların neden olduğu epididimit gibi şartlar için prezervatif kullanarak sağlıklı cinsel birliktelikte bulunmak büyük ölçüde cinsel yolla bulaşan hastalıklara kapılma riskini önlemiş olur.
  •  Kabakulak aşısı viral orşit sıklığını fazlasıyla önler ve bunu azaltabilir. Bunlara bağlı olarak da testis sancılarına sebep olan bir sebep daha ortadan kaldırılmış oluruz.
  •  Testis tümörleride erken muayene ile erken teşhis konularak, uygun tedavi kontrolü ile testis sancıları ve olabilecek hastalıklar durdurulabilir.
  Genel olarak testis ağrınız ve testis üşütmesi sorununuz olduğu zaman en kısa sürede tıbbi destek almalısınız. Çünkü testis ağrılarına tek bir faktör sebep olmaz. Bu ağrıların birden fazla sebebi olabilir. Öncelikle ağrının nedenin tespit edilmesi gerekir. Tedavi işlemi hastalığının sebebini tespit ettikten sonra başlar. Testis ağrılarını bir nebze de olsa azaltmak için geçici olarak Ibuprofen (Motrin, Advil) ve asetaminofen (Tylenol) gibi ağrı kesiciler ( doktor kontrolünde ) kullanılması sizin için faydalı olabilir.
  ]]> Testis Kanaması https://www.testis.gen.tr/testis-kanamasi.html Tue, 13 Nov 2018 21:13:02 +0000 Testis kanaması: Testis erkeklerde bulunan üreme organıdır. Testiste kanama nadir görülen bir durumdur. Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan testiste kanama ciddiyet arz eden bir durumdur ve ihmal edilmemelidir. Testiste oluşan kanama Testis kanaması: Testis erkeklerde bulunan üreme organıdır. Testiste kanama nadir görülen bir durumdur. Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan testiste kanama ciddiyet arz eden bir durumdur ve ihmal edilmemelidir. Testiste oluşan kanama bazen testise alınan şiddetli bir darbeden bazen ise kişide var olabilecek ciddi rahatsızlıklardan kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda kanamanın nerede olduğu deri yüzeyinde mi yokta testis içerisinde mi olduğunun belirlenmesi ve doğru teşhisin yapılabilmesi için zaman kaybetmeden doktora gidilmesinde fayda vardır. Testiste oluşan kanama bazı durumlarda testis tümörü habercisi de olabilir. Testislerde oluşan kanama çocuklarda yetişkin insanlara oranla daha sık karşılaşılmaktadır. Oyun sırasında alınan sert darbeler veya bilinçsiz hareketler çocuklarda testis kanaması oluşmasına neden olmaktadır. Kişide her ne sebepten dolayı olursa olsun testis kanaması ciddiyet bildiren bire durum olduğu için karşılaşıldığında mutlaka hemen doktora gidilmelidir. 

  Testis kanamasının kişide var olması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna giderek detaylı bir muayene olmakta fayda vardır. Doktora gerekli bilgiler verilerek muayene ve yapılan tahliller sonucu problemin ne olduğu belirlenmelidir. Yapılan tahlil sonuçları kanamanın neden kaynaklandığını ortaya koyacaktır. Kişiye konan tanı ve teşhis sonrasında gerekli görülen tedavi başlayacaktır.
  ]]>
  Testiste Kitle https://www.testis.gen.tr/testiste-kitle.html Tue, 13 Nov 2018 23:37:06 +0000 Testiste Kitle,  testislerinde gelişen kitle testiste epididim bölümünde meydana gelen anormal lezyonlardır. Testislerin üst tarafında bulunan epididim, testislerde üretilmiş spermlerin toplandığı küçük sarmal bir tüptür Testiste Kitle,  testislerinde gelişen kitle testiste epididim bölümünde meydana gelen anormal lezyonlardır. Testislerin üst tarafında bulunan epididim, testislerde üretilmiş spermlerin toplandığı küçük sarmal bir tüptür. Genellikle ağrısı olmayan, kanserli bir hücre barındırmayan testiste kitle içeriği sperm bulunan berrak ya da sütümsü bir sıvıdan meydana gelmektedir. Bu kitlelerin neden meydana geldiği kesin olarak bilinmemektedir. Fakat spermleri boşaltan tüplerin herhangi birisinde meydana gelen tıkanıklık nedeniyle geliştiği düşünülür. Bu kitleler spermatik kitleler  olarak ta bilinmektedir. Yaygın bir biçimde görülen testiste kitleler erkeklerde doğurganlığı etkilemez ve tedaviye de gerek duyulmaz. Fakat testiste kitle fazla büyümüş ise hastaya ameliyat tavsiye edilebilir.

  Testiste Kitle Belirtileri

  Testiste kitle genellikle aynı boyutta kalır ve herhangi bir belirti göstermez. Ancak testiste kitle büyür ise ya da aşağıdaki belirtileri verir ise, varlığı anlaşılabilir.

  • Kitle bulunduğu testiste ağrıya neden olması veya kişiye rahatsızlık vermesi
  • Kitle olan testiste ağırlık hissinin olması
  • Kitle olan testisin üstünde ve arkasında şişlik meydana gelmesi

  Bu testiste kitle genellikle belirti vermediğinden, hastanın ya da doktorun testis muayenesi yapmasıyla fark edilir. Muayenede belirlenen kitlenin kanserli bir kitle olduğunun tespit edilebilmesi için mutlaka incelenmesi gerekmektedir. Testiste kanserli bir kitlenin belirlenmesi halinde acil bir şekilde tedavi edilmesi gerekir.

  Testis Kitle Nedenleri 

  Testiste kitlenin kesin oluşum sebebi bilinmemektedir.

  • Ancak spermleri testisten epididim tüpü içerisine tahliye eden tüplerden bir tanesinde meydana gelen tıkanıklığından dolayı meydana geldiği üzerinde durulmaktadır.
  • Bunun yanı sıra testise uygulanan darbeden da testiste kitle meydana gelmiş olabilir.
  • Yaşın ilerlemesinden dolayı da testiste kitle meydana gelebilir.

  Bu testiste kitle özellikle 45 ile 60 yaş arasındaki erkekleri daha çok etkilemektedir. Kesinlikle her insan kendi eliyle testislerini kontrol etmelidir ve bir şüphe duyduğu zaman bir doktora gidip bunun testiste kitle olup olmadığını öğrenmesi gerekmektedir.

  ]]>
  Testis Sertleşmesi https://www.testis.gen.tr/testis-sertlesmesi.html Wed, 14 Nov 2018 13:25:22 +0000 Testis Sertleşmesi, her insanın başına gelebilecek olan çok korkulmaması gereken basit bir hastalıktır. Eğer testis sertleşmesi ya da şişmesi durumu son 1-2 hafta içinde meydana gelmişse korkulacak bir durum yoktur. Bu süre zar Testis Sertleşmesi, her insanın başına gelebilecek olan çok korkulmaması gereken basit bir hastalıktır. Eğer testis sertleşmesi ya da şişmesi durumu son 1-2 hafta içinde meydana gelmişse korkulacak bir durum yoktur. Bu süre zarfında  doktora gidilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır. Testis sertleşmesinin en önemli belirtisi testislerde ağrıdır. Bunun dışında direk testiste değil ağrı karında da olabilir. 

  Testis Büyümesi

  Testislerin her biri aynı boyda ve yaklaşık 20 gramdır. Testislerin ağırlığının  artarak büyümesi durumuna hidrosel denir. Hidroselli testisin içi sıvı doludur. Aynı zamanda testisin içindeki yumurtalıkta da su toplanır sertleşir. Bu tümör anlamına gelir. Hidroselin teşhisi oldukça basittir.
  Eğer bir testis diğerinin 2 katı büyüklüğüne ulaşmışsa hidrosel meydana gelmiştir.

  Testis Büyümesinin Ve Sertleşmesinin Zararları

  Testis sertleşmesi ve büyümesi önemli bir sorun teşkil etmez. Vücut için herhangi bir sorun yoktur. Kişinin yaşantısını da pek fazla etkilemez. Testisi büyüyen kişi koşarken ve otururken rahatsızlık duyabilir. Testis bu durumlarda vücut içine kaçabilir. Onun dışında sorun teşkil etmez. Kısır kalmaya yol açan bir durum değildir.

  Testis Sertleşmesi Tedavi Yöntemi

  Testis sertleşmesini herhangi bir ilaç ya da krem geçirmez. Kesinlikle tek çözüm ameliyattır. Ameliyat olduktan sonra bile şişliğin ve sertliğin inmesi süre alır. Ameliyat oldukça basit bir ameliyattır. Eğer kişi bu büyümeden ve sertleşmeden rahatsız oluyorsa bunla yaşamamalı ameliyattan korkmayıp olmalıdır. 
  ]]>
  Testis Çekilmesi https://www.testis.gen.tr/testis-cekilmesi.html Wed, 14 Nov 2018 13:47:59 +0000 Testis Çekilmesi, Asıl adı retraktil testis olan testis çekilmesi rahatsızlığının yaygın olarak bilinen diğer isimleri ise inip çıkabilen testis, utangaç ya da kaçan testistir. Testis çekilmesi rahatsızlı Testis Çekilmesi, Asıl adı retraktil testis olan testis çekilmesi rahatsızlığının yaygın olarak bilinen diğer isimleri ise inip çıkabilen testis, utangaç ya da kaçan testistir. Testis çekilmesi rahatsızlığı inmemiş testis rahatsızlığına kıyasla çok daha farklı olmaktadır ve bu rahatsızlığın tedavisinde inmemiş testis rahatsızlığında ki gibi bir cerrahi müdahaleye de ihtiyaç duyulmamaktadır. Çünkü testis çekilmesi yani retraktil testis, bir hastalık çeşidi olmamakla birlikte, testis çekilmesi olan testisin hiçbir sağlık problemi olmayan başka testislerden bir farkı da yoktur. Bu sebeple de testis çekilmesinin kısırlığa sebep olması gibi bir durumda söz konusu olmamaktadır.

  Testis çekilmesi, skrotum ya da bilinen ismi ile testis torbası ve kasığın ortalarında bir yerlerde bulunan ya da bu yerler arasında hareket halinde olup bazen inen bazen de çıkabilen testislerdir. Bu durum kişinin el ile kendisini muayene etmesi durumunda hemen fark edilebilmektedir. Ayrıca, testis çekilmesi durumunun inmemiş testis rahatsızlığından bir farkı da burada elle müdahale sırasında testisin ağrı olmadan çabucak yerine yerleştirilebilmesidir.

  Testis Çekilmesi Nasıl Meydana Gelir

  Henüz anne karnında oluşumuna başlayan testisler, bu oluşumlarının son evresine gelindiğinde ise testis torbasına inmektedir. Testis çekilmesi durumunun meydana gelmesinin sebebi de işte bu anne karnında oluşumuna başlayan testislerin testis torbasındaki yerine tam olarak yerleşememesi ya da testis torbasına yerleşiminin ardından yeniden yerinden oynayarak yukarı çıkmasıdır. Testis çekilmesi rahatsızlığında testislerin yerinden yukarı ya da aşağı doğru hareketi sırasında kişide herhangi bir ağrı meydana gelmemekte ve bu durum kendiliğinden gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra testisler birbirine bağımlı olmadıkları için testislerden birinde testis çekilmesi görülürken diğerinde görülmemesi de söz konusu olabilmekte ya da bu durum her iki testis içinde geçerli olabilmektedir. Kremester isimli kaşın çok fazla hareket halinde olması ya da normalden daha fazla kasılması esnasında testisler dönerek yukarı çıkmaktadır. Bu kasın asıl görevi testislerin ısılarının kontrol altında tutulmasını sağlamaktır. Normal vücut ısısıyla testislerin arasında iki derece fark vardır ve testisler normal vücut ısısına göre daha düşük ısıda yaşadıkları için de kremester isimli kasın aktif halde olması halinde havanın sıcak olduğu yerde gevşemekte ve havanın soğuk olduğu yerlerde kasılmaktadırlar. Böyle bir durumun meydana gelmesi halinde ise ısı kaybetmiş olan testisler ısısını yeniden kazanmak amacı ile yukarı doğru hareket etmektedir.

  Testis Çekilmesi Tedavisi

  Testis çekilmesi genellikle ergenlik döneminde kendi kendine ortadan kalkmaktadır ve bu durumun ciddi bir riski bulunmadığından ameliyatta gerektirmemektedir. 

  ]]>
  Büyük Testis https://www.testis.gen.tr/buyuk-testis.html Thu, 15 Nov 2018 06:01:41 +0000 Büyük testis, çeşitli nedenlerden olabilir. Testislerde herhangi bir şekilde ağrı bile olmasa, sonradan büyüme gösteren testislerde tümörden şüphe edilmesi yerinde olur. Bu durumda bir üroloji uzmanına gidilmesi ge Büyük testis, çeşitli nedenlerden olabilir. Testislerde herhangi bir şekilde ağrı bile olmasa, sonradan büyüme gösteren testislerde tümörden şüphe edilmesi yerinde olur. Bu durumda bir üroloji uzmanına gidilmesi gerekir. Çünkü erken teşhis edilecek testis tümörleri tedavi edilebilir. Buna dikkat edilmezse yaşam kalitesini düşüren etkiler olabilir, kişinin yaşamı bile riske atılabilir.

  Büyük testis sonradan olursa, çeşitli sağlık sorunlarının habercisi olabilir

  Büyük testis nedenleri arasında, iltihap sorunu, testis çevresindeki zarlar arasındaki sıvıdaki artış yani hidrosel gibi sorunlar bulunabilir. Testislerdeki boyut farkı aynı zamanda diğerinin küçülmesinden ya da büyümemiş olmasından da kaynaklanabilir. Büyük testis ile sperm miktarının fazla olması arasında bir bağlantı bulunmaktadır. Fakat hormon üretiminde çok küçük testisler dışında bağlantı olmaz. Bu nedenle erkeklerin cinsel fonksiyonlarında herhangi bir sorun bulunmuyorsa, üremeyle alakalı bir sıkıntı yaşanmıyorsa, büyük testis sorununu estetik bir problem haline getirmek uygun olmaz.

  Büyük Testis

  Büyük testis sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir

  Bu konuda yapılan araştırmalarda, büyük testisleri olan erkeklerin kalp hastalıklarına ve yüksek tansiyon sorununa karşı daha fazla risk altında oldukları belirlenmiştir. Ayrıca bu erkeklerin alkolizm konusunda daha riskli oldukları belirlenmiştir. Toplum içinde büyük testis her ne kadar üretkenliğin bir sembolü olarak görülse de, beraberinde bazı sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Ancak uzmanlar bu konularda kesin yargıya varabilmek için, daha fazla araştırma yapılması hakkında görüş birliğine varmıştır.     ]]>
  Bebeklerde İnmemiş Testis https://www.testis.gen.tr/bebeklerde-inmemis-testis.html Fri, 16 Nov 2018 06:00:50 +0000 Bebeklerde inmemiş testis, her 100 bebekten birini etkileyen bir sorundur. Erken aşamada müdahale edilmediği takdirde, erkeklerde kısırlık dahil pek çok sağlık sorunu ortaya çıkabiliyor. Testisler hem gelişmeye yardı Bebeklerde inmemiş testis, her 100 bebekten birini etkileyen bir sorundur. Erken aşamada müdahale edilmediği takdirde, erkeklerde kısırlık dahil pek çok sağlık sorunu ortaya çıkabiliyor. Testisler hem gelişmeye yardımcı olan hormonları salgılamakta, hem de sperm üretmektedir. Bu görevlerin yerine getirilmesi için, testislerin torbaların içinde olması gerekir. Torbalarda sıcaklık 35,5 derece olurken, diğer alanlarda sıcaklı biraz daha yüksektir. Sperm üretiminde torbaların sıcaklığı idealdir.

  İnmemiş testis ne demektir

  Yeni doğan bebeklerde torbada testislerin olmama durumudur. Bazen tek taraflı inmemiş testis sorunu gözlenir. Ancak iki testis birden torbalarda olmayabilir. Buradaki sorun ister tek taraflı, ister çift taraflı olsun, testislerin torbada hiç olmamasıdır.

  Anne karnındaki bebeklerde testisler torbada olmaz. Bunlar karın zarının arkasında ve böbreğe yakın yerde olurlar. Hamileliğin 7. ayından itibaren gelişim sırasında testisler torbaya inmeye başlar. Doğuma yakın testisler kasık kanalını aşarak, torbaya yerleşir. Bu normal süreç bazı bebeklerde doğumdan sonra olabilir. Fakat doğumdan sonra 6 ayın içinde az sayıda bebekte testisler torbaya yerleşebilir. Bu süreden sonra inmeyen testislerin inmesi çok zordur. Bu sorun tespit edilen bebeklerde testisler genellikle kasık kanalında ya da karın zarı arkasında olur. Bu sorun erkek çocuklardaki cinsel organlarla alakalı sorunların içinde en fazla görülenidir. Her 100 bebekten birini etkiler.

  Bebeklerde inmemiş testis sorunu bebeklerin doğum tarihiyle de alakalıdır. Çünkü zamanında doğan bebeklerde bu sorun erken doğanlara göre daha az görülür. Bu konuda yapılan araştırmalarda erken doğan bebeklerde 3 kat fazla inmemiş testis sorunu görüldüğü belirlenmiştir. Buna sebep olan etkenin erken doğumla yani gebeliğin 8. ayında testislerin torbalara inmesinin kesintiye uğramasıdır. İnmeyen testis sorunun neden kaynaklandığı hakkında tıpta henüz kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

  Bebeklerde İnmemiş Testis

  Bebeklerde inmemiş testis nasıl anlaşılır

  Bu sorun elle muayene ile anlaşılabilir. % 80 oranında teşhis böyle yapılabilir. Muayenede testisler kasık kanalı etrafında görülür. Bazen bu bölgede de testisler görülmeyebilir. Bu testisin inişini tamamlamadığı ve karın içinde kaldığı düşüncesini doğurur. Bu durumlarda ultrason ve laparoskopik yapılabilir. Bu durumda testis bazen torbaya indirilebilir ya da çürümüş testis kalıntısı tespit edilir.

  Bebeklerde inmemiş testis tedavisi

  Bu sorunda erken tedavi oldukça önemlidir. Bebeklerde en geç doğumdan sonraki 6 ayda testisler inmelidir. Buna dışarıdan müdahale içinde en uygun zaman doğumdan sonraki 6 ayla 1 yıl arasındaki süreçtir. Bunun tedavisi bebekler 2 yaşına gelinceye kadar tamamlanmalıdır. Bundan sonra olumsuz sonuçlara ulaşılabiliyor. Erişkinlikte sperm yapımı azalıyor, yetişkinlikte testis tümörü gelişebiliyor. Bazen inmemiş testis ve kasık fıtığı beraber olur. Tedavide bebeğin küçük olması hiç önemli değildir. Hemen müdahale edilmesi uygundur.

  Tedavi için kesin çare ameliyat uygulamaktır. Uzman bir doktor tarafından yapılan ameliyatın riski bulunmamaktadır. Yaklaşık yarım saat süren ameliyattan sonra çocuklar 3-4 saat içinde taburcu edilir. 2 günde normal yaşama dönüş yaparlar. Pansuman 5-7 gün sonra, banyo 5 gün sonra yapılabilir. Burada bebeğin ne kadar küçük olması başarıyı arttıran etkendir. Bu yüzden aileler bir an önce inmemiş testis sorununa gereken tedaviyi uygulatmalıdır. Küçük yaşlarda metabolizma hızlı olduğundan, iyileşme daha hızlı gerçekleşir .Ameliyat edilen çocuklar 2 ay sonra kontrole gitmelidir.

  ]]>
  3 Testis https://www.testis.gen.tr/3-testis.html Fri, 16 Nov 2018 08:34:01 +0000 3 testis, testislerde nadiren görülen yapısal bozukluklardan biridir. Erkeklerde testisler testosteron denilen erkeklik hormonu salgılanmasını, üremeyi sağlayan hücrelerin oluşmasını sağlarlar. İki torbanın her biri 3 testis, testislerde nadiren görülen yapısal bozukluklardan biridir. Erkeklerde testisler testosteron denilen erkeklik hormonu salgılanmasını, üremeyi sağlayan hücrelerin oluşmasını sağlarlar. İki torbanın her birinde normalde sağlı sollu olmak üzere 2 tane olurlar. Sol sağ tarafa göre daha aşağıda olur. Testislerin genel boyutu sperm yapımıyla orantılıdır. Bu açıdan testis büyüklüğünün ölçülmesi önemlidir. Ultrason ya da orkidometri ile testis ölçümü yapılabilir. Testis normalde 3,5 cm uzunluğunda, 2,5-3,0 cm genişliğinde, 18 ml hacminde olmalıdır. Doğumun öncesinde testisler kasık kanalında olur. Doğumla birlikte torbalara yerleşir.

  3 testis testislerdeki yapısal bozukluktur

  Erkeklerde doğuştan testislerin olmaması oldukça nadir görülür. Tek taraflı testis olması da nadiren olur. Ancak normalde ikiden fazla yani 3 testis olarak görülmesi daha yaygındır. Böyle bir durumda cerrahi müdahale yapılarak sorun giderilebilir.

  3 Testis

  3 testis yapısal bozukluğu daha sonradan da ortaya çıkabilir. Bu konuda yapılan araştırmalara göre, düzenli şekilde bisiklete binen erkeklerde nadiren üçüncü testis gelişimi olabilir. Böyle bir durumda yani 3 testis oluşması halinde ameliyat yapılması ya da steroid enjeksiyon yapılması gerekebilir. Tabi bu durumda erkeklerin bisiklet binme sporunun bırakılması gerekir. Bisiklet selesinin değiştirilmesi de 3 testi gelişimine karşı bir bir önlem olabilir.

  ]]>
  Tek Testis https://www.testis.gen.tr/tek-testis.html Fri, 16 Nov 2018 21:22:47 +0000 Tek testis, nadiren gelişen yapısal testis sorunlarından biridir. Bu sorun çocukluk dönemlerinde rastlanan sorunlar arasındadır. Doğumdan önce kasık kanalı içinde bulunan testisler, doğumda olması gereken yere yerle Tek testis, nadiren gelişen yapısal testis sorunlarından biridir. Bu sorun çocukluk dönemlerinde rastlanan sorunlar arasındadır. Doğumdan önce kasık kanalı içinde bulunan testisler, doğumda olması gereken yere yerleşirler. Bunun tek testis olarak inmesi halinde, erkeklerin üreme yeteneği fazla etkilenmez. Ancak dışarıdan müdahale yapılarak, inmeyen testi yerine getirilebilir. Testislerin görevini yapması için sıcaklık oldukça önemlidir. En iyi verim yani spermleri üretmesi için gereken ısı 34 derece olarak belirlenmiştir. Eğer kasık kanallarında testis kalırsa, bu bölgenin ısısı 37 derece olduğundan işlevini tam olarak yapamaz. Bu nedenle testisin ısısı 34 derece olan torbalara indirilmesi gerekir. Gebeliğin elde edilmesi için, 1 ml meni içinde 20 milyon sperm olması gerekir. Bu sayıda tek testisle sağlanabilir. Ancak gebeliğin elde edilmesinde sadece sperm sayısı yeterli olmayabilir. Bunun yanında sperm kalitesi, spermlerin hareketli olması da önemlidir. Bu nedenle tek testis sorunu tedavi edilmelidir.

  Tek testis sorununun görülme sıklığı nedir

  Erkek bebekler zamanında doğduğunda, yaklaşık % 3-5 oranında bu soruna rastlanır. Erken doğan yani prematüre doğan bebeklerde bu sorunun görülme sıklığı % 30 kadardır. Testislerin torbaya inişi doğumdan sonra çok kısa süre daha devam edebilir. 1 yaşına kadar bu sorunun görülme sıklığı % 0,8 oranına düşer. Tek testis sorunu daha fazla sağ tarafta etkili olur.

  Tek Testis

  Tek testis neden olur

  Bunun nedeni oldukça kompleks bir sorundur. Genellikle testislerin inişini sağlayan hormon yetersizliği ya da testis oluşumunu sağlayan dokudaki yapısal bozukluk nedeniyle tek testis sorunu olabilir. Tek testis tanısı konan çocuklarda genellikle skrotumlarda ve kasık kanalında testis bulunmaz. Çünkü testisi besleyen kan damarları üzerinde kan akımının bozulması yüzünden anormallik oluşursa, testis gelişmez. Bu her bebekte farklı bir mekanizma ile gelişebileceğinden, sorunun neden kaynaklandığı hakkında ürologdan bilgi alınmalıdır. 

  Bu sorun tedavi edilmediği takdirde, yetişkinlikte % 15 oranında kısırlık etkisine neden olabilir. Her ne kadar tek testisle gebelik elde edilse de, yukarıda açıkladığımız gibi spermlerin kalitesi, hareketliliği gibi etkenlerden kısırlık sorunu yaşanabilir. Bu hastalarda testis kanseri görülme sıklığı da daha yüksek olur.

  ]]>
  Sağlıklı Testis https://www.testis.gen.tr/saglikli-testis.html Sat, 17 Nov 2018 03:14:03 +0000 Sağlıklı testis, Er bezi olarak da bilinen testis, erkek üreme organlarından olan penisin her iki yanında yer alan yapılardır. Testisler gövdenin dışında "skrotum" denilen torba biçiminde, deri kastan yapılmış bir yapın Sağlıklı testis, Er bezi olarak da bilinen testis, erkek üreme organlarından olan penisin her iki yanında yer alan yapılardır. Testisler gövdenin dışında "skrotum" denilen torba biçiminde, deri kastan yapılmış bir yapının içine yerleşmişlerdir. 

  Sağlıklı testisler ne işe yarar

  Sağlıklı testislerin testosteron hormonu salgılanması, spermlerin üretilmesi ve erkeklere özgü bazı fiziksel özelliklerin gelişmesi gibi görevleri vardır. Testisler, çok sayıda damar yapısı içeren ve aynı zamanda skrotumun sperm işlevlerini korumaya yarayan önemli bir özelliğe sahiptirler.

  Sağlıklı testis nasıl olur

  Sağlıklı testisler yaklaşık olarak aynı büyüklükte olmalarına rağmen,  yapısal olarak sol testis sağ testise göre biraz daha aşağıda yer alır. Bu, birbirlerine baskı yapıp ezilmelerini önler. Testislerden birinin ötekinden biraz küçük olması anormal bir durum değildir. Sağlıklı olan her testis içinde küçük ve fazlasıyla kıvrımlı sperm kanalları bulunur ve bu kanallar beyindeki hipofiz denilen bezin salgıladığı FSH hormonunun vermiş olduğu emir ile sperm hücreleri üretirler. Sağlıklı bir testisin ürettiği diğer hormon ise testosterondur. Testosteron, hipofiz bezinden salgılanan ve LH adı verilen hormonun etkisiyle üretilir.  

  Sağlıklı testis boyutu nasıl olmalıdır 

  Yetişkin bir erkekte sağlıklı bir testis büyüklüğü en az olmak üzere; özelikle uzunluğu 3,5 cm, genişliği 2 cm üzerinde olması gerekir. Yine yetişkin bir erkekte sağlıklı bir testis hacmi 18 ml civarındadır. Erkek üreme organı olan testislerin her biri yaklaşık olarak 200-300 lobinden oluşur. Her lobinde 1-3 tane "seminifer tüp " denilen kanalcıklar bulunur. Her seminifer tüpün uzunluğu 60-70 cm kadardır. Seminifer tüpler, erkek üreme sisteminin başlangıcını oluşturur. Spermiumlar, seminifer tüplerde hazırlanır ve bir kadın cinsiyet hücresi olan "ovum" ile birleşerek döllenme olayı gerçekleşir. 

  Sağlıklı Testis
  Kendi kendine testis muayenesi yapmak ve testislerin sağlıklı olup olmadığını kontrol etmek:
  • Muayene için bir ayna kullanmak gerekebilir, daha faydalı olacaktır.
  • Öncelikle testislerde şişkinlik aranır ve penisi yan tarafa alarak testis torbasının derisi incelenebilir. Her bir testisin ayrı ayrı incelenmesi daha doğru bir sonuca varmayı sağlayacaktır. 
  • Testis muayenesinde el ile fark edilen veya bastırıldığında testisin büyüklük, şekil ve kıvamında bir değişiklik yoksa eğer sağlıklı bir testise sahip olunduğunu gösterir. 
  • Sağlıklı bir testise sahip olunup olunmadığını anlamak için kontrol etmek ve aksi bir durumla karşı karşıya gelindiğinde bir üroloji uzmanına başvurmak en doğrusu olacaktır. 
  ]]>
  Testis Dönmesi https://www.testis.gen.tr/testis-donmesi.html Sun, 18 Nov 2018 02:45:15 +0000 Testis Dönmesi, Halk arasında testis dönmesi olarak bilinen rahatsızlığın tıp dilindeki adı ise, testis torsiyonudur ve damarların testisin kan dolaşımını sağlayamayacak duruma gelmesi olayıdır. Testis torsiyonunda ilk Testis Dönmesi, Halk arasında testis dönmesi olarak bilinen rahatsızlığın tıp dilindeki adı ise, testis torsiyonudur ve damarların testisin kan dolaşımını sağlayamayacak duruma gelmesi olayıdır. Testis torsiyonunda ilk sekiz saat büyük önem taşımaktadır. Çünkü ilk sekiz saat içinde rahatsızlığın tanı koyulmadığı ve cerrahi tedavi yapılmadığı takdirde nekroz yani çürüme meydana gelebilmektedir. Testis dönmesinin belirtileri ise, testislerde hassasiyet, ağrı, şişlik ve kızarıklıktır. Testis dönmesi acil müdahale gerektirdiğinden dolayı, bu belirtilerden birini ya da bir kaçını hisseden erkeğin acil olarak bir uzman ürologa başvurması gerekmektedir.

  Testis dönmesi genellikle yeni doğan çocuklarda ve buluğ çağındaki çocuklarda görülmektedir ve rahatsız olan erkeğe muayene ve dopler ultrasonografi yolu ile tanı koyulmaktadır.

  Testis dönmesi hastalığını tedavisi acil olarak cerrahi müdahale uygulanması şeklinde olmaktadır. Başvurunun ilk sekiz saat içinde yapılması ile hastalık testisin canlılığını kaybetmesinden öne yapılabilmekte ve hastanın eski sağlığına kavuşması sağlanabilmektedir. Testis ameliyatı sonrasında, dönmüş olan testis normal pozisyonuna döndürülmüş olur ve bu pozisyonda torbaya dikilir. Bu işlem yapılırken tekrarlamaması açısından diğer testis de torbaya dikilir ve ameliyat tamamlanır. 8 saat sonrasında gelen hastalarda ise, testis canlılığını kaybeder ve bu çürümüş olan testisin alınması gerekir.

  Testis Dönmesi

  Testis dönmesi orşit, epididimit, appendiks testis torsiyonu, appendiks epididimis torsiyonu gibi diğer testis hastalıkları ile karıştırılabilmektedir. Ancak bu sayılan hastalıkların hiç biri için cerrahi müdahale yapılması gerekmemektedir. Bu hastalıklarda antibiyotik tedavisi uygulanması ve antieflamatuar tedavisi uygulaması yeterli olmaktadır. Bu sebeple de ayırıcı tanının önemi büyüktür.

  Testis dönmesi genellikle yeni doğmuş ya da küçük çocuklarda görülebildiği için, ebeveynlere de büyük sorumluluk düşmektedir. Annelerin iyi bir gözlemci olmaları, bebeklerinin altını değiştirirken ya da bir huzursuzluğu olduğunu hissettikleri zaman testisleri ve torbasını kontrol etmesi önemlidir. Bebeğinin testisinde kızarıklık, şişlik ya da hassasiyet hisseden annenin mutlaka hemen bir doktora başvurması bebeğinin sağlığı açısından önemli olmaktadır. 

  ]]>
  Testis Varisi https://www.testis.gen.tr/testis-varisi.html Sun, 18 Nov 2018 19:26:13 +0000 Testis Varisi, Varisleşme diğer adıyla varikosel erkeklerin %15 inde görülmektedir. Yine kısırlık tedavisi gören erkeklerin %40' ının testislerinde varisleşme olduğu anlaşılmıştır. Testislerde varisleşme ergenlik döneminde Testis Varisi, Varisleşme diğer adıyla varikosel erkeklerin %15 inde görülmektedir. Yine kısırlık tedavisi gören erkeklerin %40' ının testislerinde varisleşme olduğu anlaşılmıştır. Testislerde varisleşme ergenlik döneminde ortaya çıkmaya başlar ve zamanla ilerler. Varikosel bir toplardamar hastalığıdır. Genetik yapıya bağlı olarak ayakta fazla duran kişilerde ağrı ve görüntü bozukluğu ile ortaya çıkmaktadır. Kısırlığa bağlı olarak gelişen testis iltihabında ise el muayenesi ile varikosel anlaşılabilir. Varikosel testis toplardamarlarında genişleme meydana gelmesidir. Yani toplardamar içinde bulunan ve ters akımı engelleyen sistemi oluşturan kapakçıkların damar çapı genişler ve yetersiz kalır. Bu durumda toplardamar çıkışında basınç artar ve testis içinde kan dolaşımı bozularak varisleşmeye neden olur. Testis varisi testis torbasındaki sıcaklığı artırarak sperm üretimini bozar, haraketlelik ve sayı gibi sperm durumlarını etkileyerek kısırlığa neden olur.

  Testis varisinin en belirgin özelliği testis torbasından bacağa yayılan ağrı ve sıcak ortamda testis torbasında belirginleşen kıvrımlı damar yapısı ile kendini gösterir. Bunun yanı sıra kısırlık testi de varikosel hastalığının saptanması için yapılan testlerdendir. Varikosel kısırlık veya ağrı olmadıkça cerrahi müdahale gerektirmeyen bir hastalıktır. Cerrahi müdahale sonrasında ortalama üç ay sonrası sperm sayısında artış ve iyileşme görülür. 

  Testis varisi iki testisten gelen damarların yapısına bağlı olarak genellikle sol testiste oluşur. Nadiren sağ testiste oluşma durumu da söz konusudur. Testislerde hafif ağrı ve sürekli bir sancı vardır. Bu sancı sırt üstü uzanıldığında nispeten azalır. Ağrı genellikle ayakta iken ya da sabahları olur.
  Varikosel ile birlikte testis toplardamarları genişler ve genişleme ile ortaya çıkan bu şişlik el ile anlaşılabilir. Kan akışının bozulmasıyla cinsel isteksizlikler meydana gelebilir.
  ]]>
  Testis Protezi https://www.testis.gen.tr/testis-protezi.html Mon, 19 Nov 2018 00:52:54 +0000 Testis protezi, geçmiştede olduğu gibi günümüzde de erkekler için penis gücü, iktidarı ve bereketi simgelemektedir. Testis yokluğu, testosteron eksikliği fizyolojik problemler dışında aşağılık duygusu gibi psikolojik problem Testis protezi, geçmiştede olduğu gibi günümüzde de erkekler için penis gücü, iktidarı ve bereketi simgelemektedir. Testis yokluğu, testosteron eksikliği fizyolojik problemler dışında aşağılık duygusu gibi psikolojik problemlerede yol açabilmektedir. Testis yokluğuna bağlı olarak depresyon, aşağılık duygusu normal sosyalizasyonun kaybı çocuk ve genç  erişkinlerde sıklıkla görülmektedir.

  Testis Protezinin Tarihçesi ve Gelişimi

  Kaybedilmiş veya çıkarılmış testislerin yerine  60 yıla yakındır testis protezleri kullanılmaktadır. İlk defa 1939 senesinde metal karışımlı Vitallium adında testis protezi implante edilmiş 1940 yılında da yayınlanmıştır. Sonrasında cam küre, lusit ve poliüretan gibi farklı malzemeler testis protezi olarak kullanılmıştır. Alerjik reaksiyonlar ve kanser riski oluşturma sebebi ile silikon protezler 1970 yıllarında geliştirilmeye başlanmıştır. Silikon jel ile doldurulmuş silikon elastomer kaplı meme protezlerinin geliştirilmesi baz alınarak, aynı yapıda olan testis protezleri de üretilmeye başlanmıştır.

  Testis Protezi Çeşitleri

  Günümüzde kullanılan testis protezleri çok  küçük (3ml) olduğu gibi   çok büyük boyutlarda da (46ml) bulunabilmektedir. Testis protezlerinin yapısı silikon veya silikon artı siloksan karışımından yapılmaktadır. Dolgu malzemesi olarak  serum fizyolojik veya silikon jel kullanılmaktadır. Coloplast' ın FDA' den onaylı olarak  serum fizyolojik ile doldurulan silikon testis protezleri içi boş olarak ambalajlanmaktadır. Operasyon öncesinde cerrahi masada doldurulur. Diğerleri ise silikon jel veya elastomer, siloksan ve silikon ve elastomer karışımı ile dolu olarak ambalajlanmaktadır.
  Testis Protezi
  Endikasyonlar

  Ameliyat, hastanın hayati fonksiyonları için değildir. Sağlıklı cinsel hayatı, iyi bir yaşam kalitesi sosyal ve ruhsal durumu için gerekmektedir. Testis protezi ameliyatı, daha önce cerrahi müdahalelerden fayda görmemiş, uygulamaların yapılamadığı veya yararlı olmayacağı önceden belirlenmiş olan hastalara uygulanabilmektedir.

  Yaşam Kalitesine Etkileri

  Testis protezi,
  öncelikle uygulanan kişilerde özgüvende artış ve sosyal ilişkilerde düzelme  görülmektedir, psikolojik bozukluklarda düzelme olduğu uzun yıllar bile %97 oranlarında hoşnutluk sağladığı belirlenmiştir. Aynı araştırmada testis protezinden mutsuz olanların %3'ü  şeklinden, %2 'si  protezin malpozisyonundan  ve bir diğeri ise çok soğuk olmasından şikayetçi olmaktadırlar. Operasyon yaptıranların %40'ı protez ile hiç ilgilenmezken, %26'sı ise şekil ve işlevinde farklılıklar olduğu konusunda şikayetçi oldukları belirtilmiştir.
  ]]>
  Sağ Testis Şişmesi https://www.testis.gen.tr/sag-testis-sismesi.html Mon, 19 Nov 2018 22:44:42 +0000 Sağ Testis Şişmesi, Testis şişmesi diğer adıyla hidrosel olarak adlandırılmaktadır. Sağ testis şişmesi testisi çevreleyen zarların arasında bulunan sıvının miktarının artması anlamına gelmektedir. Sağ testis şi Sağ Testis Şişmesi, Testis şişmesi diğer adıyla hidrosel olarak adlandırılmaktadır. Sağ testis şişmesi testisi çevreleyen zarların arasında bulunan sıvının miktarının artması anlamına gelmektedir. Sağ testis şişmesi testis torbaların şişmesi yada testislerin su toplaması anlamına gelir. Sağ testis şişmesi bir hastalıktan ziyade estetik bir hastalık grubunda olmaktadır. Erkeklerde pantolon giyerken, otururken, bacak bacak üstüne açıldığında rahatsız edici bir durum olarak belirir. Doğum sırasında erkek çocukların %10’u hidroselli olarak doğar fakat hayatın ilk yılı içerisinde tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşme gösterir. Sağ testis şişmesi normal şartlar altında hem testisin doğal anatomik yapısı içinde kendi içinde bir zar bulunmaktadır, hem de testis torbalarının arasında bir zar vardır. Bu zarın arasında 5-10 cc. kadar sıvı bulunur. Bu sıvının görevi, testisin darbelere karşı korunma sağlamasıdır. Farklı nedenlerden dolayı bu zarlar arasındaki sıvının artması veya sıvının geri emiliminin azalması nedeniyle sağ tesiste şişme meydana gelir.

  Sağ testis şişmesi belirtileri genel olarak torbaların su toplaması ve en önemli olarak da ağrısız şişmelerin meydana gelmesidir. Sağ testis ne kadar şişerse şişsin üstüne basıldığı zaman, testise vurulduğunda yada kişinin kendini muayene ettiği zaman torbaları sıktığında hiç bir ağrı anlamaz. Yalnızca kişi sıkışmadan dolayı huzursuzluk hisseder ama normal olarak hiç bir ağrı anlamaz. Sağ testis şişmesi meydana geldiğinde dikkat edilecek husus %10 vakalarda testis tümörlerinin, testis kanserinin yan bulgusu olarak testis şişmesi olabilir. Orta yaşlı erkeklerde kısa dönemli olan testis şişmelerinde altında %10 vakalarda testis tümörü çıkabileceği unutulmaması gereken bir durum olmaktadır. Bundan dolayı kişide çok kısa zamanda su toplaması gerçekleşirse ve kişi torbasının üstüne hiçbir darbe hatırlamıyorsa  eğer mutlaka en kısa zamanda uzman bir doktora başvurulması gerekir. Sağ testis şişmesi neden meydana gelir dersek eğer, %10 olarak testis tümörünün yan etkisiyle ortaya çıkar demektir. Bunların dışında skrotum içerisinde iltihap veya torbalara alınan bir darbeden dolayı testisler su toplayıp şişer.

  Sağ Testis Şişmesi
  Sağ testis şişmesi tedavisi gerçek anlamda tek tedavi yöntemi olarak cerrahi işlem uygulanır. Hastaların ameliyatı kabul etmemesi durumunda geçici tedaviler uygulanır. Yani iğneyle aspirasyon yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntemde testise iğneyle girilerek ultrason eşliğinde testis içerisinde bulunan sıvının boşaltılması ve testis içerisindeki sıvı madde alındıktan sonra iğnenin içerisinde bir takım nedbe oluşturan özellikle tentürdiyot gibi maddelerin testis torbasının içerisine geri verilmesi geçici zaman kazanma  anlamına gelir. Günümüz şartlarında böyle bir tedavi uygulaması gerçekleşmez. Gerçek tedavi de testis zarlarının yapısının değiştirilmesi ve tekrar etmemesi için özel tekniklerle ameliyat uygulanması gerekir. Yumurta boyutlarında bir torbadan kişi rahatsızsa eğer tedavisi gerekir veya kişi yumurta boyutunda ki bir şişmeden dolayı rahatsız olmuyorsa tedavi edilmemelidir. Testis şişmesi belirtisinin altında kanserle alakalı bir durum söz konusu değilse eğer iyi huylu bir hastalıktır. Açık ve basit ameliyat bir ameliyat uygulanır, yaklaşık bir saat kadar sürer. Hastada, skrotal şişlik varsa eğer testis kanseri yok etmek anlamında bir doktora görünmek gerekir.
  ]]>
  Testis Ameliyatı https://www.testis.gen.tr/testis-ameliyati.html Tue, 20 Nov 2018 22:24:40 +0000 Testis ameliyatı, tıptaki gelişmelere paralel olarak ortaya çıkan imkanlardan biridir. Çeşitli branştaki bilgilerin süratle değişmesinden ötürü, yalnızca annelerin değil, doktorların da kafasının karışabiliyor. Bunun Testis ameliyatı, tıptaki gelişmelere paralel olarak ortaya çıkan imkanlardan biridir. Çeşitli branştaki bilgilerin süratle değişmesinden ötürü, yalnızca annelerin değil, doktorların da kafasının karışabiliyor. Bunun en genel örneği olarak inmemiş testis problemini söyleyebiliriz. "80¨li yıllarda 5 yaşından öncesinde iyileştirme edilmezdi. 90¨ lı yıllarda yapılan tetkiklerde, 5 yaşın çok fazla geç meydana geldiğini gösterdi. Bu yıllarda 2 yaşın alt kısmında iyileştirme tamamlamaya başlandı. 2007 yılında European Association of Urology aracılığıyla yayınlanan kılavuz kitapta ise, tedavinin 6 aylık iken başlanması ve 1 yaş dolaylarında tamamlanması gerektiğini belirtti. Üreme sağlığı bakımından, şayet inmemiş testisleri varsa, 6 ayla 1 yaş arası iyileştirmek gerekiyor." Farklı doktorların verdikleri bilgilerden ötürü kafaları müdahil annelere ise bunu demeyi talep ediyorum. "Bende bronşit iyileştirme edebilirim. Fakat bu iyileştirme hiçbir vakit bir çocuk hekiminin tedavisine benzemez. Benzer şartlarda ve etkinlikte olanaksız. Şayet konunun uzmanı dosdoğru biçimde bulunursa, zarar görmeden rehabilitasyona ulaşma şansı yükselir."  İnmemiş testis çocuk cerrahisinin alanına girer.

  Hastanede yatılır mı Ameliyat sonrası kolay mıdır 
   
  İnmemiş testis operasyonu meydana gelen çocuklar aynı günde hastaneden taburcu edilir ve operasyon sonrasında ilk bir kaç saatten sonrasını evde geçirirler. Böylesi hem tıbbi açıdan aynı zamanda psikolojik açıdan çocuk ve ailesi için çok fazla daha avantajlıdır. Ağrı kesici, ateş düşürücü özelliğindeki ilaçlarla operasyon sonrasında rahatsızlıklar rahatça denetleme altına alınır. Çocuklar ne denli küçükse operasyon sonrasında dönemleri o denli rahat geçer. Daha minik çocuklar daima daha hızlı iyileşirler.  İki gün arasında bütün çocuklar ayağa kalkar ve oyuna başlarlar.3-4 gün sonra bir defa pansuman ve yara kontrolü için ameliyat eden çocuk cerrahisi uzmanına gidilir. Birkaç ay sonra denetleme yapılır. Operasyondan 4 gün sonra banyo yapılabilir (İlk yara kontrolünden sonrası). Güreş, futbol, yüzme ve kültürfizik benzeri sporlar 20 gün için yasaklanır.  Ameliyat ardından torbada ve kasıkta hafif şişkinlik ve morluklar olabilmektedir.  Bunlar birkaç gün ve hafta arasında spontane geçer. Ameliyat bölgesinde aşırı şişkinlik, kızarıklık varsa; tanrı kan ve inflamasyon geliyorsa; ateş, bulantı, öğürme benzeri belirtiler varsa doktorunuza başvurmalısınız. Ele iştirak eden inmemiş testis için geçerli cerrahi, kasık yaklaşımıyla testisin indirilmesidir. Muvaffakiyet %92 kadardır.  
  Testis Ameliyatı
  • Tekrar geriye kaçmalar olabilmektedir .  
  • Testisin ele gelmemesi durumunda, laparoskopi uygulanması ile testis karındaki arasında aranmalıdır.  
  • Bir kasık kesisi ile testisi bulma şansı oldukça yüksektir,  
  • Ender durumlarda, şayet kasıkta hiçbir kanal ya da vas deferens bulunmuyorsa karındaki arasında arama inşa edilmesi gereklidir. 
  • Bu durumda Laparoskopi, karındaki bölgesini testis için sağlık muayenesi etmenin en uyumlu yöntemidir .  
  • Ek olarak, laparoskopik erişim yoluyla gerek emisyon, gerekse orşidolizis ve orşidopeksi de yapılabilir.  
  • Tanı için laparoskopiye başlanmadan öncesinde, genel anestezi alt kısmında çocuğun bir daha sağlık muayenesi edilir.  
  • Çünkü daha öncesinde ele gelmeyen bir testis anestezi anında saptanabilir.  
  • Bu da iyileştirme yönteminin daha kolaylaşması manasını taşır. 
  ]]>
  Testis Torbası https://www.testis.gen.tr/testis-torbasi.html Wed, 21 Nov 2018 12:33:04 +0000 Testis Torbası, bir diğer adı skrotum olan erkek memelilerde penis ile birleşik olan üreme organıdır. Temel amacı testislerde sıcaklık dengesini korumaktır.Testis ise testis torbası içinde penisin alt kısmında asılı olan &nbsp Testis Torbası, bir diğer adı skrotum olan erkek memelilerde penis ile birleşik olan üreme organıdır. Temel amacı testislerde sıcaklık dengesini korumaktır.Testis ise testis torbası içinde penisin alt kısmında asılı olan  oval biçimli iki küçük organdır. Cinsel istek olduğu zamanlarda ve soğukta testis torbalarının kasları kasılır ve büzüşür, bu haldeyken daha yukarıda dururlar. Fakat tam tersi olan sıcakta ve cinsel isteğin olmadığı durumlarda testis torbası daha sarkık olur. Sperm dediğimiz erkek üreme hücreleri normal insanın vücut ısısında barınamazlar.

  Testis Torbası sperm hücrelerine gereken sıcaklığı sağlar ve sağlıklı bir şekilde yaşamalarına ev sahipliği yapar. Testis torbasındaki 1-2 derecelik bir artış  spermlerin sayısının azalmasına neden olabilir. Sperm sayısının az olduğu durumlarda çocuk sahibi olmak zorlaşır. Testis torbası, sadece spermleri değil testisleri de korur. Testisler anne karnında karın boşluğunda oluşup doğumdan önce testis torbasına inerler. 

  Testis Torbası ve testislere bağlı sorunlar;
  • Testisin burulması
  • Testis yetersizliği
  • Epididimitler (epididimlerin iltihaplanması )
  • Hidrosel
  • Orşit 
  • Varikosel
  Testis torbası sarkması; Testis torbası, erkeklerde olan ve penis ile birleşik olarak bulunan ve penis ise anüs arasında yer alan bir organdır. Temeldeki amacı ise testislerde sıcaklık dengesini korumaktır. Soğuk havalarda veya cinsel istek yaşanması durumlarında testis torbasının içerisinde bulunan cremaster kası kasılır. Böylelikle testisler vücuda göre daha yukarıda durur. Sıcak havalarda veya cinsel arzu olmadığı durumlarda ise testis torbası diğer duruma göre daha sarkık bir görünüm içermektedir. Erkeklerde yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan sorunlardan bir tanesi de bu testis sarkmalarıdır. Özellikle yaşı ilerleyen erkeklerde bu durumun tedavisi ancak cerrahi müdahale ile yapılabilmektedir. Testis torbası sarkması, normalde olması gereken yerden daha aşağıda durmasına denir. Testisler normal olarak kas ve der denilen iki doku tarafından oluşan bir yapı olup,  kendini besleyen damarlar aracılığı ile de bedene tutunan bir organdır. Bulunduğu ortamın yapısına ve durumuna göre testisler ya kendini aşağı bırakır yada yukarı doğru çeker. Bu iki hareketi de içerisinde bulunan cremaster kası sayesinde gerçekleştirir. 

  Testis torbası sarkması neden olur;

  Öncelikli olarak bu sarkma normal yaşlarda belirli bir oranda iken spermleri korumak için gerçekleşir. Bunun nedeni de spermler normal vücut ısı içerisinde yaşayamamasındandır. O nedenle de spermler vücuttan ayrı bir şekilde durur. Hastalık olmayan durumlarda da testislerde sarkmalar oluşur. Bununda en birincil nedeni testislerin içerisinde spermleri koruması gerektiğindendir. 

  Testis torbası sarkmasına neden olan hastalıklar vardır. Bu hastalıkların başında da cremater kasının işlevini yerine getiremeyecek kadar zayıf hale gelmesi sebep olmaktadır. Bu durumda cremaster kası fonksiyonlarını yitirmesinden ötürü testis torbası sarkması meydana gelir. Testis torbalarının ilerleyen yaşlılık dönemlerinde aşırı derecede sarkması kişilere çok büyük rahatsızlıklar yaratmaktadır. Yalnız burada bilinmesi gereken bu bir hastalık değildir. Fakat ne kadarda olsa hem estetik olarak hemde bulunduğu yer itibarıyla kişilerde fiziksel ve ruhsal olumsuzluklara neden olabilmektedir. Özellikle aşırı sarkma vakıalarında kişide mantar, deri hastalığı, sürekli pişik durumları, aşırı terleme ile oluşan kötü kokular meydana getirmesi, kişilerin bu durumdan kurtulmak istemesine neden olmaktadır. Testis torbası sarkmaları estetik ve plastik cerrahlar tarafından muayene edilen ve cerrahi işlemi gerçekleştirilen bir sorundur. 

  Testis torbası sarkması tedavisi;

  Testis torbası sarkması durumlarında bir diğer önemli sıkı]]> Sağ Testis Ağrısı https://www.testis.gen.tr/sag-testis-agrisi.html Thu, 22 Nov 2018 08:20:29 +0000 Sağ Testis Ağrısı, Ara sıra beliren sağ testis ağrısı, testislerin birinde yada her ikisinde meydana gelen bir rahatsızlık belirtisidir. Oluşan ağrı kimi zaman karnın altına kadar yayılma eğilimindedir. Bilindiği üzere Sağ Testis Ağrısı, Ara sıra beliren sağ testis ağrısı, testislerin birinde yada her ikisinde meydana gelen bir rahatsızlık belirtisidir. Oluşan ağrı kimi zaman karnın altına kadar yayılma eğilimindedir. Bilindiği üzere testisler skrotum yani testis torbası içerisinde yer almaktadır. Skrotum içerisinde ki testislerden bir tanesi aşağı ve diğeri yukarı konumlu olup, ortalama olarak her biri aynı boyda ve 20 gram civarında olmaktadır. Testisler dış etkilere karşı çok duyarlıdır. Hatta küçük bir yaralanma sonucunda testislerin için ağrı veya rahatsızlıklara yol açabilir. Ani ve şiddetli sağ testis ağrısı acil tıbbi bakım gerektirir.

  Genç bir erkekte karın ağrısı oluşuyorsa eğer uzman bir doktora görünmek gerekir. Bu oluşumda skrotum her zaman dikkatle ele alınması gerekir. Karın ağrısı oluşumunu sağ testis ağrısı öncesinde ortaya çıkabilir. Testis torsiyonu gibi kimi durumlarda doğrudan testislerde ağrıya neden olmayarak karında ağrı meydana getirir. Testis torsiyonu, testislerde oluşan ağrı ve kan akımını kesebilen bir bükülme sonucunda ortaya çıkar ve ilgili olan dokunun ölmesine yol açan kritik bir durum söz konusudur. Testis torsiyonu derhal müdahale edilmesi gerekir, acil tedavi gerektiren bir durumdur. Testis ağrısına bir testis torsiyonun sebep olup olmadığı öncelikle bir uzman bir doktor tarafından belirlenmelidir. Bu, tıbbi müdahale gerektiren bir cerrahi durum olmaktadır.

  Sağ Testis Ağrısı Belirtileri:
  • Testis torsiyonun da ağrı genellikle aniden gelir.
  • Epididimitte ise ağrı genellikle yavaş yavaş başlar. Başlangıç olarak epididimit olan ağrılar sürekli epididim bölgesinde lokalize olmaktadır. Bu oluşumlar her hangi bir kaynaktan oluşan testiküler ağrılarla meydana gelir ve bu ağrılardan etkilenen birey aşağıdaki belirtilerden biriyle karşılaşabilir:
  • Sağ testis ağrısı yanı sıra testiste şişlik, testiste hassasiyet yada testis ve skrotum da kızarıklık meydana gelebilir.
  • Bulantı ve kusma oluşumu gerçekleşebilir.
  • Yüksek ateş oluşumu belirti gösterebilir.
  • Ağrılı olarak idrara çıkma yada penil akıntı oluşabilir.
  • Cinsel ilişkiyle ağrı belirtileri meydana gelebilir.
  • Boşalmayla birlikte ağrı oluşabilir.
  • Meni yada idrarda kan belirtisi olabilir.
  Sağ Testis Ağrısı

  Sağ Testis Ağrısı Nasıl Önlenir

  Sağ testis ağrısı birçok nedeni olduğundan tamamen önlenebilir olamaz, fakat bazı tedbirler alınarak riski azaltmak mümkün olabilir. Bu tedbirler ise;

  • Sportif faaliyetlerde testiküler travmayı önlemek için uygun koruyucu ekipman giysiler giyilebilir.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıkların yol açtığı epididimit durumu gibi belirtilerin önlenmesinde prezervatif kullanarak güvenli cinsel davranışta bulunmak büyük ölçüde cinsel yolla buluşacak olan hastalıklara yakalanma riskini azaltacaktır.
  • Kaba kulak aşısı viral orşit süresini azaltır. Buna bağlı olarak sağ testis ağrısına neden olan bir faktör daha ortadan kaldırılmış olur.
  • Testislerde meydana gelen tümörler de erken muayene sonrasında erken tanı konularak, uygun tedavi kontrolünde sağ testis ağrısı duraklatılır.

  Sağ Testis Ağrısı ve Evde Bakım

  Genel olarak testis ağrınız olduğunda derhal tıbbi yardımı doktorunuzdan almanız gereklidir. Çünkü sağ testis ağrısı bir tek nedene bağlı olarak gerçekleşmez. Öncelikle nedenin belirlenmesi gerekli olmaktadır. Tedavi bu süreç dikkate alınarak uygulanır. Testis ağrılarını dindirmede geçici olarak Ibuprofen ve asetaminofen benzeri ağrı kesici ilaçların kullanılması uygun görülmektedir.

  ]]>
  Testiste Sivilce https://www.testis.gen.tr/testiste-sivilce.html Fri, 23 Nov 2018 04:15:24 +0000 Testiste sivilce, genellikle ergenlik döneminde çoğunlukla çıkan sivilce bazı durumlar da çeşitli nedenlere bağlı olarak da görülebilir. Sivilce testiste, yüzde veya vücudun her yerinde görülebilir. Özellikle testis de g Testiste sivilce, genellikle ergenlik döneminde çoğunlukla çıkan sivilce bazı durumlar da çeşitli nedenlere bağlı olarak da görülebilir. Sivilce testiste, yüzde veya vücudun her yerinde görülebilir. Özellikle testis de görülmesinin altın da yatan her hangi bir hastalık olmayabilir. Ancak bunu anlamak için bir uzman doktora görülmek daha faydalı olacaktır. Bilhassa testis de görülen sivilce eğer ele gelecek bir beze şeklinde veya sert bir yapıda ise altında yatan bir hastalığın habercisi olabilir. Testis de görülen sivilceler normal sivilcelere göre biraz daha ağrılı ve el ile dokunulduğu zaman kişiye rahatsızlık verecek şekilde olabilir. Bu da tamamen bölgenin hassasiyetinden kaynaklanan bir durumdur. Sivilceler de kendi gruplarına göre farklı başlıklar altında incelenmektedir. Testis de görülen sivilceler tıp içerisinde klor aknesi olarak bilir.

  Klor Aknesi

  Testisler de görülen sivilceler klor aknesi olarak bilinmektedir. Bu sivilceler vücudun boyun, testis, baş, koltuk altı ve kulak arkası kısmında meydana gelir. Eve kullanılan böcek ilaçları veya mantar problemi var ise klor aknesinin oluşmasına neden olabilir. Genellikle testisler de görülen klor aknesi iyileşme sonrasında vücutta iz bırakır. Testisler de görülen bu sivilcenin etrafı kırmızı, uç kısmı beyaz ve sert olur. Kişiye ağrı hissi verir ve rahatsız edici yanı vardır. Sivilcenin geçmesi için mutlaka doktordan ilaç veya bölgeye sürülmesi için krem alınabilir. 

  Testiste Sivilce

  Testiste Sivilce Neden Olur

  • Aşırı stres ve sinirlilik halinde testisler de sivilce meydana gelebilir.
  • Sağlıksız diyet yapmak veya aşırı yağlı besinler tüketmek.
  • Hormon değişiklikleri özellikle testisler de iltihaplı sivilce çıkmasına neden olabilir.
  • Kullanılan deterjan, sabun veya vücut için kullanılan kremler testis sivilcesine yol açabilir.
  • Ergenlik döneminde vücudun diğer yerlerinde sivilce çıktığı gibi testiste de meydana gelebilir.
  • Olası bir kıl dönmesi sorunu varsa sivilceye neden olabilir.
  • Tuvalet ihtiyacı sonrası bölgenin temizliği yapılmıyor ise bakteri sorununa ve bu da sivilceye neden olabilir.

  ]]>
  Testis Patlaması https://www.testis.gen.tr/testis-patlamasi.html Fri, 23 Nov 2018 10:57:39 +0000 Testis patlaması, akut(acil) skrotum: Testisin (erbezi) kızarık, şiş ve ağrılı halleri acil bir durum meydana geldiğini belirti eder ve akut skrotum şeklinde tanımlanır. Bu belirtilerden bir tanesi ya da birkaçı gör

  Testis patlaması, akut(acil) skrotum: Testisin (erbezi) kızarık, şiş ve ağrılı halleri acil bir durum meydana geldiğini belirti eder ve akut skrotum şeklinde tanımlanır. Bu belirtilerden bir tanesi ya da birkaçı görüldüğünde önemsenmeli ve tersi kanıtlanana kadar acil ameliyat gerektiren bir patoloji model onaylama edilmelidir. En kısa sürede(saatler hatta dakikalar içerisinde ) hekime başvurulması gereken olup, teşhis ve rehabilitasyonu acele ile yapılmalıdır. 

  a. Testis (erbezi) Dönmesi(Testis (erbezi) torsiyonu):Testisin damar, hudut ve sperm yolundan ibaret meydana gelen uzantılarının etrafında dönmesi(360-720 derece ya da daha çok miktarda burulması) sonucu meydana gelir. Karındaki alt kısımlarında ve kasığa yayılan ağrı, bulantı ve öğürme da tabloya eşlik edebilir. Bir çok fazla hastada bu durumun bir darbe(travma) öyküsüne sahip olduğu unutulmaması gerekir. Testisin torbada bulunmadığı durumlarda da beraber karındaki alt bölgesinde ya da kasıkta ağrı inmemiş testiste bir acil hale belirti edebilir. 

  b. Testis (erbezi) ve Torbalarla İlgili Öbür Acil Durumlar: Bu belirtiler bununla beraber testisin (erbezi) aşağıda belirtilen çok fazla diğer hastalığında da görülebilmektedir. Konunun aydınlatılması amaçlı bir uzmanın takviyesi gereklidir . 

  • Testisin (erbezi) ve/veya üstünde yer alan sperm keseciklerinin(epididim) iltihaplanması,  
  • Testis (erbezi) üstünde yer alan ve apendiks testis (erbezi) denilen minik uzantıların torsiyonu
  • Torbada sonradan meydana gelen su birikmeleri(akut hidrosel),  
  • Sebebi bilinmeyen fakat allerji olduğu düşünülen torba şişmeleri(idiopatik skrotal ödem),  
  • Bir darbe sonrası gelişebilecek kanamalar(travmatik hematom),  
  • Testis (erbezi) urları(tümör),  
  • Diğer birtakım sağlık sorunlarının testis (erbezi) ve torbalara yansıyan belirtileri, benzer tarafta fıtığı meydana gelen hastada patlamış(perfore) apandisit ve torbada apse. 

  Tanıda doppler ultrasonografi şayet acilen yapılabiliyorsa çok fazla yardımcıdır. Bilhassa profesyonel ellerde testisteki kan akımı değerlendirilerek torsiyon-enfeksiyon ayırımı yapılabilir. Acil testis (erbezi) sintigrafisi teşhis amaçlı kullanışlı . 

  Testis Patlaması

  Testis Torsiyonunda Tedavi: İlk 6-8 saatte ameliyat kocaman oranda(% 85-97) testisi kurtarabilmektedir. Tabiki süre ile beraber torsiyonun derecesi de hasarlanmada belirleyici etkendir. 24 saatten uzunca öyküsü olanlarda testis (erbezi) canlılığı % 10'un altındadır. Torsiyon düzeltilir, kanlanma şuanki ise testis (erbezi) uyumlu konumda torbaya saptama edilerek (sabitlenerek) bırakılır. Kuşku varsa biopsi(parça) alınabilir, fakat açıkça doku ölümü varsa testis (erbezi) ve uzantıları çıkarılır. Benzer anatomik özellik sebebiyle torsiyon riski taşıdığı amaçlı karşın tarafa da, benzer seansta yumurta sabitleme işlemi ( saptama ) uygulanmalıdır. Testis ve ona bitişik bir organ olan epididm dokunma, çarpma ve basınca çok hassas organlarıdırlar. Herhangi bir kemik yada kıkırdak oluşum tarafından korunmazlar, etraflarında bulunan az miktarda mayi, hareketlilikleri ve konumları ile korunurlar. Bu sebeple, testislere dokunulduğunda yada en ufak bir basınçta acı duyulması normal bir durumdur ki hastalık belirtisi değildir. Ayrı olarak testis kanseri de genellikle ağrısız olup testisin büyümesi ve şeklinin bozulması ile kendisini gösterir.  

  ]]> Testis İltihabı https://www.testis.gen.tr/testis-iltihabi.html Fri, 23 Nov 2018 17:17:31 +0000 Testis İltihabı, Diğer adı ile orşit tek ya da çift yumurta iltihabıdır. Genellikle ergenlik sonrası 19-35 yaş arası erkeklerde görülür. Testis iltihabı kabakulak, verem veya sifilis gibi hastalıklar sonuçu ortaya çıkar. Bu Testis İltihabı, Diğer adı ile orşit tek ya da çift yumurta iltihabıdır. Genellikle ergenlik sonrası 19-35 yaş arası erkeklerde görülür. Testis iltihabı kabakulak, verem veya sifilis gibi hastalıklar sonuçu ortaya çıkar. Bu iltihap da ön plana çıkan en yaygın virüs kabakulak virüsüdür. Testis iltihabı genellikle cinsel yol ile bulaşır bu nedenle güvenli cinsellik bu hastalığın riskini azaltmaktadır. Testis iltihabının ilk nedeni bakteri ve virüslerdir. Cinsel yol ile bulaşan frengi gibi hastalıklar testis iltihabına neden olmaktadır. Mesanede idrar kalması ve diğer idrar yolu hastalıkları testis iltihaplanmasına neden olmaktadır. Testise darbe alnma ve testislerde meydana gelen kızarıklık testis iltihabı nedenleri arasındadır. Ayrıca idrarı uzun süre tutma ve testis yollarında meydana gelen damar tıkanıklıkları da testis iltihabına neden olmaktadır. Zamanında teşhis ve tedavi edilmeyen orşit hastalığı kısırlığa neden olabilir. Bu nedenle özellikle kabakulak aşısı olunmalı ve cinse ilişki sırasında gerekli önemler alınmlıdır.

  Testis İltihabı
  Testis İltihabı Belirtileri;
  • Kasıklarda ağrı
  • Cinsel ilişki sırasında meniden kan gelmesi
  • Penisten akıntı gelmesi
  • Yüksek ateş
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • İdrarda yanma ve ağrı
  • Testislerde şişinlik ve ağrı
  • Sık sık idrara çıkma
  • İdrar yaparken zorlanma
  Testis İltihabında Risk Altında Olan Kişiler;
  • Kabakulak aşısı olmamış kişiler
  • Birden fazla eşlilik veya birden fazla kadınla cinsel ilişkide bulunmak
  • Kırk beş yaş ve üzeri olmak
  • İdrar yoluyla ilgili cerrahi operasyon geçirmek
  • İdrar yolunda daha önce iltihaplanma yaşayanlar
  Testis iltihabında ilk teşhiste genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Tıbbi bakım ve yatak istirahati testis iltihaplanmasında oldukça önemlidir. Kasıklarda meydana gelen ağrılar nedeniyle ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Tedavi süresince cinsel ilişki kesinlikle yasaktır.
  ]]>
  Retraktil Testis https://www.testis.gen.tr/retraktil-testis.html Sat, 24 Nov 2018 08:50:23 +0000 Retraktil Testis, En iyi bilinen adıyla inip çıkabilen testislerdir. Genellikle utangaç veye kaçan testis olarak da adlandırılır. İnmemiş testisten oldukça farklıdır ve cerrahi müdahale gerektirmez. Retraktil testis bir hastalık Retraktil Testis, En iyi bilinen adıyla inip çıkabilen testislerdir. Genellikle utangaç veye kaçan testis olarak da adlandırılır. İnmemiş testisten oldukça farklıdır ve cerrahi müdahale gerektirmez. Retraktil testis bir hastalık değildir. Utangaç testislerin normal yapıya sahip testislerden farkı yoktur bu nedenle kısırlığa neden olması söz konusu değildir. Testis torbası yani skrotum ile kasık arasında bir yerde kalan veya iki yer arasında hareket ederek inip çıkabilen testislerdir. El ile muayene ile kolaylıkla anlaşılır. İnmemiş testisten farklı olarak el ile kolalıkla ağrısız bir şekilde yerine indirilebilir. Birçok erkekte görülür ancak ergenlikle birlikte düzelme olabilir.

  Testisler anne karnındaki gelişim sırasında oluşmaya başlar ve oluşumun son evrelerinde testisler testis torbası içine inerler. Retraktil testis oluşmasının nedeni anne karnındaki oluşumda testislerin tam olarak yerini almaması veya testis torbasına indikten sonra tekrar yukarıya çıkmasıdır.
  Testislerin yukarıya inmesi veya aşağıya inmesi sırasında herhangi bir ağrı ortaya çıkmaz ve iniş çıkışlar kendiliğinden gerçekleşir. Testislerin konumu birbirinden bağımsızdır yani testislerden biri retraktil testis iken diğeri testis torbası içinde sabit olabilir ya da her ikiside retraktil olabilir.
  Retraktil Testis
  Temel amacı testislerin ısısını kontrol altında tutmak olan kremaster adlı kasın aşırı hareketli olması veya çok kasılması sırasında testisler dönerem yukarıya çıkar. Testisler normal vücut ısısından iki derece daha düşük bir ısıda yaşarlar. Kremaster kası aktif olduğu sırada sıcak ortamlarda gevşer ve soğuk ortamlarda kasılır bu durumda mevcut ısısını kaybeden testisler ısınmak için yukarıya çekilir. Ergenlik döneminde kendiliğinden geçebilen bir durum olan retraktil testis için ameliyat gerekmez. Ciddi bir risk oluşturmaz.

  Retraktil Testis Belirtileri;
  • Testis torbasından yukarıya çıkmış olan testisler el ile yerine indirilebilir ancak hemen geriye çekilmez.
  • Bir süre testis torbası içinde duran testisler bir zaman sonra yukarıya çekilebilir.
  ]]>
  Testis Boyutu https://www.testis.gen.tr/testis-boyutu.html Sat, 24 Nov 2018 23:47:04 +0000 Testis boyutu, çocuk ya da yetişkin bireylerde farklılık göstermekte ve kişiye göre değişiklikler gözlenebilmektedir. Ancak genel anlamda bakıldığında yetişkin bireylerde testis boyutunun 3,5 cm uzunlukta ve 2 cm gen Testis boyutu, çocuk ya da yetişkin bireylerde farklılık göstermekte ve kişiye göre değişiklikler gözlenebilmektedir. Ancak genel anlamda bakıldığında yetişkin bireylerde testis boyutunun 3,5 cm uzunlukta ve 2 cm genişlikte olması beklenmektedir. Bu boyutun farklı ürolojik hastalıklar ya da genetik faktörler nedeniyle farklı değerlere ulaştığı vakalarla seyrek aralıklarla karşılaşılmaktadır. 

  İnmemiş testis diye tabir edilen ve genellikle çocuklarda görülen ürolojik rahatsızlık bu nedenlerden bir tanesidir. Bu vakalarda atrofik, misket benzeri testis, yukarıda kalarak gelişmez ve küçük boyutta kalır. Vücut içindeki bu aksama durumunun süresi kişiden kişiye değişir. Bazı hastalarda boşaltım sisteminde oluşan aksaklıklar nedeniyle doktora başvurulup erken bir teşhis yapılabilirken, bazılarında sinsi bir şekilde süregelir ve teşhis geç olur. 

  Testis boyutunun standart değerlerin oldukça üzerine çıkmasına neden olan bir durum ise geçirilen enfeksiyonlar sonucunda testis etrafında meydana gelen aşırı su tutulumu durumudur.  Hidrosel denilen bu olay, testis zarında meydana gelir ve testis içinde aşırı su tutulumu sonucunda testisin normal hacim değeri olan 18 cc değerinden çok daha yüksek seviyelere çıkmasına neden olur. Bu vakalarda 60 - 70 cc ye kadar ulaşan testis boyutları görülmüştür. Hidrosel vakalarında genellikle testis boyutu oldukça belirgin bir değişiklik gösterir. Bu da boyuttaki anormalliğin, kişinin kendisi tarafından fark edilmesini sağlar. Bu anormallik tespit edildiği zaman uzman bir üroloji doktoruna başvurulduğu takdirde uygun tedavi yöntemi ile testisin eski boyuta dönmesi sağlanır.

  Testis Boyutu
  Yumurta damarlarının genişlemesi (varikosel) durumu da testisin atrofi olmasına yani çürümesine neden olabilir. Bu çürüme, testis boyutunuın normal değerlerinden  giderek alçalmaya başlamasına neden olur. Testis çürümesine neden olan birçok testis rahatsızlığı vardır. Ancak en sık görüleni yumurta damarlarının genişlemesidir. Bir uzman hekime başvurulup tedavi hizmeti alınmadığı sürece geçmesi ise pek mümkün değildir.

  Testis boyutu anormalliği görülen hastalarda genellikle doktora gitmekten çekinme, ya da kendiliğinden iyileşir düşüncesi olduğu görülmektedir. Ancak bu yanlış düşünceler, boşaltım sisteminde meydana gelen çok sayıda rahatsızlığın ilk göstergesi olan testis boyutu değişikliklerinin, en kısa zamanda incelenmesini ve hastalıkların teşhis edilmesini geciktirdiği için çok büyük hasarlara yol açabilmektedir. 
  ]]> Atrofik Testis https://www.testis.gen.tr/atrofik-testis.html Sun, 25 Nov 2018 06:56:25 +0000 Atrofik testis, erkeklerde üreme hücrelerinin oluşturulduğu testis, doğum hemen birtakım bebeklerde oluşmamış olabiliyor. Profesyoneller boş testis veya öbür adıyla inmemiş testis sağlık sorunu ile ilintili bilgiler ve

  Atrofik testis, erkeklerde üreme hücrelerinin oluşturulduğu testis, doğum hemen birtakım bebeklerde oluşmamış olabiliyor. Profesyoneller boş testis veya öbür adıyla inmemiş testis sağlık sorunu ile ilintili bilgiler verdi.   

  Erkeklik hormonu ve meni üretiminden sorumlulukları olan uzuv olan testis, bebeklerin ortalama % 4,3'ünde doğumda yerinde bulunmaz. Bu hasta olanların ¾'ünde 3 ay dolmadan testis mahalline iner. Bebekler bir yaşına girdiklerinde ise sadece % 0.96 sı inmemiştir. Muayenede testisin yerinde olmaması boş torba model tanımlanmaktadır ve bu durumda şu olasılıklar söz konusudur:  

  Testisin yokluğu: Testis anne karnında bulunan dönemde hiç oluşmamış ya da oluştuktan ardından olan damarsal tıkanıklıklar nedeniyle testis kaybolması söz konusu olmaktadır. Tek taraflı veya çift taraflı olabilmektedir. Tek taraflı olanlar çoğunlukla benzer taraf böbrek yokluğu ile birliktedir.  

  Testis erimesi(Atrofi): Testis eskiden şu anki olduğu halde daha ardından meydana çıkan etkiler(damarlarda tıkanma, burulma ya da zedelenme-travma) sonucu testis erimesi meydana gelmiştir. Yapılmış olan operasyonda bu hasta kişilerde meni kanalının torba içerisinde ya da kasık kanalın bir noktasında nihai bulduğu görülür. Bu durumda da geriye kalan yapıların çıkarılması önerilir.  

  Atrofik Testis

  Karındaki içerisinde yer alan inmemiş testis:Yine muayenede bulunamayan testis söz konusudur. Testis ne torbada ne de kasık kanalı içerisinde kontrol ile bulunamaz. Bütün inmemiş testisli bebeklerin % 5-10'unda söz konusudur.  

  Kanal içerisinde yer alan inmemiş testis : İnmemiş testis denilince çoğunlukla akla gelen ve en sık sık karşılaşılan tiptir. Kasık kanalı içerisinde rastgele bir noktada testis ele gelir  

  Geriye çekilen(Retraktil) testis: Testisin asıcı özelliği olan kaslarının kasılması sonrası geçici olan bir durum, testisin torba dışına(kasığa doğruca) çekilmesi alışılagelen bir reflekstir. Bu refleks testisin ısı farklılıklarına ve travmaya karşın savunmasını sağlar. Retraktil testis iyileştirme gerekli olan bir vaziyet meydana gelmediği kabul edilir. Retraktil-inmemiş testis ayırımının bir uzman aracılığıyla inşa edilmesi gereklidir .  

  Ektopik testis: Testis alışılagelen iniş yolları üstünde bir noktada bulunmayıp, çeşitli bir yerleşim gösterir. Anüsün ön kısmı, kasık sık, erkeklik organı kökü ya da karşın torba yerleşimleri bildirilmiştir.  

  Tanı: Yumurtanın yokluğu ya bebeğin ailesi ya da doktoru aracılığıyla değişiklik edilir. Yeni doğan bebeğin sıradan muayenesinde mutlaka inşa edilmesi gerekli olan bir kontrol olup, ailenin yönlendirilmesi gereklidir. Muayenede bulunamayan testis mevzu bahis olduğunda mutlaka konu ile ilgili uzmana müracaat edilmelidir. Vakit vakit her şey alışılagelen olduğu halde testis değişiklik edilemeyebilir. Konu ile ilgili uzman aracılığıyla da muayenede bulunamaması şeklinde, destekçi görüntüleme araçlarından yararlanılmalıdır:  

  Araştırma operasyonu: Bulunamayan testis olgularında hem bir tetkik hem bir de iyileştirme için model uygulanmaktadır.  

  Birlikte fıtık sıktır. Belirtili model bulunmasa da birçok hastada operasyonda karşılaşılmaktadır.  

  Tedavi: Erkeklerde torbalardaki ısı beden ısısından 2-4 aşama daha düşüktür. Bu hararet testis ile ilgili yapıların gelişmesi ve alışılagelen işlev görmeleri için zaruridir. Beden içerisinde yer alan testiste yüksek ısı sebebiyle negatif değişiklikler ortaya çıkar. Bu değişiklikler 6. ayda başlamaktadır. Giderek fazlalaşan yapısal bozukluklar uzunca sürdüğünde çocuk sahibi olma yeteneğinin kaybına denli varan sonuçlara sebep olabilir. Ameliyatla mahalline indirilen testisler alışılagelen gelişimine kaldığı yerden devam ederler.  

  ]]>
  Sol Testis Şişmesi https://www.testis.gen.tr/sol-testis-sismesi.html Sun, 25 Nov 2018 18:11:21 +0000 Sol testis şişmesi genellikle testislerin etrafını kaplayan zarlar arasındaki sıvı miktarının artmasından dolayı meydana gelmektedir. Genel nedeni bu olan şişmeler tıbbi olarak aslında bir hastalık niteliği taşımaktadı Sol testis şişmesi genellikle testislerin etrafını kaplayan zarlar arasındaki sıvı miktarının artmasından dolayı meydana gelmektedir. Genel nedeni bu olan şişmeler tıbbi olarak aslında bir hastalık niteliği taşımaktadır. Genellikle sol olmak üzere testislerde görülen bu tür şişmelerin tıbbi ismi "hidrosel" olarak bilinmektedir. Aslında bu tür sorunların çözümü bu durumdan daha farklı bir şekilde yapılmaktadır. Tedavisi estetik olarak yapılan bu sorun en çok kişinin otururken bacak üst üste atması durumunda birçok problem haline gelmektedir. Birçok kişide görülen sol testis şişmesi genellikle doğuştan meydana gelmektedir. Fakat bu sorun birçok zaman bebeğin gelişimi sürecinde kendiliğinden iyileşme göstererek ortadan kalkmaktadır. Sol testis şişmesinde birçok insan bu sorunu ilk zamanlar çok önemsemez. Fakat şişme eğer fazla ise bu durumda kişi çekinerek doktora gitmek durumunda kalır. Bu hastalıkta kişide herhangi bir ağrı ya da sancı gibi durumlar gözlemlenmez. Bu nedenle birçok insan hastalığın varlığını oldukça geç anlar. Bu durumda yapılması gereken en doğru şey hiç zaman kaybetmeden bir üroloji uzmanına görünmektir. Çok basit görülen bir sorun bile çok kısa sürelerde çok büyük problemlere yol açacaktır. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhir son derece önemlidir. 

  Sol testis şişmesi genel olarak şekil bozukluğu ile kişinin bu durumu fark edip rahatsızlık duyması ile ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında en büyük diğer bir belirti aşırı şişlik durumudur. Bu durum doktora gitmeniz için yeterli bir neden olacaktır. Sol testis şişmesinin bir nedeni tabi ki testislerde görülen tümörler olarak bilinmektedir. Testis tümörü, bu tür testislerde şişliklere neden olarak kişilerde birçok probleme neden olmaktadır.  Bu durumda da yine hastalarda herhangi bir belirti görülmemektedir. Tabi ki bazı küçük belirtiler olsa da bu belirtiler kişilerde çok büyük problemlere neden olmadığı için kişiler bu durumlara pek kulak asmazlar. Genellikle testislerde doluluk hissine neden olarak kişilerde az da olsa belirtiye neden olan bu durumlar tabi ki testislerde şişlik durumuna neden olan şeylerdir.  Bunun yanında bir diğer sol testis şişmesi sorunun nedeni ise testis üzerinde görülen iltihaplanma durumudur. Bu durumda testiste ele gelebilen bir iltihaplanma sorunu ortaya çıkmaktadır. Testislerde meydana gelen bu iltihaplanmalar direk olarak testislerde şişme sorunlarına neden olarak kendisini belli etmektedir. Bu durumda  hasta tekrar bu sorundan rahatsızlık duyacaktır. 

  Sol Testis Şişmesi
  Yani bu konu hakkında genellikle meydana gelen şişliklerin nedeni tabi ki testislerde toplanan su sorununun yani hidrosel probleminin kişilerde meydana gelmesidir. Her şişlik şikayeti ile doktora giden hastanın 10/7'sinde hidrosel sorunu meydana gelebilmektedir. Bu durumda sol testis şişmesi en çok görülen şikayetlerden biridir. Testislerde görülen bu tür hastalıklardan bir çoğu sol testis üzerinde meydana gelerek problemlere neden olmaktadır.  Bu tür sorunların çözümü sonrasında da kişinin sık sık doktor muayenesine ihtiyacı vardır. Daha farklı problemlerin meydana gelmemesi için gerekli önlemleri kişi bu şekilde alabilecektir.
  ]]>
  İnmemiş Testis Ameliyatı https://www.testis.gen.tr/inmemis-testis-ameliyati.html Mon, 26 Nov 2018 08:24:29 +0000 İnmemiş testis ameliyatı, hakkında bilgi vermeden önce bu sorunun kısaca tanımlaması gerekmektedir. Erkek bebekler doğmadan öncesinde her iki testis bebeğin karındaki boşluğundadır. Bebek anne karnında gelişimine devam ed İnmemiş testis ameliyatı, hakkında bilgi vermeden önce bu sorunun kısaca tanımlaması gerekmektedir. Erkek bebekler doğmadan öncesinde her iki testis bebeğin karındaki boşluğundadır. Bebek anne karnında gelişimine devam ederken testisler de torbaya inmeye başlarlar. Karındaki içi boşluğundan sonra kasık bölgesini geçerek doğuma uzak olmayan torbaya yerleşirler. Seyrek bu torbaya iniş doğumdan sonraki ilk 1 yıl içerisinde de sürdürür. Yepyeni doğan bir adam çocuk doğduğunda testisler eğer torbada değilse, bu hale hakikat inmemiş testis ismi verilir. Birçok vakit tek tarafta, ara sıra de çift tarafta birden olabilir. Hakikat inmemiş testiste mühim nitelik, bir ya da iki testisin hiçbir vakit torbada olmamasıdır.  
   
  Gerçek inmemiş testis spontane düzelir mi 
   
  İstatistiklere göre inmemiş testis erken doğan bebeklerde normal vaktiyle görülen bebeklere nispeten 3 kat daha sık sık görülür. 1 yıl sonuna denli inmemiş testislerin bir bölümü daha iner. Fakat bundan sonra çoğalış inmez. Çocukların cinsel organlarına ait en sık sık rastlanan anormalliktir. Her 100 sağlıklı erkek bebekten birisinde kalıcı bir sağlık sorunu bulunur. İlk 1 yıl geçtikten sonra kesinlikle bir an öncesinde iyileştirme edilmelidir. Testis, anne karnındaki seyahat hattı süresince rastgele bir yerde takılabilir ve inmez.  
   
  İnmemiş testis neden iyileştirme edilmelidir 
   
  İleride çocuk sahibi olmayı önler: Çok fazla malum bir kısırlık sebebidir. Testisler ne denli erken torbaya indirilirse bu riziko o denli azalır. Kanser gelişebilir: İnmemiş testisli hasta olanların testislerinde ileride kanser gelişme riski normal erkeklere nispeten 15 kat denli daha fazladır. Beraberinde kasık fıtığı da olabilir: Her vakit emare vermese de inmemiş testisli hasta olanların % 65 kadarında operasyonda fıtık da saptama edilir ve cerrahi rehabilitasyonu yapılır. Psikolojik ve estetik sorun oluşturur. Mahaline inişini tamamlamamış testis dışardan iştirak eden travmalara daha açıktır. 
   İnmemiş Testis Ameliyatı
  Tedavi yaşı 
   
  En ideali çocuk bir yaşını doldurduktan sonradır.  Fakat en geç 2 yaş bitimine denli iyileştirme tamamlanmalıdır. Hangi sebeple olursa olsun inmemiş testis rehabilitasyonu 2 yaşın sonrasına bırakılmamalıdır. Eğer bilmeden 2 yaşın ötesine sarktıysa bir an öncesinde iyileştirme yapılmalıdır. İnmemiş testisin olduğu tarafta fıtık da varsa o vakit hiç beklenmeden gerekirse 1 aylık bebekte de cerrahi iyileştirme uygulanmalıdır. Detaylı bilgi amaçlı doktorunuza başvurunuz. 
   
  Hastanede yatılır mı Ameliyat sonrası kolay değil midir 
   
  İnmemiş testis operasyonu meydana gelen çocuklar hastanede tutulmaz aynı günde hastaneden taburcu edilir ve ameliyat sonrası ilk bir kaç saatten sonrasını evde geçirirler. Böylesi hem bir tıbbi açıdan hem bir de psikolojik açıdan çocuk ve ailesi amaçlı çok fazla daha avantajlıdır. Ağrı kesici-ateş düşürücü özelliği meydana gelen ilaçlarla ameliyat sonrası rahatsızlıklar rahatça muayene altına alınır. Çocuklar ne denli küçükse ameliyat sonrası dönemleri o denli rahat geçer. Daha minik çocuklar daima daha hızlı iyileşirler.  İki gün içerisinde bütün çocuklar ayağa kalkar ve oyuna başlarlar. 3-4 gün sonra bir defa pansuman ve yara kontrolü amaçlı ameliyat eden çocuk cerrahisi uzmanına gidilir. Birkaç ay sonra geç muayene yapılır.   
   
  Ameliyattan 4 gün denli sonra banyo yapılabilir. Güreş, futbol, yüzme ve jimnastik benzeri sporlar 20 gün amaçlı yasaklanır. Ameliyat ardından torbada ve kasıkta hafif şişkinlik ve morluklar olabilmektedir. Bunlar birkaç gün ve hafta içerisinde spontane geçer. Ameliyat bölgesinde ekstrem şişkinlik, kızarıklık varsa; yaradan kan ve inflamasyon geliyorsa; ateş, bulantı, öğürme benzeri belirtiler varsa doktorunuza başvurmalısınız
  ]]>
  Testiste Yağ Bezesi https://www.testis.gen.tr/testiste-yag-bezesi.html Mon, 26 Nov 2018 09:41:32 +0000 Testiste yağ bezesi birçok erkekte görülen bir sorundur. Aslında birçok kişide görülen bu yağ bezeleri vücudun herhangi bir yerinde de olabilmektedir. Bu yağ bezeleri kişiden kişiye farklı bölgelerde görülebilmektedir. H Testiste yağ bezesi birçok erkekte görülen bir sorundur. Aslında birçok kişide görülen bu yağ bezeleri vücudun herhangi bir yerinde de olabilmektedir. Bu yağ bezeleri kişiden kişiye farklı bölgelerde görülebilmektedir. Her bölgede görüldüğü gibi testisler üzerinde de görülen yağ bezeleri, boyut olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Bu şekilde farklılıkları olan yağ bezelerinin en çok orta boy olanları kişilerde gözlemlenmektedir. Testiste yağ bezesi kesinlikle kişide herhangi bir ağrıya ya da diğer belirtileri ortaya çıkarmamaktadır. Genellikle tıbbi olarak iyi huylu kist olarak değerlendirilen bu yağ bezeleri son derece zararsızdır. Fakat bu durum tabi ki sadece yağ bezesi için geçerlidir. Bu yağ bezeleri bazen farklılaşarak testiste iltihaplanma sorunları ortaya çıkarmaktadır. Meydana gelen iltihaplanma sorunları ise genellikle kişilerde hafif sancılara neden olmaktadır. Testiste görülen yağ bezesinin boyutları genellikle uzun süreler boyunca değişmeden öylece kalmaktadır. Fakat bazı yağ bezeleri uzun süreler boyunca az da olsa büyüme durumlarını göstermektedir. Bu durumlarda kesinlikle yağ bezesi kontrolünün uzman bir doktor tarafından yapılması şarttır. Aksi durumlarda büyüyen yağ bezeleri daha da büyüyerek testislerde problemlere neden olabilmektedir. Önceden yapılmayan müdahale çok daha büyük sorunları ortaya çıkaracaktır. 

  Testiste yağ bezesi probleminde kişi isterse öncelikle üroloji uzmanına görülerek daha sonra bu uzman tarafından cildiyeye yönlendirecektir. Cildiye uzmanı kişinin testisinde görülen yağ bezesinin iyi huylu mu yoksa diğer sorunlara yol açıp açamayacağının tespitini sağlayacaktır. Testislerde görülen yağ bezeleri eğer boyut olarak küçükse ve kişide herhangi bir soruna neden olmuyor ise kişi bu yağ bezelerini kendisi gözlemleyebilir. Kişinin testisinde herhangi bir renk değişimi ya da yağ bezesinden kaynaklanan herhangi bir ağrı gibi şikayetler kişide meydana gelmiyor ise genellikle bu yağ bezeleri iyi huylu olmaktadır. Fakat bu yağ bezelerinde herhangi bir büyüme durumu gözlemleniyor ise bu durumda kişinin hiç zaman kaybetmeden bir doktor muayenesine ihtiyacı bulunmaktadır. Eğer kişi bu yağ bezelerinin alınmasını ister ise yağ bezesi iyi huylu da  olsa kötü huylu da olsa yapılan ameliyatlar ile bu yağ bezeleri alınabilmektedir. Genellikle bölgesel anestezi yapılarak uygulanan bu ameliyatlar çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşmektedir. Kişinin olacağı yağ bezesi ameliyatının çok fazla riski yoktur. Sadece normal ameliyat riskleri bulunan bu ameliyatı birçok kişi olabilir.

  Testiste Yağ Bezesi
  Testiste yağ bezesi, oluştuğu kişide kişi tarafından da hissedilebilmektedir. Testis üzerindeki yağ bezesine kişi eli ile dokunduğunda yağ bezesini rahat bir şekilde hissedebilmektedir. Yağ bezesi içerisinde boncuk varmış gibi kayabilir. Bu durum yağ bezesinin varlığının kanıtıdır. Fakat belirtmek isterim ki önemli olan yağ bezesinin bu tür belirtileri değildir. Asıl önemsenmesi gereken bu yağ bezesinin herhangi bir iltihaplanma problemine yol açıp açmayacağıdır. Bu durumun olasılığını da doktorunuzun kararı belirleyecektir. Testiste yağ bezesi olan kişilerin en çok düştüğü bir hata vardır ki bu kişiler testis üzerindeki yağ bezesi ile çok fazla oynarlar ya da bu yağ bezelerini sıkarak ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. Bazı insanlar ise bu yağ bezelerini iğne ile delerek yağın dışarıya çıkarılması gibi yanlış bilgiler ile kendi başlarına girişimlerde bulunmaktadır. Yapılan bu yanlışlar uygulamalar testis üzerindeki yağ bezesinin daha da büyük sorunlara neden olmaktadır. 
  ]]>
  Sol Testis Ağrısı https://www.testis.gen.tr/sol-testis-agrisi.html Tue, 27 Nov 2018 04:06:11 +0000 Sol Testis Ağrısı, birçok nedeni olabilmektedir. Özel olarak sol testisin ağrımasına sebep olan bir durum olmamakla birlikte, sağ ya da sol fark etmeksizin ya da her iki birden belli sebeplerden ötürü ağrıyor olabilmektedi Sol Testis Ağrısı, birçok nedeni olabilmektedir. Özel olarak sol testisin ağrımasına sebep olan bir durum olmamakla birlikte, sağ ya da sol fark etmeksizin ya da her iki birden belli sebeplerden ötürü ağrıyor olabilmektedir ve bu durum her erkek için kaygı verici bir durumdur. Testiste ağrıya yol açabilecek faktörleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Kasık Fıtığı: Bu rahatsızlık erkekler için oldukça yaygın olan bir rahatsızlıktır. Ancak, her erkek bu rahatsızlığı anlamayabilmektedir. Ancak bu rahatsızlıkta oluşan testis ağrısı sadece sol testis ağrısına sebep olmamakta ve her iki testiste de ağrı oluşturmaktadır.
 • Testis Kanseri: Testis kanserinin belirtisi olarak çok nadir de olsa testis ağrısı görülebilmektedir.
 • Testis Bükülmesi: Bu duruma sebep olan yaralanmaların, o bölgede kan akışını durduracağı için oluşan ağrı da oldukça şiddetlidir. Bu ciddi bir durumdur ve testis kaybına yol açabilmektedir. Bu sebeple de böyle bir durumla karşılaşan erkeğin acil olarak bir uzman ürologa gitmesi gerekmektedir. Ameliyat ile damar düzeltilebilmekte ve kişi normal hayatına dönebilmektedir.
 • Kan Çıbanı: Testislere gelen şiddetli darbeler testisleri çevreleyen çok katmanlı keselerde kan birikmesine neden olabilmektedir. Bazen dinlenme ile geçebilen bu durum, bazen de küçük bir operasyon gerektirebilmektedir.
 • Sol Testis Ağrısı
 • Epididimit: Testis ağrısına neden olan faktörlerden biri de, bakteriyel enfeksiyonun sebep olduğu epididim iltihabıdır. Bu iltihap, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile bu bölgedeki bakterilerin çoğalması sonucunda oluşmaktadır ve özellikle boşalma ya da idrara çıkma sırasında şiddetli ağrılara sebep olmaktadır. Epididim iltihabında testislerde ağrının yanı sıra, şişme ve kızarıklık da gözlemlenmektedir. Tedavisi antibiyotik ile yapılan bu hastalıkta ayrıca, spermde kan görülmesi de mümkündür.
 • Orşit: Testislerde şiddetli ağrıya neden olan bir diğer hastalık ise, testis iltihaplanmasıdır ve testis iltihaplanması durumunda testislerde ağrının yanı sıra, şişlik de görülmektedir.
 • Böbreklerde Taş Oluşması: Böbrek taşı sebebiyle oluşan ağrılar da testisleri etkileyebilmekte ve ağrı tam olarak testislerde hissedilmese bile hastalar bunu o şekilde algılayabilmektedir.
 • Bunların yanı sıra, varikosel, spermatosel ve testis çatlakları gibi rahatsızlıklar da tek taraf ya da her iki taraf testiste ağrıya sebep olabilecek rahatsızlıklardandır. Yine de tam bir teşhis konulabilmesi için erkeğin testiste ağrı hissetmesi durumunda uzman bir ürologa görünmesinde fayda vardır. 

  ]]>
  Utangaç Testis https://www.testis.gen.tr/utangac-testis.html Tue, 27 Nov 2018 16:41:59 +0000 Utangaç Testis, retraktil adı verilen rahatsızlığın halk arasında bilinen adıdır. Retraktil (utangaç testis), testisin yukarıya çekilip ve  aşağı inmesi durumudur. İnsanlar testisin sabit bir organ olduğunu d Utangaç Testis, retraktil adı verilen rahatsızlığın halk arasında bilinen adıdır. Retraktil (utangaç testis), testisin yukarıya çekilip ve  aşağı inmesi durumudur. İnsanlar testisin sabit bir organ olduğunu düşünebilir ancak testisin yukarı çıkması normal bir durumdur. Erkek testisi hareketli yapıya sahip bir organndır. İndiği en alt nokta yumurtalık olmalıdır ancak bazı durumlarda testis yukarıya doğru çekilebilir. Testisin yukarıya doğru çekilmesi doğal bir korunma mekanizmasıdır ve ergenliğin sonuna  kadar devam eden doğal bir reflekstir. Bazı kişilerde daha çok gelişmiş bir reflekstir ve en küçük uyarılarda bile yukarıya çekilebilir. 

  Utangaç testis(retraktil) çocuklarda korunma amacı ile vardır. Genellikle çocuklarda daha çok aktiflik gösterir çünkü çocuk testisi koruması gerektiğini düşünemeyebilir. Çocuğu soğuk suya tutarsanız, aniden korkutursanız veya aşırı adrenalin salgılanmasına sebep olan bir durumla karşılaştırırsanız testisin yukarıya doğru çıktığını farkedebilirsiniz. 

  Utangaç Testis

  Bazı aileler az da olsa inmemiş testis durumu ile retraktili(utangaç testis)'i birbirine karıştırabilir. Bir çocuğun yumurtası ebeveyni veya doktor tarafından elle tutulup yumurtalığa kadar çekilip geri bırakıldığında yumurtalığa kadar uzuyorsa ve orada yaklaşık 25-30 saniye kadar sabit kalıyorsa bu sonuçta inmemiş testis vakası değildir ve ameliyat edilmesine gerek yoktur.

  ]]>
  Testis Nedir https://www.testis.gen.tr/testis-nedir.html Wed, 28 Nov 2018 01:26:11 +0000 Testis Nedir, Erkek cinsiyet hücrelerinin yapıldığı ve adına spermium denilen, erkeklerde çift olarak bulunan organa testis adı verilmektedir. Skrotum adı verilen ve deri kastan yapılmış torba biçiminde bir yapının içinde Testis Nedir, Erkek cinsiyet hücrelerinin yapıldığı ve adına spermium denilen, erkeklerde çift olarak bulunan organa testis adı verilmektedir. Skrotum adı verilen ve deri kastan yapılmış torba biçiminde bir yapının içinde, gövde dışında bulunan testislerin boyu 4-5 santim, eni 2,5 santim ve kalınlığı ise, 3 santim civarındadır. Yumurta şeklindeki bu testislerin sol tarafta olanı birbirine baskı yapıp ezilmesini önlemesi açısından sağ taraftakine göre biraz daha aşağıda bulunmaktadır. Yaklaşık 200-300 lobinden oluşan bu testisler erkeğin üreme organıdır ve her lobinde 1-3 adet kanalcık bulunmaktadır. Uzunluğu 60-70 santim olan bu kanalcıklara seminifer tüp adı verilmektedir ve erkeğin üreme sisteminin başlangıcını bu tüpler oluşturmaktadır.  

  İki tabakadan oluşan bu seminifer tüplerden bağ dokusu yapısında olan ve dışta bulunan tabakanın ismi bazal membrandır. İçte bulunan diğer tabakanın ismi ise,  germinal epitel tabakasıdır ve bu tabakada genel olarak iki tip hücre mevcuttur. Bu hücreler, destek hücreleri ve spermatojenik hücrelerdir.  

  Sperm hücrelerinin vücudun dış kısmında bulunmasının nedeni, ısı değişikliklerinden negatif olarak etkileniyor olmaları ve işlevlerini en iyi şekilde yerine getirebilmeleri için insan vücut ısısından yaklaşık 2 derece daha düşük ısıya gereksinimlerinin bulunmasıdır. Testis torbasının içinde bulunan ısı kişinin vücut ısısından daha düşük olduğu için, soğuk havalarda bu torba büzüşmekte ve böylece ısı kaybını önlemiş olmaktadır. Sıcak havalarda ise tam tersine, gevşeyerek sperm hücrelerinin aşırı ısınmasını engellemektedir.

  Testis Nedir

  Testis hastalıkları ise,

  Testis Kanseri: Testis kanseri, genel olarak genç erkeklerde görülmektedir ve nadir görülen bir kanser türüdür. Testis kanseri erken teşhis konulması halinde %95 civarında tedavi edilebilmektedir. Bu kanser türünün belirtilerinden ilki testis torbalarında ele gelen şişliktir. Bu sebeple de, kişinin testislerinde ya da herhangi birinde ağrısız ve sert bir şişlik hissetmesi durumunda bir üroloji uzmanına başvurması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda uzman doktor tarafından hastalardan genellikle muayenenin yanı sıra kesin tanı için bir de ultrasonografi istenmektedir. Bunun yanı sıra, tümör hücrelerinin testis kılıflarına ve cilde yayılma olasılığını arttırabileceği için, hastalardan biyopsi istenilmemektedir.

  Tedavi olarak, hastalığın hangi evrede olduğuna ve hücre türüne bakılıp, ona göre dikkatli izleme, radyoterapi ya da kemoterapi seçeneklerinden biri ya da bir kaçı seçilerek tedavi başlanmaktadır. Hastalığın iyileşme sürecinde tedaviye erken evrede başlanması önemlidir. Bu sebeple de, erkeklerin belirli süre aralıklarında doktor kontrolüne gitmelerinde fayda vardır.

  Testis İltihabı (Orşit): Genellikle genç erkekleri etkileyen testis iltihabı, çeşitli enfeksiyonların sperm kanallarına oradan da testise ulaşması sonucunda iltihap oluşması durumudur. Bu durum, testisin şişmesine ve ağrıya sebep olmaktadır. Çocuklarda genellikle idrar yolunda enfeksiyon olması ya da kabakulak hastalığının ardından testis iltihabı görülebilmektedir. Kabakulak sonrası oluşan testis iltihabında sadece ağrı giderilmekte ve bunun dışında bir tedavi uygulanmamaktadır. Ayrıca, tüberküloz hastalığı da testis iltihaplanmasına yol açabilmekte ve kısırlığa sebep olabilmektedir.

  İnmemiş Testis: Erkeklerin bazılarında doğum öncesinde testislerden birinin ya da ikisinin haya keseciğine inmemesi durumudur ve ameliyat ile düzeltilmediği taktirde testis kanseri olma riskini yaklaşık %50'ye varan oranlarda arttırabilmektedir. Bu sebeple de, bu durumun fark edilir edilmez aeliyat yolu ile düzeltilmesi gerekmektedir.

  Testisin Burkulması (Testis Torsiyonu) : Testisin sperm kanalı etrafında dönmesi sonucunda testise kan gidişinin durması ile testis burkulması meydana gelmektedir. Bu durum nadir rastlanılan bir durumdur ve acil]]> Erkek Testisi https://www.testis.gen.tr/erkek-testisi.html Thu, 29 Nov 2018 00:13:32 +0000 Erkek Testisi, Erkek üreme organlarından penisin her iki yanında yer alan yapılardır. Testosteron hormonu salgılanması, spermlerin üremesi ve erkekliğe özgü bazı fiziksel özelliklerin gelişmesi gibi görevleri vardır. Testis in Erkek Testisi, Erkek üreme organlarından penisin her iki yanında yer alan yapılardır. Testosteron hormonu salgılanması, spermlerin üremesi ve erkekliğe özgü bazı fiziksel özelliklerin gelişmesi gibi görevleri vardır. Testis in diğer bir adı da er bezidir. Çok sayıda damar yapısı içeren testis, sperm işlevlerini korumak açısından çok önemli bir özelliği vardır. Torbanın vücudun dışında bulunmasının nedeni, sperm hücreleri ısı değişikliğinden olumsuz etkilenirler, işlevlerini en şekilde yerine getirebilmeleri için vücut ısısından en az iki derece düşük bir ortamda bulunmaları gerekir. Bu nedenle soğukta büzüşür, sıcakta da gevşer. Testislerin büyüklüğü ortalama aynıdır. Fakat sol testis sağdakine göre biraz daha aşağıda yer alır. Yetişkin erkeklerde testisin ortalama hacmi 18 ml civarındadır.


  Erkek Testisi
  Testosteron un görevleri:
  • Libido, cinsel istek agresiviteyi sağlar.
  • Bazı organların büyümesini sağlar.
  • Sperm üretimini sağlar.
  • Proteinlerden kas, deri ve kemik yapımını sağlar.
  • Erkek de idrar yolları ve üreme sistemlerinin dokularını destekler.
  Testis temizliği:
  Erkeklerde en büyük sıkıntı testislerin alt bölgesinin temizlenmesidir. O bölgede çıkan kılların uygun ve dikkatli bir şekilde kesilmesi gerekmektedir. Banyoda köpüklü yumuşak bir lifle temizlenmelidir. Günlük iç çamaşırımızı değiştirmemizde büyük fayda vardır. Terleyen bir bölge olduğu için duşumuzu sıklıkla almalıyız.
  ]]>
  İnmemiş Testis Nasıl Anlaşılır https://www.testis.gen.tr/inmemis-testis-nasil-anlasilir.html Thu, 29 Nov 2018 01:34:31 +0000 İnmemiş Testis Nasıl Anlaşılır, Bebekler sıcak banyodayken her iki testisin de erbezi kesesinde olup olmadığı aileler tarafından elle muayene ile bakılarak rahatça anlaşılabilir. Normalde testisler sıcakta, için İnmemiş Testis Nasıl Anlaşılır, Bebekler sıcak banyodayken her iki testisin de erbezi kesesinde olup olmadığı aileler tarafından elle muayene ile bakılarak rahatça anlaşılabilir. Normalde testisler sıcakta, içindeki üreme hücreleri olan spermleri korumak için aşağı doğru sarkar, soğukta yada ellendiklerinde vücuda doğru geri çekilirler (aşırı soğuk ve yaralanmalara karşı kendilerini korurlar).

  Tanı sıklıkla skrotumda testis/testislerin olmadığının ebeveynler tarafından fark edilmesiyle,veya çocuğun rutin kontrolleri sırasında çocuk hekiminin saptamasıyla konulur ve çocuk cerrahına gönderilir. Skrotumda  testis/testislerin olmayışı, refleks olarak Stresyada soğuk durumlarında  testis/testislerin yukarı çekilmeleriyle karıştırılmamalıdır.

  İnmemiş Testis Nasıl Anlaşılır

  Yüzde 80 inmemiş testis vakalarında testis kasık kanalı içerisindedir ve normal fizik muayene ile yeri kolaylıkla tespit edilebilir. Fizik muayenede testis kasıkta bulunamadığı durumlarda, testisin karın içerisinde olması, anne karnındayken damarları çevresinde dönerek yok olması yada normal rotasından saptığı için bulunmamasıı gereken bir yerde oluşması söz konusudur değildir.

  Bu durumda ultrasonografik incelemeden yardım alınır. Son seçenek ise laparoskopik incelemeyle, ameliyathanede göbekten sokulan minik bir kamera yardımı ile teşhis ve tedaviye yönelik girişim yapılmasıdır.

  ]]>
  Testis https://www.testis.gen.tr/testis.html Thu, 29 Nov 2018 22:29:24 +0000 Testis, Diğer adı ile er bezi, erkek üreme organı olan penisin her iki yanında yer alan ve beyin hipofezinin salgıladığı FSH hormonunun verdiği emirle sperm üreten yapıdır. Yetişkin bir erkekte testis büyüklüğü en az, uzu Testis, Diğer adı ile er bezi, erkek üreme organı olan penisin her iki yanında yer alan ve beyin hipofezinin salgıladığı FSH hormonunun verdiği emirle sperm üreten yapıdır. Yetişkin bir erkekte testis büyüklüğü en az, uzunluk olarak 3,5 cm, genişlik olarak 2 cm olmalıdır. Testis hacmi ise en az 18 ml olmalıdır. Üreme organı yanında sağ ve sol olmak üzere iki testis bulunur ve aynı büyüklükte olmalarına rağmen sol testis sağdakine göre biraz aşağıda yer alır. Testisler içerisinde çok sayıda damar ve sperm kanallarının bir kısmını barındırır. Testislerin vücut dışında yer almasının nedeni spermlerin vücut ısısına göre iki derece daha soğuk ortamda işlevlerini yerine getirmesidir. Testis torbası sıcak havalarda aşırı ısıya maruz kalmamak için gevşer, soğuk havalarda ise büzüşerek spermlerin ısı kaybına uğramasını engeller. Yaşlanma ile boyutu değişmez ancak ergenlik ile gelişir ve büyür. Testisler ergenlikten önce 2 cm uzunluğunda ve 2 ml hacmine sahipken ergenlik dönemiyle birlikte büyümeye başlar ve normal bir erişkinde sağ ve sol testislerden her biri 20 gram ağılığında ve 15-30 ml hacmindedir. Büyüme ve hacim artışı ergenlikte başlar ve 16-19 yaşları arasında tamalanarak erişkin yapıya ulaşır.

  Testisin Görevleri

  • Testosteron hormonu salgılanmasını sağlamak.
  • Sperm üretilmesini sağlamak.
  • Erkeklere özgü bazı fiziksel özelliklerin gelişmesi.
  • Sperm işlevlerini korumak.
  • Erkeklik hormonu salgılamak.
  • Salgıladığı testesteron ile erkeklerde bıyık ve sakal çıkması, ses kalınlaşması, vücut kaslarının gelişmesi gibi işlevlerin yerine getirilmesini sağlar.
  • Aktivin adlı hormon salgılanmasını sağlayarak cinsel isteği artırmak.
  • Ergenlikle birlikte salgılanan hormonlarla penis büyümesi ve cinsel alanlarda kıllanmayı sağlamak.
  Başlıca Testis Rahatsızlıkları

  Testis Kanseri;

  Genellikle genç erkeklerde ancak nadir olarak görülen bir hastalıktır. Ağrısız ve sert şişlik ile kendini gösterir. Erken teşhis ile tedavisi %95 oranında mümkündür.

  Orşit (testis iltihabı);

  Gençlerde sıklıkla görülen testis ve sperm kanallarının iltihaplanması durumudur. Sperm kanallarına bulaşan enfeksiyonlar sonucu oluşur. Şişlik ve ağrı görülür. Kabakulak, idrar yolu iltihabı ve tüberküloz orşit hastalığının başlangıç sebepleri arasındadır. 

  Testis Torsyonu;

  Testislerin kendi etrafında dönmesi sonucu damarların sıkışması ve testise kan gitmemesi durumudur. Ağrılı bir süreçtir ve cerrahi müdahale gerektirir.

  İnmemiş Testis;

  Testis oluşumu anne karnında bebeğin son aylarında meydana gelir. Bebek anne karnında iken testisler vücudun içinde kalır ve haya kesesine inemez ise bu durumda inmemiş testis hastalığı meydana gelir. Bu hastalık hasarlı sperm üretimine ve kısırlığa neden olmaktadır. Bu nedenle fark edilmesinin ardından en fazla iki yaşına kadar ameliyat edilmesi gerekmektedir.

  Testis
  Semptomlar;

  Aniden ortaya çıkan ve testislerde meydana gelen şiddetli ağrılardır. Testislerin şişmesine ve ağrımasına neden olmaktadır. Kesin olarak nedeni bilinmemesine karşılık testislerde burulma olabilir. Semptomlar mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir. Kendiliğinden iyileşme olasılığıyla birlikte tıbbi yardım gerektirir.

  Hidrosel;

  Testis zarları arasında normalde olması gerekenden çok daha fazla sıvı toplanması sonucu oluşur. Testis torbasında şişlik meydana gelir. Ağrı genellikle yoktur. İlerlemiş vakalarda ameliyat gerektirir aksi takdirde iğne yolu ile sıvı boşaltması yapılır.

  Spermatosel;

  Testislerin üzerinde ve arka kısımlarında meyd]]> Testis Fıtığı https://www.testis.gen.tr/testis-fitigi.html Fri, 30 Nov 2018 21:34:37 +0000 Testis fıtığı, aslında kasık fıtığı ile aynıdır. Testis fıtığı kasıklarda görülen bir fıtık türüdür. Zamanla şiddetli ağrılara neden olabilen bu sorun ülkemizde ve dünyada çok görülen bir sorundur Testis fıtığı, aslında kasık fıtığı ile aynıdır. Testis fıtığı kasıklarda görülen bir fıtık türüdür. Zamanla şiddetli ağrılara neden olabilen bu sorun ülkemizde ve dünyada çok görülen bir sorundur. Fıtıklar arasında oldukça fazla olarak görülen bir fıtık türü olan testis fıtığı, günümüzde tedavisi olan hastalıklar arasında yer almaktadır. Testis fıtığı yine erkeklerde görülen bir hastalıktır. fakat kasık fıtığı ile aynı özellikleri taşıyan bu hastalık nadir olarak bayanlarda da görülebilmektedir. Bu hastalık bayanlara oldukça az rastlanan bir durumdur. Bu ihtimal 100 erkeğe karşı 1 kadında görülen bir durumdur.  Testis fıtığı, hastalığın ilk zamanlarında kendisini çok fazla belli etmeyen ve zamanla ortaya çıkarak belirtilerini gösteren bir hastalıktır. İlerledikçe şiddetlenen bu hastalık şiddetlendikçe kişide dayanılmaz kasık ağrılarına neden olarak kişinin zor durumlarda kalmasına ve sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Bu nedenle bu hastalıktan sizlerde şüphe ederseniz hemen doktorunuzla bu durumu paylaşarak gerekli önlemleri alın. Aksi halde hastalık hızlı bir şekilde büyüyecektir.

  Testis fıtığı genellikle kasık kanalına çıkan fıtıklardan dolayı oluşmaktadır. Normalde doğumdan sonra kapanan ve kendiliğinden kapanması beklenen bu kanal bazı insanlarda kendiliğinden kapanmadığı için zamanla testis fıtığının meydana gelmesi için uygun ortamın sağlanmasına neden olabilmektedir. Bu durumda bazı ameliyatlar yapılarak kişide meydana gelen testis fıtığı ortadan kaldırılabilmektedir. Testis fıtığı, genellikle çocukluk yaşlarında ya da gençlik yaşlarında ortaya çıkmaktadır. Bu yaşlardan sonra bu nedene bağlı olarak testis fıtığının çıkması oldukça düşük bir ihtimal taşımaktadır. Diğer bir fıtık nedeni ise tabi ki adelenin yırtılma durumudur. Bu durum genellikle ani hareketler sonucu ortaya çıkan ve bazen kişinin çalışma hayatı sırasında bazende kişinin spor ya da egzersizler sırasında yanlış hareketler ile birlikte ortaya çıkan bir durumdur. Bu durumda testis fıtığı kişilerde görülerek çok daha büyük sorunları meydana getirebilmektedir. Bu durumlarda da genellikle açık ya da kapalı cerrahi operasyonlarla kişi eski sağlığına kavuşturulmaktadır. Günümüzde geliştirilmiş yöntemlerle bu işlemler birçok riskten arındırılmış bir şekilde yapılabilmektedir.

  Testis Fıtığı
  Farklı türlerde görülen testis fıtıkları genellikle aynı belirtileri göstererek kişilerde meydana gelmektedir. En büyük belirtisi şişlik olan testis fıtığı hastalık ilerledikçe çok daha büyük sorunlara neden olarak farklı belirtiler göstermeye başlayacaktır.  Meydana gelen şişlikler hastalık ilerledikçe artmaya devam edecektir. Hatta bu şişlikler müdahale edilmediğinde kontrol edilemeyecek şekilde büyüyecektir. Testis fıtığı sorununda diğer bir belirti ise tabi ki ilk zamanlar çok fazla belirgin olmasa da kişide görülen ağrılardır. Bu ağrılar yine hastalığın ilerleyişine bağlı olarak kasıkta ağrı ve sancı şeklinde artışlar göstererek kişiyi zor durumda bırakabilecektir. Bazen bu ağrılar bir süre kendini gizleyerek daha sonra hiç beklenmedik bir anda kramp şeklinde ortaya çıkabilmektedir. 
  ]]>
  Testis Anatomisi https://www.testis.gen.tr/testis-anatomisi.html Sat, 01 Dec 2018 06:32:30 +0000 Testis Anatomisi,  Erbezi veya testis, erkek üreme organı olan penisin her iki yanında yer alan yapılardır. Testislerin testosteron hormonu salgılanması, sperm üretilmesi ve erkeklere has olan bazı fiziksel özelliklerin geliş Testis Anatomisi,  Erbezi veya testis, erkek üreme organı olan penisin her iki yanında yer alan yapılardır. Testislerin testosteron hormonu salgılanması, sperm üretilmesi ve erkeklere has olan bazı fiziksel özelliklerin gelişmesi gibi görevleri vardır. Testis torbasının içinde sağlı ve sollu yer alan iki er bezi, sperm kanallarının bir kısmı ve çok sayıda damar yapısı bulunduran bir yapıya sahiptir. Testislerin sperm işlevlerini korumak açısından çok önemli bir özelliği vardır.

  Sperm hücreleri ısı değişikliğinden olumsuz olarak etkilenirler ve görevlerini en iyi şekilde yerine getirebilmeleri için vücut ısısının yaklaşık 2 derece daha düşük bir ortamında bulunmaları gerekiyor. Testis torbasının vücut dışında bulunmasının sebebi de budur. Testis torbasının içindeki ısı vücut ısısından daha düşüktür ve soğukta büzüşerek ısı kaybını önlemektedir. Sıcakta ise soğuğun aksine sperm hücrelerinin aşırı ısıya maruz kalmalarını önlemek için gevşer.

  Testis Anatomisi
  Testisler yaklaşık olarak aynı büyüklükte olmalarına rağmen yapısal olarak sol testis sağdakine göre biraz daha aşağıda yer almaktadır. Her iki testisin de içinde küçük ve çok kıvrımlı sperm kanalcıkları vardır. Bu kanalcıklar beyindeki hipofiz bezinin salgıladığı FSH hormonunun verdiği emirle sperm hücrelerini üretirler. Testisler yine hipofiz bezinden salgılanan ve LH adı verilen hormonun etkisiyle testosteron hormonu üretirler. İnsan olarak yetişkin bir erkekte testis büyüklüğü  sağlıklı bir testisin boyutları olarak en az olmak şartıyla, uzunluğu 3,5 cm, genişliği 2 cm üzerinde olması gerekmektedir. Yetişkin erkeklerde testis hacmi ortalama 18 ml civarlarındadır.
  ]]>
  Testis Kisti https://www.testis.gen.tr/testis-kisti.html Sun, 02 Dec 2018 01:30:48 +0000 Testis kisti, adından da anlaşılabileceği gibi testiste görülen ve erkeklerde meydana gelen bir hastalıktır. Gerekli önlemler ve gerekli müdahaleler alınmadığında çok  büyük problemlere neden olan bu hastalık yine müda Testis kisti, adından da anlaşılabileceği gibi testiste görülen ve erkeklerde meydana gelen bir hastalıktır. Gerekli önlemler ve gerekli müdahaleler alınmadığında çok  büyük problemlere neden olan bu hastalık yine müdahale edilmediğinde büyük riskler taşımaktadır. Erkeklerde bulunan testisin üst kısmında yer alan  ve sperm üretimi ile görevli olan  bölgede meydana gelen bu kist, bu organın görevini yapmamasına neden olmaktadır. Bu nedenle kişideki sperm üretimi azalır ve hastalık tam olarak ilerlediğinde bu durum komple ortadan kalkar. Bu durumda kişide sperm üretimi yapılmaz ve buna bağlı olarak kişide birçok hormonal bozukluklar meydana gelir. Bu durumdan en çok tabi ki kişinin cinsel hayatı son derece olumsuz etkilenir.  Testis kisti, birçok zaman ve birçok kişide ağrısız bir şekilde görülmektedir. Fakat bazı insanlarda bu durumun tersine testis kisti belirtileri arasında şiddetli ağrılarda yer alabilmektedir. Bu durum direk olarak kişinin hastalığının türüne ve bu hastalığın şiddetine bağlı olarak değişiklikler gösterebilmektedir. Testis kisti kişilerde birçok belirti ile kendisini gösterebilmektedir. Bu belirtiler küçükte olsa kısa sürelerde hızla büyüyerek kişinin istese iş hayatı olsun ister sosyal hayati isterse aile hayatı olsun durumların değişmesine ve problemlerin büyümesine neden olmaktadır. Bu durumda kişinin yaşam kalitesi son derece düşer.

  Testis kisti belirtileri

  En büyük belirtisi testis bölgesinde ya da kasık bölgesinde görülen şişkinliklerdir. Bu şişkinlikler ilk zamanlar oldukça az olabilir. Fakat bu durum sizlerin gerekli önlemleri almamanız gerektiği anlamına da gelmemektedir. Unutulmamalıdır ki en küçük hastalıklarda bile erken teşhis çok büyük faydalar sağlamaktadır. Bu nedenle testis kisti probleminde de erken teşhis sizler için çok büyük faydalar sağlayacaktır.  Bu şişlikler zamanla büyüyecektir. Genel nedeni kist olan bu şişlikler bazen sıvı toplanmasından dolayı da kişide kendisini gösterebilmektedir. Testis kisti, bir başka şekilde gösterdiği belirti ise tabi ki şiddetli ağrılardır. Daha önce de belirttiğimiz gibi bazı kişilerde görülmeyen bu ağrılar, hastalığın şiddetine ve türüne bağlı olarak bazı kişilerde de çok şiddetli bir şekilde varlığını sürdürebilmektedir. Bu ağrılar kişiler tarafından dikkate alınmadığında zaman geçtikçe şiddetlenerek bazen kramp şeklini alarak aniden kişide belirecek, bazense sürekli olarak kendisini göstererek kişinin hayatında kısıtlamalara neden olacaktır. Bu nedenle testis kisti nedeni ile meydana gelen ağrıların hafife alınmamalıdır. Aksi halde daha büyük şekilde karşınıza çıkar.

  Testis Kisti
  Testis kistinin kişilerde görülme nedeni tam olarak  belirlenememiştir. Tıbbın bu kadar gelişmesine rağmen bu gibi sorunların henüz bir nedene bağlanamaması ise oldukça üzücü bir durumdur. Herhangi bir nedene bağlı olmadan gelişen testis kisti, bazen farklı hastalıklara bağlı olarak görülebilmektedir. Fakat bu durum net bir şekilde açıklanamaz. Bazen spermlerin taşındığı kanalların bir şekilde tıkanması ile meydana gelebilecek olan testis kistleri bu iki nedenden başka bir nedene bağlanamamaktadır. Eğer testis kistleri bu nedenlerden dolayı meydana geliyor ise bu sorunlar yapılan operasyonlar ile kolay bir şekilde çözüme kavuşturulabilmektedir. Asıl risk faktörleri yetişkin yaşlarını geçmiş olan 40-60 yaşındaki insanlar olan bu hastalık genellikle çocukluk ve gençlik yaşlarında görülmemektedir. Her ne kadar yaşlılarda görülse de bu durum nadiren gençlerde ya da çocuklarda da görülebilmektedir. Son olarak bu hastalığın genel teşhisi ultrason cihazları gibi tıbbi görüntüleme cihazları ile kolay bir şekilde koyulmaktadır. Bu cihazlarla yapılan kontroller ile kolay bir şekilde kistin varlığı kanıtlanmaktadır. 
  ]]>
  Testis Şişmesi https://www.testis.gen.tr/testis-sismesi.html Sun, 02 Dec 2018 22:12:58 +0000 Testis Şişmesi, Testisler, sperm denilen erkek cinsiyet hücrelerinin  yapıldığı ve üremede görevli  bir çift organ olmaktadır. Testisler insan vücudunda  gövdenin dışında ‘Skrotum’ denilen torba biçiminde, deri kastan y Testis Şişmesi, Testisler, sperm denilen erkek cinsiyet hücrelerinin  yapıldığı ve üremede görevli  bir çift organ olmaktadır. Testisler insan vücudunda  gövdenin dışında ‘Skrotum’ denilen torba biçiminde, deri kastan yapılmış, bir yapının içinde yerleşmiş olmaktadırlar. Genel olarak sağlıklı bir erkekte testislerin her biri  4-5 cm boyunda, 2,5 cm eninde ve 3 cm kalınlığında olup yumurta biçiminde olmaktadır ayrıca ağırlık olarak her biri ortalama 21 gram olmaktadır. Genel olarak sağlıklı bir kişide sol testis sağ testisten biraz daha aşağıda olmaktadır. Testis şişmesi hidrosel, testisi çevreleyen zarların arasındaki sıvının miktarının artması demektir. Halk arasında testis şişmesi veya testis torbasının su toplaması olarak adlandırılmaktadır. Testis şişmesi ciddi bir hastalık olmayıp estetik bir hastalık olarak geçmektedir. Erkeklerde pantolon giyerken, otururken, bacak bacak üstüne atarken rahatsız edici bir durum olmaktadır. 

  Çoğu erkek bebek doğarken hidroselli olarak doğar fakat bu gün geçtikçe kendiliğinden iyileşmeye başlamaktadır. Testis şişmesi ve en önemli olanı ağrısız şişmelere hidrosel denmektedir. Testis ne kadar şişerse şişsin bir baskıya geldiğinde yada darbeye maruz kalındığında ağrı hissedilmemektedir. Sadece kişi sıkıştığı zaman huzursuzluk oluşur fakat yine de hiçbir ağrı hissetmemektedir. Testis ŞişmesiHidrosel, %10 kadar testis tümörünün yan etkisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra testis şişmesi skrotum içerisindeki iltihap ya da torbalara alınan bir darbeden dolayı da testisler su toplayabilir ve şişebilir. Fakat testis şişmesinin tek tedavi yöntemi cerrahi yoldan geçmektedir. Fakat bu sıkıntıyı yaşayan hastaların bu tedavi yöntemini kabul etmemeleri durumunda tek işlem geçici iğne tedavisi olmaktadır. İğne ile girerek ultrason rehberliğinde içerideki sıvının boşaltılması ve sıvı boşaltıldıktan sonra iğnenin içerisinde tentürdiyot gibi maddelerin torbaların içerisine geri verilmesi geçici zaman kazanmaya yardımcı olur. Fakat bu bir süre sadece geçirir daha sonra tekrarlamaktadır fakat ameliyat olan kişide tekrarlama yapmaması için özel uygulamalar yapılmaktadır. Testis şişmesi nedeni herhangi bir travmadan dolayı oluşmamış herhangi bir darbe almadan şişmiş ise mutlaka bir doktor tarafından ultrasonla nedeni öğrenilmelidir ve tedaviye başlanmalıdır.  
  ]]>
  Testis Ağrısı Nasıl Geçer https://www.testis.gen.tr/testis-agrisi-nasil-gecer.html Mon, 03 Dec 2018 08:09:10 +0000 Testis Ağrısı Nasıl Geçer, Testis ağrısı, testislerin birinde yada her ikisinde birden meydana gelen bir rahatsızlıktır. Ağrı bazı durumlarda karnın alt bölgesine kadar yayılabilmektedir. Bilindiği gibi testisler testis Testis Ağrısı Nasıl Geçer, Testis ağrısı, testislerin birinde yada her ikisinde birden meydana gelen bir rahatsızlıktır. Ağrı bazı durumlarda karnın alt bölgesine kadar yayılabilmektedir. Bilindiği gibi testisler testis torbası içinde yer alıyor. Testis torbası içindeki testislerin biri aşağı diğeri de yukarı konumlu olup, ortalama her biri aynı boyda ve 20 gr ağırlığındadır. 

  Testisler dış etkilere karşı aşırı duyarlıdır. Hatta küçük bir yaralanma testislerin için ağrı ya da rahatsızlıklara yol açabilir. Ani ve şiddetli testis ağrısı durumunda acil tıbbi bakım gerekir. Genç bir erkekte karın ağrısı varsa, skrotum her zaman dikkatle ele alınması gerekmektedir. Karın ağrısı, testis ağrısı öncesinde ortaya çıkabilir. Testis torsiyonu gibi bazı sorunlar doğruca testislerde ağrıya sebep olmayarak karında ağrıya yol açabilirler. Testis torsiyonu, testislerde meydana gelen ve kan akımını kesebilen bir bükülme sonucunda ortaya çıkan ve ilgili dokunun ölmesine yol açan kritik bir durumdur. Testis torsiyonu derhal müdahale edilmesi ve acil tedavi gerektiren bir durumdur. Genel olarak testis ağrınız olduğu zaman derhal tıbbi yardım almanız gerekir. Çünkü testis ağrıları bir tek sebebe bağlı değildir. Öncelikle sebebinin belirlenmesi gerekir. Tedavi bu süreç dikkate alınarak yapılır. Testis ağrılarını dindirmek için geçici olarak Ibuprofen (Motrin, Advil) ve asetaminofen (Tylenol) gibi ağrı kesici ilaçları kullanılması size yardımcı olabilir.

  Testis Ağrısı Nasıl Geçer
  Testis Ağrısı Nasıl Önlenebilir

  Testis ağrısının pek çok sebebi olduğundan tamamen önlenemez, ancak bazı tedbirler alınarak riski azaltmak mümkündür. Bunlar;
  Spor aktivitelerde  travmayı önlemek için uygun koruyucu ekipman giyilebilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların yol açtığı durumlar için prezervatif kullanarak güvenli cinsel davranışta bulunmak büyük oranda cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Kabakulak aşısı viral orşit sıklığını azaltabilir. Buna bağlı olarak testis ağrılarına yol açan bir etken daha ortadan kaldırılmış olacaktır. Testis tümörleri de kendi kendinizi erken muayene sonucunda erken tanı konularak, uygun tedavi kontrolünde testis ağrıları durdurulabilir.
  ]]>
  Çocuklarda Testis Şişmesi https://www.testis.gen.tr/cocuklarda-testis-sismesi.html Mon, 03 Dec 2018 09:14:29 +0000 Çocuklarda Testis Şişmesi, Testis torbalarının şişmesi yani su toplaması olayına tıp dilinde hidrosel adı verilmektedir. Testis şişmesi yani hidrosel halk arasında su fıtığı olarak da bilinmektedir. Su fıtığı, test Çocuklarda Testis Şişmesi, Testis torbalarının şişmesi yani su toplaması olayına tıp dilinde hidrosel adı verilmektedir. Testis şişmesi yani hidrosel halk arasında su fıtığı olarak da bilinmektedir. Su fıtığı, testisleri çevreleyen zarlarda normalden fazla su birikmesi ve bununla birlikte testis torbasının şişmesi durumuna verilen isimdir.

  Hidrosel, genellikle yeni doğmuş bebeklerde sıklıkla görülmektedir. Bebek anne karnında oluşurken karın bölgesinden torbalarına doğru uzanan kanalda testisler ilerleyerek torbalara doğru inmektedirler. Daha sonra ise, kanalın karın ile bağlantısı kesilmektedir. Fakat bazı durumlarda bu kanalın kapanmamasından dolayı oluşan küçük açıklıktan içeri karın içi sıvısı geçmekte ve torbalar ile testis çevresinde şişlik oluşmasına sebep olmaktadır. Hidrosel çocuk için bir tehlike oluşturmamaktadır ancak, açık prosessus vaginalis genişlemeye devam edip karın içi organların sığabileceği hale geldiğinde hastalık kasık fıtığına dönüşmektedir.  

  Çocuklarda Testis Şişmesi

  Hidroseller genellikle doğumdan birkaç ay sonra kendiliğinden kaybolduğu için, 2 ya da 3 yaşından önce çocuklarda cerrahi işlem yapılmasına gerek duyulmamaktadır.  

  Hidrosel Tipleri

  • Konjenital (doğumsal) Hidrosel: Bu hidrosel tipinde, anne karnında testis karın içi yerleşimlidir. Daha sonra, testis karnın alt bölgelerine doğru ilerleyerek testis torbasına inmektedir ve bu inişle sürüklenen karın zarı da testis torbasına kadar testis ile birlikte inmektedir. Normal şartlarda, doğumun ardından geçen birkaç haftalık süre içerisinde bu keseciğin kapanarak ipliksi bir yapıya dönüşmesi gerekmektedir ancak, bu keseciğin kapanmaması durumunda karın içi sıvısı bu açıklıktan geçerek testis torbasında birikmekte ve şişliğe sebep olmaktadır. Bu duruma hidrosel adı verilmektedir. Oluşan açıklığın daha fazla büyümesi durumunda ise, karın içi organlar buradan sarkmakta ve fıtık oluşumuna neden olmaktadırlar. Hidrosel yalnızca testisi saran zarlarda görülmekte ise buna testiküler hidrosel adı verilmektedir. Hidroselin testis kordonu boyunca kistik bir yapı halinde bulunmasına ise, kordon hidroseli adı verilmektedir. Yeni doğan erkek bebeklerin yaklaşık olarak %6’sında doğumsal hidrosel görülmektedir.
  • Komünikan Hidrosel Tipi: Buna ilişkili hidrosel de denilmektedir ve testis torbası yani skrotuma inen karın zarının tamamen açık olması anlamına gelmektedir. Zarın karın tarafındaki kısmının anormal bir şekilde kanması ile peritoneal sıvının testis torbasına hapsolması durumuna ise, komünikan olmayan hidrosel tipi denilmektedir.
  • Edinsel- Erişkin Hidrosel Tipi: Bu hidrosel tipi genellikle 40 yaş üstü erkeklerde ve erişkin erkeklerin %1’inde görülmektedir.

  Hidrosel Hastalığının Belirtileri: Fizik muayene ve hastanın yaşadığı belirtiler ile hidrosel tanısı koyulabilmektedir. Birçok hidrosel hastalığında hiçbir belirti görülmemekle beraber hastalar genellikle testis torbasında şişlik sebebi ile doktora başvurmaktadırlar. Gelişimi yavaş ve genellikle belirtisiz olarak kendini göstermekden gelişen hidroselin hasta erbezinde ağrı olmayan sadece bir şişlik ya da ağırlık duygusu veren ve ilerleme gösteren nitelikte bir büyüme saptanmaktadır. Hidroselin tipik belirtilerinden biri ise, erbezi torbasında bulunan şişliğin bir tarafına ışık tutularak bakıldığında içindeki saydam sıvıda testis ve epididime ait kalıntıların görülmesidir. Hastalar nadiren de olsa kasık bölgesinde de hafif bir rahatsızlık ile bele vuran ağrı hissedebilmektedirler. Ancak genellikle ağrı olmamakla birlikte, ağrı olması durumu akut epididim enfeksiyonunun belirtisi olabilmektedir.

  Hidrosel Tedavisi: Hidrosel tedavisinde başlıca uygulanan yöntem cerrahi tedavi yöntemidir ve bu yöntem, tunika vajinalisinin yani sancı zarının çıkarılmasına dayanan basit ve]]> Testis Kaşıntısı https://www.testis.gen.tr/testis-kasintisi.html Tue, 04 Dec 2018 02:15:30 +0000 Testis kaşıntısı günümüzde birçok insanda görülen ve birçok zaman insanları zor durumda bırakan istenmeyen bir durumdur. Birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkan testis kaşıntıları tabi ki erkeklere özgü bir dur Testis kaşıntısı günümüzde birçok insanda görülen ve birçok zaman insanları zor durumda bırakan istenmeyen bir durumdur. Birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkan testis kaşıntıları tabi ki erkeklere özgü bir durumdur. Daha çok testisin alt kısmında görülen kaşıntılar kimi zaman diğer gölgelerde de görülebilmektedir. Özellikle hijyen kurallarından daha yoksun kişilerde görülen testis kaşıntıları bazen kişi her ne kadar hijyen kurallarına uysa bile yine de kişide rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Özellikle iklim olarak daha çok kuru iklimlerde yaşayan insanlarda görülen bu sorun sıcak ortamlarda çok daha fazla artmaktadır. Bu durumla karşı karşıya gelmemek için tabi ki bazı önlemler alabilirsiniz. Almanız gereken en büyük önlem ise tabi ki hijyendir. Hijyen konusunda her ne kadar dikkatli olursanız o kadar çok sağlıklı olursunuz. Bunun yanında yine bu problem ile karşılaşmamak için almanız gereken önlem ise tabi ki doğru iç çamaşırı seçimidir. Daha çok ipekten yapılmış iç çamaşırları sizler için çok daha sağlıklı olacaktır. Aksi halde kalitesiz kumaşlardan yapılmış bu iç çamaşırları testis kaşıntısı gibi sorunları ortaya çıkaracaktır. 

  Testis kaşıntısının birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden biri ya da birkaçı kişide görüldüğünde kaşıntılar meydana gelebilmektedir. Bu sorunun  en büyük nedenlerinden bir tanesi sedef hastalığıdır. Sedef hastalığı bilindiği gibi vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilir. Bunun yanında vücutta testis bölgesinde görülen sedef hastalığı ile birlikte deride kızarmalar ve pullu dökülmeler görülmektedir. İşte bununla birlikte meydana gelen testis kaşıntısı ise kişiyi oldukça zor durumlarda bırakacak kadar sorunlara neden olmaktadır. Bu durumda kişi kesinlikle gerekli önlemleri almalıdır. Bunun yanında diğer bir kaşıntı nedeni ise bazı enfeksiyonlardır. Genellikle hijyenden dolayı meydana gelen bu sorun yavaş yavaş ilerleyerek kişinin bu bölgesinde kaşıntılara neden olabilmektedir. Kaşıntılar eğer bu nedenden dolayı ise çok şiddetli bir hal alarak kişinin istemediği hareketler yapmasına bile neden olabilmektedir.  Bu durumda yine doktor kontrolü ile birlikte doktorunuzun tavsiyelerine uyarak testis kaşıntısı probleminden çok daha rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bunun iççin tek yapmanız gereken hastalık daha da büyümeden doktorunuza başvurmaktır. 

  Testis Kaşıntısı

  Kasık kaşıntısı problemi olan kişilerde bu durum eğer enfeksiyon sorunlarından dolayı meydana geliyor ise evinizde yapabileceğiniz küçük çözümler vardır. Bunlardan biri ise sizleri şaşırtacak listerin kullanmaktadır. Listerin bilindiği gibi bir ağız gargarasıdır. Ağız gargarası ağız içerisindeki bakterilerin ve enfeksiyona neden olacak olan mikroorganizmaların ölmesini sağlayan bir sıvıdır. Bu sıvı testis bölgesine sürülere kullanıldığında bölgedeki bakterilerin hızlı bir şekilde ölmesini sağlayabilir. Bu nedenle sizlerde testis kaşıntısı probleminize bu tür basit uygulamalar ile çözüm bulabilirsiniz. Bunun yanında diğer bitkisel yöntemlerle testis kaşıntısı problemine kolay bir çözüm yolu bulmak size kalmıştır. Birçok bitkisel yöntemlerle evlerde yapılan ilaçlar bu tür sorunların ortadan kalkması için birçok tıbbi ilaçtan çok daha fazla etki yaparak sizleri bu dertten kurtarabilir. Bu nedenle doğru ve düzenli bir kullanım sonrasında sizler de bitkisel tedavi yöntemleri ile bu sorundan kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Fakat kullanacağınız bu bitkisel ürünlerden mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. 

  ]]>
  Testis Mantarı https://www.testis.gen.tr/testis-mantari.html Tue, 04 Dec 2018 21:48:22 +0000 Testis mantarı, testislerin erkeklerde bulunmasından dolayı sadece erkeklerde görülen ve kişiye oldukça rahatsızlıklar veren bir durumdur. Bu durum aslında müdahale edildiğinde çok daha kolay bir şekilde ortadan kaldırılab Testis mantarı, testislerin erkeklerde bulunmasından dolayı sadece erkeklerde görülen ve kişiye oldukça rahatsızlıklar veren bir durumdur. Bu durum aslında müdahale edildiğinde çok daha kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilen bir sorundur. Fakat genellikle bu sorun kişiler tarafından iyice ilerleyene kadar müdahale edilmediği için zamanla artarak artık çözülmesi çok daha zor bir hal almaktadır. Testis mantarı, oldukça büyük belirtilerle kendisini kişi üzerinde göstererek birçok zaman kişinin istenmeyen hareketler yapmasına bile neden olabilmektedir. Testis mantarı aslında tam olarak testislerden dolayı meydana gelen bir hastalık değildir. Bu sorun genellikle erbezi torbaları nedeni ile kişilerde görülen bir durumdur. Bu durumda sorunun nedeni  yani teşhisinin koyulması oldukça zor bir hal alır. Bu nedenle erken müdahale edilirse o kadar hızlı bir çözüm olacaktır. Birazdan söyleyeceğimiz testis mantarı belirtileri en ufak bir şekilde sizlerde de hissedilir ise kesinlikle zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Aksi halde bu durum zamanla büyüyecek ve hatta farklı sorunların meydana gelmesine neden olacaktır. Bu tür sorunlarla karşı karşıya gelmemek iççin bu tür durumlarda gerekli önlemleri almak sizler için çok daha iyi olacaktır.

  Belirtileri:

  Aslında testis mantarının çok fazla belirtisi bulunmamaktadır. Sadece genel olarak kişilerde görülen iki belirtisi olan bu hastalık bu belirtiler en küçük şekilde bile görüldüğünde gerekli önlemleri alarak bu hastalığın önüne rahat bir şekilde geçebilirler. Bu hastalığın en büyük ve insanlara en büyük zararı ise sürekli olarak testislerde ve testislerin biraz alt kısımlarında görülen kaşıntılardır. Bu kaşıntıların şiddeti hastalığın ilk zamanlarında çok fazla değildir. Yani kişiyi çok fazla zor durumda bırakmaz. Fakat bu kaşıntılar kısa süreler sonra oldukça şiddetlenerek kişiyi kaşımadan duramayacak hale getirir. Bu nedenle kişi olmadık yerlerde bu kaşıntılara maruz kaldığı için istenmeyen durumlarla karşılaşmaktadır. İşte bu belirti hastalığın en büyük sorunlarından biridir. Diğer belirti ise yine kaşıntılardan dolayı görülün ölü deri döküntüleridir. Kaşınan bölgede küçük kabuklaşmalar görülerek dökülmeler meydana gelecektir. Kişi bu kaşıntılarla birlikte deri dökülmelerini görecektir. İşte bu iki belirti oldukça büyük sorunlardır.

  Testis Mantarı
  Testis mantarı nedenleri:

  Oldukça fazla nedeni olan testis mantarı sorununun insanlarda görülen genel nedenleri bulunmaktadır. Bu sorunun en büyük nedeni ve insanlarda en çok görülen nedeni tabi ki birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilen mantar enfeksiyonlarıdır. Bu enfeksiyonlar kimi zaman kişinin giydiği iç çamaşırlarının kalitesinden dolayı, kimi zaman kişinin diğer alışkanlıklarıyla sorun haline gelebilmektedir. En çok kaşıntıya neden olan enfeksiyonlar olan bu mantar enfeksiyonları testis mantarı nedenleri arasındadır. Diğer bir neden ise tabi ki kasık bitleridir. Kişi farkında olmasa bile bu bitler zamanla yine farklı enfeksiyonlara neden olarak testis mantarı hastalığının meydana gelerek kişide farklı problemlere yol açmaktadır. Bu nedenle hijyen konusu burada dikkat edilmesi gereken hususlar arasında olmalıdır. 

  Tedavisi: 

  Testis mantarının birçok tedavisi bulunmaktadır. Bu tedaviler tıpta genellikle tıbbi ilaçlarla yapılmaktadır. Fakat birçok insan bu tür ilaçlardan uzak durmak isterler sizlerde bu ilaçlardan uzak durmak isterseniz evde yapabileceğiniz birçok şey vardır. Örneğin testislere yeteri kadar ve ara ara alkol sürerek testis mantarı problemini kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. Bunun yanında aynı şekilde sirke kullanmanızda testis mantarı probleminin çözümünde sizlere etki edecektir. Fakat bu yöntemlerin sizlere fayda sağlaması için çok düzenli bir şekilde bu uygulamaları yapmal]]> Testis Ağrısı https://www.testis.gen.tr/testis-agrisi.html Wed, 05 Dec 2018 16:03:48 +0000 Testis ağrısı, hayatta bir kerede olsa her erkeğin başına gelen bir durumdur. Erkeklerin üreme organı olan testisler kimi zaman çok farklı nedenlerden dolayı hatta bazen nedensiz yere farklı şekillerde kişiye ağrılar hisse Testis ağrısı, hayatta bir kerede olsa her erkeğin başına gelen bir durumdur. Erkeklerin üreme organı olan testisler kimi zaman çok farklı nedenlerden dolayı hatta bazen nedensiz yere farklı şekillerde kişiye ağrılar hissettirmektedir. Testis ağrısı vücuttaki herhangi bir organın ağrısına çok fazla benzememektedir. Oldukça rahatsızlık verici olan testis ağrısının birçok nedeni olabilir. Bu durumda yapılması gereken ise eğer ağrılar bir günü geçtiyse yada testise herhangi bir darbe alındı ise hızlı bir şekilde zaman kaybetmeden bir uzman doktora görünmenizdir. İşte bu şekilde gerekli müdahaleler doktor tarafından alınacaktır ve sorunun nedeni araştırılacaktır. Her erkek için son derece önem taşıyan testisler bu tür ağrı belirtileriyle çok daha büyük problemlerle karşınıza çıkabilir. Bu gibi ağrılar birçok zaman aslıdan bir hastalık belirtisidir. Testis ağrısının birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler ise genellikle;
  • Birçok zaman ağrısız geçen fakat bazı insanlarda da şiddetli ağrılara neden olan testis kanseridir. Bu durumda kişinin testislerinde kişiye göre farklı şiddette ağrılar gösteren bir hastalıktır. Testis ağrısı bu hastalıklar birlikte bazen tek testiste, bazen her iki testiste meydana gelerek kişide şiddetli rahatsızlıklara neden olan bir durumdur.  Bu durumda eğer testis kanseri gibi bir durumunuz var ise kesinlikle bu ağrılarla karşılaşırsanız doktorunuza başvurmalısınız.
  • Testis ağrısı bazende kişideki bazı enfeksiyonlardan olayı da meydana gelebilmektedir. Meydana gelen bu tür ağrılar bazen kişilerde cinsel yol ile bulaşan ve yine şiddetli ağrılara neden olarak bazı kişilerde tek testiste kimi kişilerde ise her iki testiste de meydana gelebilmektedir. Bu durumda yapılması gereken öncelikle sorunun nedeninden tam emin olmak için ve gerekli müdahalelerde bulunmak için bir doktora gitmektir. Sorun eğer enfeksiyonlardan dolayı meydana geliyorsa evlerinizde bitkisel çaylar ya da yiyecekler kullanarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.
  • Son olarak testis ağrısının en büyük nedeni ise kişinin testislerine istemeden yaptığı baskı ve darbelerdir. Birçok zaman  kişilerin halı saha yada farklı egzersizler yaparken testislerinde bacakları ile baskılar uygulaması nedeni ile  meydana gelen ağrılar genellikle kısa bir süre sonra kendiliğinden geçen ve kişide uzun süreli rahatsızlıkları meydana getirmeden etkilerini ortadan kaldıran bir durumdur. Bu nedenle bu ağrılar çokta korkulacak türden değildir.
  Testis Ağrısı
  Testis ağrısı bazı kişilerde tek testiste bazı kişilerde ise her iki testiste meydana gelmektedir. Bazen testislerde meydana gelen kitleler kişide testis ağrısı gibi problemlere neden olduğu için  bu durum olduğundan çok daha da tehlikeli bir hal alabilmektedir. Yani her ne şekilde olursa olsun testis ağrısı, kesinlikle kişilerde herhangi bir rahatsızlığa neden olduğu anda zaman kaybetmeden kişi doktora gitmelidir. Aksi halde en küçük ağrıların altından bile şiddetli ağrılar ortaya çıkarak kişilerde sorunların büyümesine neden olabilmektedir. Sizlerde testis ağrısı gibi bir durumdan şikayetçi iseniz mutlaka bu durumun nedenini bir doktordan öğrenerek gerekli müdahaleleri yapın. Bu durum kontrol edilemez olduğunda kimi zaman testislerin kaybedilmesine bile neden olabilmektedir. 
  ]]>
  İnmemiş Testis https://www.testis.gen.tr/inmemis-testis.html Wed, 05 Dec 2018 16:23:59 +0000 İnmemiş testis tek ya da her iki testisin torbaya inişini tamamlayamaması veya torbaya yerleşememesine denmektedir. Bebeklerin anne karnında gelişimlerini tamamlarken ilerde testise dönüşecek olan dokularının hemen böbreğin altı İnmemiş testis tek ya da her iki testisin torbaya inişini tamamlayamaması veya torbaya yerleşememesine denmektedir. Bebeklerin anne karnında gelişimlerini tamamlarken ilerde testise dönüşecek olan dokularının hemen böbreğin altında belirmeye başladığı görülür. Bebeğin gelişmesiyle beraber bir yandan testisler gelişip büyür, bir yandan da kasık kanalından testislerin yerleşeceği ve skrotom adı verilen torbaya doğru hareket ettikleri görülür. Bu hareketin tüm gebelik dönemi boyunca devam ettiği ve doğumdan kısa bir süre önce her iki testisin de torbaya yerleştiği görülür. Böyle bir oluşumun yani karında oluşan testislerin daha sonra torbaya inmesinin sebebi işlevlerini ancak vücut sıcaklığından daha düşük sıcaklıktaki bir ortamda sağlayabilecek olmasıdır.

  İnmemiş testis sorunu zamanında doğmuş olan erkek bebeklerin %3-5'inde görülebilmektedir. Bu oranın erken doğmuş olan bebeklerde testisin inme işlemini tamamlayamamasından kaynaklı olarak prematüre bebeklerde %30 civarında olduğu görülür. Bu durumdaki bebeklerde testisin inişinin bebek doğduktan sonra da kısa bir müddet devam ettiği görülür. 1 yaşındaki prematüre bebeklerde bu durumun devam etmesi %0,8 oranındadır. Tek taraflı inmemiş testis sorunu çift taraflı inmemiş testis sorununun görülme olasılığından daha fazladır.

  İnmemiş testis sorunun ortaya çıkma nedenlerine bakacak olduğumuz zaman bu konunun oldukça karmaşık olduğu görülmektedir. Testisin inişini sağlamakta olan hormonların yetersiz olmasına bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi ilerde testisle gelişecek olan dokunun yapısal bozukluğuna bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bu bebeklerde nadir olarak görülse de bir ya da iki testisin hiç gelişmemiş olması da söz konusu olabilmektedir. Bu bebeklerin hem skrotum denilen torbalarında hem de kasık kanalında testis olmadığı görülebilmektedir. Bunların yanı sıra testisi beslemekte olan kan damarlarında kan akımını bozabilecek düzeyde bir anormallik oluşumu söz konusu ise testisin gelişmesi mümkün olmayacaktır. Ancak her bebekte bu sorununun oluşmasının farklı bir sebebe bağlı olarak ortaya çıkması söz konusu olduğundan bebeği takip eden ürologdan konuyla ilgili daha aydınlatıcı bilgi almak faydalı olacaktır.

  İnmemiş Testis
  İleride kalıcı olarak gelişebilecek olan fonksiyon kayıpları ve hastalıkların önüne geçebilmek adına inmemiş testis sorununun erken tanı ve tedavisi çok önemlidir. Üreme fonksiyonlarında azalma ya da kayıplara neden olabilen bu sorun testis kanseri oluşması, testisin kendi çevresinde dönerek eriyip yok olması, testisin eksikliği sebebi ile oluşabilecek psikolojik sorunlar, yanlış yerdeki testisin yaralanmalara karşı tehlikelere açık olması ve ortaya çıkabilecek kasık fıtığı sorunlara da yol açabilmektedir. Bu beklerin ileride kısırlık sorunu ile karşılaşma olasılığının %15 olduğu görülmektedir.

  Tedavi edilebilen bir rahatsızlık olan inmemiş testis sorunu için tedavi planlaması yapılırken ilk adım testisin mevcut olup olmadığının ve varsa yerinin ve yapısının tespit edilmesidir. Fizik muayene sonucunda testisler bulunursa tanıyı koyma ve tedaviyi bulma bakımından ileri tetkiklere gerek kalmayacaktır. Eğer fiziki muayene ile bulunamamışsa bazı kan ve radyolojik testlerin yapılması zorunlu hale gelecektir. Bu sorun için tedavi yöntemi cerrahi müdahale ile testisin torbaya yerleştirilmesi olacaktır. Ancak hormon tedavisi sorunu çözmeye yardımcı olacaksa bu durumda hormon tedavisi de önerilebilmektedir.
  ]]>
  Testis Kanseri https://www.testis.gen.tr/testis-kanseri.html Thu, 06 Dec 2018 10:59:37 +0000 Testis Kanseri, Testis kanseri, 20 ile 40 yaş arası genç erkeklerde görülen bir kanser türüdür ve genellikle tedaviler olumlu sonuçlanmakta ve hastalar eski sağlıklarına kavuşmaktadırlar. Testis erkek üreme sisteminin org Testis Kanseri, Testis kanseri, 20 ile 40 yaş arası genç erkeklerde görülen bir kanser türüdür ve genellikle tedaviler olumlu sonuçlanmakta ve hastalar eski sağlıklarına kavuşmaktadırlar. Testis erkek üreme sisteminin organıdır ve penisin alt kısmında, skpotrum kesesinde iki adet testis bulunarak, erkeklik hormonu olan testosteronu üretme görevini görürler. testisler aynı zamanda sperm üretiminin de yapıldığı yerdir.

  Testislerde bulunan çeşitli hücrelerden her biri tek ya da birçok çeşit kanser oluşumunu sağlayabilmektedirler. Bu durumda, kanser tipini ayırmak tedavinin doğru şekilde yapılabilmesi için büyük önem taşımaktadır. testis tümörü, her yıl 100.000 kişiden 3’ünde görülmektedir ve bu oran 20 ile 40 yaş arası kişilerde 100.000 kişiden 6’ya çıkmaktadır. Testis kanserinin tamamına yakını ise sperm üreten dokudan kaynaklanmaktadır.

  Testis kanserinde, kitle ilk olarak büyümekte daha sonra ise çevre dokulara ya da dolaşım yoluyla uzak organlara yayılmakta ve buralarda hasarlara yol açmaktadır. Testis kanseri kalıtsal olabilmektedir, ancak kişiden kişiye değişen risk faktörünün nedeni tam olarak bilinmemektedir.

  Testis Kanseri

  Testis Kanserinin Belirtileri ve Teşhisi: Herhangi bir testiste kitle oluşmuş ise veya büyüme var ise, skrotumda ağırlık hissediliyor ise, karın veya kasıkta ağrı var ise, skrotumda sıvı birikmesi var ise ya da testislerde ağrı var ise testis kanserinin belirtisi olabilmektedir. Testis kanserine teşhis koymak için uzmanlar hastanın testislerini kontrol ederek, bir şişlik olup olmadığına bakmaktadırlar. Daha sonra, hastadan kan tahlili ve ultrason çektirmesini istemektedir. Hastaya testis kanseri teşhisi konulması halinde, üroloji uzmanı orşiyektomiye başvurmaktadır. Orşiyektomi, testisin çıkartılması işlemine verilen addır. Sonrasında ise, testis doku testi için laboratuvara gönderilmekte ve tümörün düşük dereceli çıkması durumunda hastanın gözetim altına alınması gerekmektedir. Tümör düşük dereceli değilse, yani ilerlemişse kemoterapi ya da duruma göre radyo terapi uygulanması gerekebilmektedir.  

  Testis kanserinin vücudun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığını anlamak amacıyla yapılan tetkikler yapılması yöntemine evreleme adı verilmektedir. Evreleme, doktorun hasta için en iyi tedavi yöntemini seçmesi açısından çok önemlidir.

  Testis kanserini evreleme yöntemleri şu şekildedir;  

  Bilgisayarlı Tomografi: Bilgisayarlı tomografi ileri teknolojik röntgen filmidir ve mesanenin 2 boyutlu kalınlıkları farklı olan kesitlerini alma prensibine dayanmaktadır.  

  Manyetik Rezonans: MRI tetkikleri sırasında hasta bir tüpün içerisine girmektedir. Bu test, çok kuvvetli manyetik bir alan ile radyo dalgaları kullanılarak yapılan bir test olduğu için hastalar tüpün içine girdiklerinde çok yüksek sese maruz kalabilmektedirler.

  Testis kanserinin ilk evresinde, kanser sadece testistedir, henüz dışarı yayılmamıştır. Kanserin ikinci evresinde kanser karnın arka duvarında bulunan lenf bezlerine, üçüncü evresinde ise, karaciğer, akciğer gibi diğer organlara yayılmış bulunmaktadır.

  Testis Kanseri tedavi Yöntemleri: Testis kanserinin tedavisi yapılırken kanserin tipine ve hangi evrede olduğuna bakılmakta ve ona göre bir tedavi uygulanmaktadır.

  Cerrahi Tedavi Yöntemi: Bu tedavi yönteminde, testisin tamamı ve çevre dokusu karın bölgesindeki lenf düğümleri ile birlikte çıkartılmaya dayanmaktadır.

  İlaç Tedavisi: İlaç tedavisi yani kemoterapiden önce genellikle nonseminomlarda cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Daha sonra ise, kemoterapi için cinsplatin gibi yan etkisi en az ilaçlar seçilmektedir.

  Kemik İliği Nakli: Hastadan alınan kemik iliğinin kanser hücrelerini öldüren bir ilaç ile ilaçlanarak dondurulması ve sonrasında tekrar hastaya verilmesidir, ancak bu tedavi şekli hala araştırılma aşamasındadır.]]> Testis Torsiyonu https://www.testis.gen.tr/testis-torsiyonu.html Thu, 06 Dec 2018 18:14:25 +0000 Testis torsiyonu erkek sperm üretme organı olan yumurtaların birinin ya da her ikisinin kendi ekseninin etrafında birkaç tur atmasına bağlı olarak yumurtaya kan getirmekte olan damarların baskı altında kalması ve yumurtanın da bes Testis torsiyonu erkek sperm üretme organı olan yumurtaların birinin ya da her ikisinin kendi ekseninin etrafında birkaç tur atmasına bağlı olarak yumurtaya kan getirmekte olan damarların baskı altında kalması ve yumurtanın da beslenememesi ile yumurtanın giderek hasara uğramasıdır. Halk arasında testis dönmesi ya da testis burulması olarak da anılan bu rahatsızlıkta testislerin kansız kalmasına bağlı olarak beslenememesi sorununa karşı en çok 16 saat dayanabildiği görülmektedir. Bu sorun çoğunlukla yeni doğan döneminde ya da 12-14 yaş arasındaki ergenlik çağında olan erkeklerde görülmektedir.


  Testis Torsiyonu Belirtileri
  • Tek testiste ya da her ikisinde aniden gelişen ve şiddetli bir ağrı oluşması
  • Skrotum içerisinde testislerden birinin yukarıya çıkması
  • Skrotum derisinde meydana gelen kızarıklık
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baygınlık hissi
  • Ateş
  • Şişme
  • Testiste ansızın ya da ağır bir fiziksel aktivite sonucunda ortaya çıkan ani ve şiddetli sancı
  Testis Torsiyonu Teşhisi

  Testis burulması sorununun olduğunu gösteren belirtiler skrotum içerisinde bir iltihaplanma ya da bir tümör sebebi ile de ortaya çıkabildiğinden dolayı bu belirtiler ortaya çıktığında doktora başvurmak gerekmektedir. Ayakta iken acıyan testisi kaldırmanız durumunda acınız artıyorsa bu durumda testis burulması sorununuz olduğunu düşünebilirsiniz. Eğer ağrınız daha hafif oluyorsa bu durumda epidimit olma olasılığı da bulunmaktadır. Burulma sorunu 1-2 saat içerisinde düzeltilmediği takdirde testis yeterince kan alıp beslenemediği için körelmesi ve ameliyatla çıkarılması söz konusu olacaktır. Bu sebeple de sorunun acilen teşhis konularak tedavi edilmesi gerekir.

  Testis Torsiyonu
  Testis Torsiyonu Tedavisi

  Doktor testis burulması halinde testisi normal haline getirerek düzeltmek ve yerini tespit edebilmek için bir ameliyat gerçekleştirecektir. Ayrıca ileride ortaya çıkabilecek olan yeni bir burulma olayına karşın da tedbir amaçlı olarak diğer testisin de kontrol edilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda doktorun testisi dikkatli bir biçimde çevirerek eski haline getirmesi de söz konusu olabilmektedir.
  ]]>
  Testis Yapısı https://www.testis.gen.tr/testis-yapisi.html Fri, 07 Dec 2018 01:11:23 +0000 Testis Yapısı, Testisler, vücutta sperm hücrelerini üretme ve testosteron denilen erkeklik hormonunu salgılama işlevi gören yapıdır ve bir erkeğin vücudunda penisin alt kısmında, skpotrum kesesinde 2 adet testis bulunmakt Testis Yapısı, Testisler, vücutta sperm hücrelerini üretme ve testosteron denilen erkeklik hormonunu salgılama işlevi gören yapıdır ve bir erkeğin vücudunda penisin alt kısmında, skpotrum kesesinde 2 adet testis bulunmaktadır. Testislerin boyutları kişiden kişiye farklılık göstermektedir ve her biri 20 gram ile 30 gram arasında değişmektedir. Yaklaşık 4 ile 5 santim arasında bir ağırlıktadır ve  kalınlıkları ise 2 ile 2,5 santim arasıdır.

  Testisler yaklaşık olarak aynı büyüklüğe sahiptirler, ancak sol testis yapısal olarak sağ testise göre biraz daha aşağıda yer almaktadır. testislerin her birinin içerisinde bulunan ve oldukça kıvrımlı olan sperm kanalcıkları beyinde bulunan hipofiz bezinin FSH hormonu salgılaması sonucunda sperm hücreleri üretmektedirler. Beyinde bulunan bu hipofiz bezi aynı zamanda LH isimli hormonu da salgılamakta ve bu hormonun etkisi ile testosteron hormonu üretilmektedir.

  Testis Yapısı

  Testosteron hormonu küçük erkek çocuklarında düşük miktarda salgılanırken, ergenlik dönemine girilmesi ile bu hormon hızla salgılanmaya başlamaktadır. Bu durum ergenlik dönemindeki erkek çocuklarında sakal ve bıyık çıkmasını, ses tonunun kalınlaşmasını, vücutlarında erkek kıllarının çıkmasını ve kasların gelişmesini ve başka erkeğe özgü özelliklerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, erkek çocuklarda ergenlik döneminin başlaması ile sperm üretimi de kısa süre içinde başlamaktadır. Testosteron, erişkin yaştaki bir erkekte erkeğe özgü olan özelliklerin devam etmesini ve spermin sürekli olarak üretilmesini sağlamaktadır.

  Testislerde Sperm Hücresinin Yapısı ve Sperm Üretimi: Yaklaşık olarak 1 santimetrenin 250’de biri kadar olan sperm hücresi baş, gövde ve kuyruk olmak üzere üç kısımdan oluşmaktadır. Sperm hücresinin yumurta hücresi içine girme işlevini, sperm hücresinin baş kısmı görmektedir. Sperm hücresinin gövde kısmı 23 kromozomdan oluşan genetik materyali içermesinin yanı sıra, sperm hücresinin canlı kalabilmesi ve hareketi için gerekli olan tüm maddeleri de içinde barındırmaktadır. Sperm hücresinin kuyruk kısmı ise hücrenin hareketli olmasını sağlamaktadır ve sperm hücresi kırbaç hareketleri ile ilerleyerek yumurta hücresini bulmaya çalışmaktadır.

  Sperm hücresinin üretilmesi ile olgunlaşması süreci yaklaşık olarak 74 gün sürmektedir ve bu hücre üretimi de yumurta hücresinin üretimi gibi, 46 kromozom taşıyan bir hücrenin ortadan bölünmesi ile oluşmaktadır. Testisin içinde bulunan kanalcıklar sperm hücrelerinin olgunlaşmasının devam ettiği bölge olan ve hücreler için bir depo görevi üstlenen, testisin hemen tepesinde bulunan epididim adlı yapı ile devam etmektedirler. Daha sonra, epididim vaz deferans adındaki ana sperm kanalı ile devam etmektedir ve vaz deferans içine seminal vezikülleri, prostat bezi ve cowper salgı bezleri kendi salgılarını boşaltmaktadırlar. Böylece meni son şeklini almış olmaktadır.

  Meninin Özellikleri: Meni, erkeğin orgazm olması sonucunda dışarı fırlattığı opak-gri renkte, kendine özgü kokusu olan  yapışkan ve kıvamlı bir sıvıdır. Kuruduğunda sarı bir renk almaktadır ve dışarıda kaldığı sürede ilk 20 dakika içinde sıvılaşmakta, yarım saat içinde ise tamamen su haline dönüşmektedir. Erişkin bir erkek tek sefer boşalmada yaklaşık 150 milyon sperm hücresi boşaltmaktadır.

  ]]>
  Testis Damar Genişlemesi https://www.testis.gen.tr/testis-damar-genislemesi.html Fri, 07 Dec 2018 15:05:54 +0000 Testis damar genişlemesi (varikosel), Tıp dilinde varikosel diye adlandırılan testis de damar genişlemesi, basit bir dille atar damarda oluşan varistir. Genelde erkeklerin bir çoğunda görülen bu hastalık,çok sık rastlana Testis damar genişlemesi (varikosel), Tıp dilinde varikosel diye adlandırılan testis de damar genişlemesi, basit bir dille atar damarda oluşan varistir. Genelde erkeklerin bir çoğunda görülen bu hastalık,çok sık rastlanan fakat tedavide en iyi sonuç veren bir hastalıktır. Çocuk isteyen erkeklerde,ciddiye alınması gereken bir husustur. Damar genişlemesi, sperm sayısını azaltır, bozar. Kısacası döllenme kapasitesini düşürür. Bazı erkeklerde şikayet yaratır. Bilindiği üzere testisler vücut ısısından daha düşük torbaların içinde muhafaza edilir. Bu hastalık testislerde ısı artışına sebep olarak spermin kalitesini düşürür. 

  Testis Damar Genişlemesi
  Varikosel, ergenlik döneminde çıkmaya başlayan bir toplardamar hastalığıdır. Bazen görüntü bozukluğu bazende ağrıyla baş gösterebilir. El muayenesinde de saptanabilir. Testis de damar genişlemesi kısırlığa yol açabilir. Ağrı sorunu olmayan, kısırlığın sorun olmadığı kişilerde tedavi yapılmasına gerek yoktur. Varikosal tanısı  uzman bir üroloji doktoru tarafından doğru ve detaylı bir muayeneden sonra  konulmalıdır. Hemen ameliyat önerilmemelidir. Tanı koyulduktan sonra ilaç tedavisine başvurulmalı gerekli durumda ameliyat olunmalıdır. Ameliyatlar yüzde doksan kesin ve iyi sonuç vermektedir. Daha  önce bu ameliyatı olmuş fakat olumlu sonuç alınamamış ise düzeltme ameliyatı ile olumlu sonuç alınabilmektedir. Tüp bebek uygulamasından önce varikolesin opere edilmesi, sperm hücrelerinin döllenme yeteneğini azaltan kromozomlardaki parçalanma özelliğini arttıran,etkinin ortadan kalkmasıyla hamilelik oranında artış saptanmıştır. Ameliyatı anesteziyle yapılan basit bir operasyon olup testisin atardamarı ve sperm kanalı ayrılır. Bu genişlemiş damarlar ise bağlanarak kesilir. 
  ]]>
  Testis Tümörü https://www.testis.gen.tr/testis-tumoru.html Sat, 08 Dec 2018 03:54:02 +0000 Testis Tümörü, Testisler, yumurta şeklinde olup iki adet olarak “skrotum” adı verilen, gevşek bir cilt ve kas dokusuna sahip olan, bir kese içerisine yerleşmiş olarak bulunan salgı bezleri olmaktadır. Testis torbası içerisind Testis Tümörü, Testisler, yumurta şeklinde olup iki adet olarak “skrotum” adı verilen, gevşek bir cilt ve kas dokusuna sahip olan, bir kese içerisine yerleşmiş olarak bulunan salgı bezleri olmaktadır. Testis torbası içerisinde yer alan testisler “spermatik kordon” adı verilen ve içinde testise ait damar ve sinirlerin yanı sıra “vas deferens” denilen meni kanalının bulunduğu bir kordon ile vücuda bağlanmaktadır. Testis olarak bilinen bu organ erkeklerde testosteron olarak  adı verilen hormonun oluşturarak kana salgılanması ve sperm üretimini gerçekleştirmek görevi olmaktadır. İki ana tip testiküler germ hücresi tümörü bulunmaktadır. Birincisi seminoma ikincisi ise non- seminoma olmaktadır.  Bu tümörler farklı şekillerde büyüyerek yayılır ve farklı tedavi özelliklerine sahip olmaktadır. Non-seminoma denilen timörler seminoma denilen tümörlerine göre daha hızlı gelişerek daha hızlı yayılmaktadır. Birde seminoma denilen tümörler radyasyon tedavisine daha duyarlı tümörler olmaktadır. Fakat bazende testis tümörlerinde hem seminoma hemde non-seminoma tümörleri görülebilmektedir yani her ikisi de aynı anda görülebilir. Testis tümörleri çok düşük olsa da erkeklerde görülebilmektedir. Genç ve erişkin erkeklerde daha sık rastlanılan bir tümör olmaktadır. Bu hastalık genel olarak gelişmiş ülkelerde daha sık görülmektedir. Birde tümör olma sebeplerinden birisi ise aile bireylerinin herhangi birinde tümör olması kişide olabileceğinin belirtilerinden olmaktadır. 

  Testis Tümörü

  Testis tümörü olan birçok tümör çeşidi olmaktadır. 

  • Germ hücreli tümör
  • Toplayıcı duktus tümörleri
  • Rete testis tümörleri
  • Mezenkimal tümörler
  • Gonadal tümörler
  Testis kanserinde tanı genel olarak  fizik muayene ile konulmaktadır. Genel olarak ağrısız, tek taraflı skrotum içi kitle ile karşımıza çıkmaktadır. Bu tür hastaların çoğunda ağrı da oluşmaktadır. Bu hastalıkta tedavi ve erken tanı oldukça önemli olmaktadır. Erken  bir şekilde muayene olunup tedavi edildiği zaman bütün risk durumları ortadan kalkar ve hiçbir şekilde risk taşımamaktadır. Tümör  ilk olarak testiste bezelye büyüklüğünde sert bir yumru olarak dikkat çekmektedir. Genel olarak dokunulan bu yumru acıma hissi oluşturmamaktadır. Erken tanı için başka bir tanı bulunmamaktadır. Erkeklerin çoğu testis deki tümörü kendisi hissetmektedir. Ayrıca testis de tümör nedeniyle çocuk olmama gibi bir durumla de karşılaşılır. Tedavi süreci bitene kadar tümör bebek oluşumunu engelleyebilmektedir. Fakat tedavi sonrası bu tür kısırlık ortadan kalkmaktadır. Tümörlü hücrelere yüksek enerjili X-ışınları verilerek hücrelerin öldürülmesi ve bu şekilde hastalığın tedavisi sağlanabilmektedir. Ancak bu işlemden öce doktor iyi seçilmelidir. 
  ]]>